Kako je Cipras od pragmatičnog i umjerenog političara postao radikal

Ciprasova glavna politička vrlina nekad je bila pragmatičnost

Greek Prime Minister Alexis Tsipras takes part in a session at the Greek Parliament in Athens on July 10, 2015. Lawmakers in Greece are to vote whether to back a last-ditch reform plan the government submitted to creditors overnight in a bid to stave off financial collapse and exit from the Eurozone. Greece's international creditors believe its latest debt proposals are positive enough to be the basis for a new bailout worth 74 billion euros, an EU source said June 10. . AFP PHOTO / ANDREAS SOLARO
FOTO: AFP

Među ruševinama političke karijere Aleksisa Ciprasa koja je započela prije više od 25 godina je intervju koji je Cipras dao davne 1990. godine, piše Financial Times. Ciprasa su tada napadali radikalne studentske grupe zbog postizanja dogovora s vladom lijevog centra koji je podrazumijevao smanjenje pogodnosti kao što su besplatni udžbenici, ali i propisivali povratak školskih uniformi.

Cipras je tada, za razliku od većine kolega, pokazivao dozu političkog pragmatizma. Dok je većina više brinula o izražavanju vlastitog nezadovoljstva te su stoga započeli sa štrajkovima protiv novog zakona o obrazovanju, Cipras je razmišljao: “Nakon što se novi zakon povuče, štrajk bi trebao završiti”. Cipras je tada rekao: “”Ako započnete borbu, vrlo je važno znati kad treba prestati.”.

“Važno je pobijediti”

U siječnju ove godine, Cipras je pobijedio na izborima i postao grčki premijer, ali nema iste stavove kao 1990. U jeku kampanje za parlamentarne izbore, otprilike tjedan dana prije izbora, ponovno je čitao svoje izjave iz mladenačkog intervjua, te izjavio kako je iznenađen svojom mladenačkom zanesenošću: “Važno je da se zaustavite kada imate osjećaj da ste pobijedili,” sada Cipras korigira svoje nekadašnje izjave. U sjedištu Syrize je za Financial Times rekao: “Ako nemate osjećaj pobjede, nego poraza, teško je ponovno se boriti,”.

Prije samo tjedan dana, Cipras je opet bio na pobjedničkoj strani. Na referendumu na kojem su Grci birali između zahtjeva međunarodnih vjerovnika i politike Ciprasove vlade, čak 61% građana stalo je na stranu Aleksisa Ciprasa. No, okus pobjede nije dugo trajao.

Već početkom ovoga tjedna čelnici eurozone jasno su rekli kako će Grčkoj financijska pomoć biti omogućena jedino ako grčka vlada pristane na reforme koje su još teže i dublje nego one o kojima se pregovaralo.

Netipični syrizovac

Mnogi koji su dolazili u kontakt s Ciprasom opisali bi ga kao ugodnog i pragmatičnog, čovjeka s kojim se lako može postići dogovor i suradnja. Ipak, takva Ciprasova reputacija posljednjih je tjedana postala prilično upitna. Svaki put kad se činilo da je dogovor s čelnicima eurozone gotova stvar, nešto bi se zakompliciralo i od dogovora ne bi bilo ništa. “Vjerovnici su se umorili od njegove prevrtljivosti,” rekao je jedan visoki dužnosnik eurozone.

Čelnici eurozone imali su razloga vjerovati u dogovor s Ciprasom i vjerovali su da upravo on ima snage izvući Grčku iz krize koja je nagriza već pet dugih godina. Iako njegova Syriza ima korijene u grčkoj Komunističkoj partiji, Cipras nije tvrdolinijaš, niti tipični pripadnik Syrize. Većina članova potječe iz radničkih obitelji, gdje je komunistička ideologija bila izrazito izražena. No, Ciprasovi korijeni su nešto drukčiji. Otac mu je bio vlasnik male građevinske firme, a njegovi su redovito glasali za Pasok, stranku lijevog centra.

