Kako je i zbog čega definitivno puklo između Mosta i opozicije s lijevog centra

Borba za mjesto lidera oporbe napravila je dva sad već jasno odvojena oporbena bloka

FOTO: Screenshot Sabor/YouTube

Novonastali rov koji dijeli oporbu vidljiv je i iz satelita i neće tako lako nestati. Na jednoj strani su ljevica i centar, a na drugoj Most i ostatak desne opozicije

Slika je govorila, kako i priliči, više od tisuću riječi. Nakon sastanka oporbe s premijerom Andrejom Plenkovićem, predsjednik Mosta Božo Petrov imao je odvojenu izjavu za medije. Predsjednik SDP-a Peđa Grbin je, pak, izjavu davao s predstavnicima još nekoliko zastupničkih klubova s centra i ljevice.

Točno na toj liniji stoji sve veća podjela oporbene scene u Hrvatskoj posljednjih nekoliko tjedana. Daljnja diferencijacija između Mosta i ostalih, pritom, čini se izvjesnom.

Krenulo još s referendumom

U skoro dvije godine koliko je u sedlu druga Vlada Andreja Plenkovića, oporba je, bez obzira na jasne i goleme ideološke razlike dosad uspijevala u organizaciji cijelog niza zajedničkih akcija kontra Vlade. Toliko da su se iz HDZ-a sprdali kako taj raznoliki front ujedinjuje jedino želja da se njih makne s vlasti.

No, ono što se dugo kuhalo, a ne radi se pritom bazično u razlikama u svjetonazoru, nego o razlikama u načinu rada, eksplodiralo je svom silinom. Počelo je kad se opozicija s lijevog centra odbila postrojiti iza Mostovog referenduma protiv covid-potvrda i načina koji Vlada vodi borbu protiv pandemije, a definitivno je puklo na opozivu troje ministara kompromitiranih Uskokovim izvidima ili svjedočenjima u istragama: Josipa Aladrovića, Borisa Miloševića i Tomislava Ćorića.

Od “takozvane progresivne oporbe” do “nesposobne ljevice”

Kako stvari stoje, zajedničke oporbene inicijative za opoziv tih troje ministara neće biti. Most je prikupio samo 23 potpisa, jer su ih oporbeni zastupnici s centra i ljevice odbili. Kako je minimum da inicijativa dođe na dnevni red Sabora 30 potpisa, Nikola Grmoja je ovih dana skinuo rukavice.

Na društvenim mrežama se prije tri dana tako zapitao hoće li “takozvana progresivna oporba, okupljena oko Grbina” nastaviti pomagati Andreju Plenkoviću ili dati Mostu svoj potpis za smjenu kompromitiranih ministara. Jučer je, pak, stvar eskalirala: “Nesposobna ljevica okupljena oko Grbina ne želi dati potpise za opoziv Aladrovića, Miloševića i Ćorića”, konstatirao je javno Grmoja.

Smjena ministara ili smjena – Plenkovića?

U isto vrijeme, oporba s ljevice i centra ima svoj pogled o tome kako najbolje udariti na Vladu – u cijelosti. Oni smatraju da je situacija toliko loša da nije više dovoljno da odu pojedini ministri – treba otići cijela Vlada. “U trenutku kad je Plenković rekao da mu ministar u Vladi može biti čovjek pod istragom, postalo je jasno da problem nije taj ministar – nego Plenković”, argumentiraju s lijeve strane opozicije zbog čega su podnijeli zahtjev za raspuštanje Sabora, što bi značilo odlazak na izvanredne izbore.

U Mostu, međutim, ne vide zašto bi to bio razlog da se ne podrži i njihova inicijativa. Njome bi se natjeralo Plenkovića da u Saboru brani svoje ministre kojima se bavi USKOK i tako dodatno oteža njegovu političku poziciju. Problem između Mosta i oporbe s lijevog centra, međutim, leži dublje od pogleda na način kako efikasnije rasklimati političku poziciju aktualne vlasti. Radi se o bitci za primat na oporbenoj sceni.

Tko je avangarda, a tko solira?

U Mostu će na to reći kako su baš oni najčešće najbrži u reakcijama, kako su sve ključne inicijative, poput dovođenja guvernera HNB-a u Sabor oko inflacije ili rasprave o glavnoj državnoj odvjetnici bile njihove i kako to muči ostatak opozicije. S druge strane, međutim, smatraju da se Most nekorektno cijelo vrijeme želi predstaviti kao oporbena avangarda i kako se ta priča ponovila oko inicijative za opozivom troje ministara.

Most je, vele, sazvao sastanak svih oporbenih stranaka o ideji o opozivu troje ministara. Na tom sastanku je dogovoreno da se nađu još jednom, za tjedan dana i onda uobliče zajednički inicijativu. Grmoja je, međutim, već drugi dan otišao na N1 televiziju i kazao kako Most pokreće opoziv ministara. I tu je puklo, pa je ostatak oporbe od centra na lijevo odlučio da im je dosta takve prakse i Mostovog soliranja.

Zbog svega toga je sad rov koji dijeli oporbu vidljiv i iz satelita i neće tako lako nestati. Na jednoj strani su ljevica i centar, a na drugoj Most i ostatak desne opozicije. Ne bi trebalo čuditi bude li se baš među takvim blokovima i, jasno, onim predvođenim HDZ-om, moglo birati na sljedećim parlamentarnim izborima.