Ciprasov najveći adut nikada nije bila ideološka čistoća već upravo sposobnost pronalaženja kompromisa.

Najmlađi kandidat za gradonačelnika Atene

Ciprasov životni put započeo je kao i karijera njegova oca, u graditeljstvu. Kao 32-godišnji inženjer, Cipras se kandidirao na lokalnim izborima u Ateni i uzeo 11 posto glasova. Tada je prepoznat kao osvježenje na političkoj sceni. “Bio je mlad, novo lice u politici,” priča Dimitris Canakopulos, savjetnik Syrize koji je prvi put sreo Ciprasa kada su obojica imali 18 godina i bili studentski aktivisti. “To je bilo nešto radikalno u Grčkoj, to da se čovjek od 32 godine kandidirao za gradonačelnika Atene,” dodaje Canakopulos.

Ciprasova supruga, Betty Baziana, je malo poznata javnosti, no izvori bliski njemu kažu da mu je veliki oslonac i partner. “Betty je žena jakih načela i čvrstog karaktera, a dio njegova uspjeha u radu sa svim pritiscima je sigurno u tome što se Betty drži tako čvrsto,” navode izvori, i dodaju anegdotu kako je Betty uvijek, čak i u vrijeme najtežih trenutaka Ciprasove političke karijere, zahtijevala da Cipras svakodnevno s njihovo dvoje djece prošeta radničkom četvrti u središtu Atene.

Betty Baziana (R), wife of Greek Prime Minister Alexis Tsipras, attends the swearing-in ceremony of the new deputies that were elected in the January 25 national polls, in Athens on February 5, 2015. Greece's parliament met for the first time after last month's election amid market jitters sparked by an ECB block on a key source of funding for Athens' banks. AFP PHOTO / POOL / YANNIS KOLESIDIS
Ciprasova supruga Betty Baziana ima veliku ulogu u njegovoj karijeri AFP

Njemačka kao najveći neprijatelj i nekad i sada

Cipras je u premijerski mandat krenuo s prilično dobrim imidžom, kao pragmatičan i umjeren, a dosta zasluga može pripisati dobrom izgledu i šarmu. Njegov prvi javni istup nakon preuzimanja mandata je bilo polaganje cvijeća u spomen komunističkih boraca koji su ubili nacist, što su mnogi smatrali kao isticanje i podsjećanje na ratno neprijateljstvo između Grka i Njemaca. Simbolično, ovih je dana upravo Njemačka najveći zagovornik izbacivanja Grčke iz eurozone.

Mjesecima su dužnosnici eurozone pokušavali postići dogovor s čovjekom s kojim su mislili da to neće biti nikakav problem. Izgleda da su se prevarili. Cipras nikako nije htio pristati na mjere štednje, jer je upravo protivljenje istome bilo njegov glavni predizborni adut. Neki tvrde da je Ciprasovo balansiranje na rubu rata zapravo taktika okrivljavanje europskih vlasti ako Grexit pođe po zlu.

Cipras je prije dva tjedna čak jedanaest sati pregovarao s tzv. Trojkom koju čine Međunarodni monetarni fond (MMF), Europska komisija i Europska središnja banka. Pritom nije štedio uvrede na njihov račun. No, Cipras je sada opet na početku, mora ih uvjeriti da mu povjere najmanje 70 milijardi svoga novca, ili izvesti svoju zemlju iz eurozone, a tek onda grčka sudbina postaje neizvjesna .

German chancellor Angela Merkel (L) talks with Greek prime minister Alexis Tsipras at the begining of the second day of  the fourth European Union (EU) eastern Partnership Summit in Riga, on May 22, 2015 as Latvia holds the rotating presidency of the EU Council. EU leaders and their counterparts from Ukraine and five ex-Soviet states hold a summit focused on bolstering their ties, an initiative that has been undermined by Russia's intervention in Ukraine. AFP PHOTO ALAIN JOCARD
Njemačka kancelarka Angela Merkel i Aleksis Cipras AFP