Kako je izgledala ogromna prevara bivšeg ministra Tolušića: lažni papiri, novac u čarapama i čupanje vinograda

Tolušić je u srpnju prošle godine bio i uhićen

Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu podigao je optužnicu protiv Tomislava Tolušića, bivšeg ministra poljoprivrede, i Željka Ferenca, službenika iz ureda za ruralni razvoj koji je osumnjičen da mu je pomagao u malverzacijama s europskim fondovima. Tolušić je, prema europskim tužiteljima, muljao na projektu izgradnje vinarije i sadnje vinograda sufinanciranom sredstvima Unije. Sumnja se u prevaru tešku oko 400.000 eura.

Telegram je tijekom godina objavio 20-ak istraživačkih tekstova o imovini Tomislava Tolušića, pitajući se – odakle novac? Otkrili smo da planira raditi vinariju i prije nego se prijavio za poticaje, no njegova imovina nije zanimala hrvatske institucije.

U srpnju 2022. godine je uhićen i ispitan u zagrebačkom uredu europskog tužiteljstva. Tada mu je određen i istražni zatvor iz kojeg je pušten nakon što su ispitani svi svjedoci.

‘Vinska omotnica’

Sporna su dva natječaja na koja se Tolušić javio te je lažnom dokumentacijom, prema sumnjama istražitelja, pokušao doći do milijunskih potpora. Kao vlasnik OPG-a, u svibnju 2020. godine Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju podnio je prijavu za subvenciju u sektoru vina, konkretno za projekt “Izgradnja i opremanje vinarije”, čija je vrijednost procijenjena na približno 620.000 eura, uz sufinanciranje EU-a od 70 %.

Pri tom je neistinito naveo da će navedeni projekt financirati sredstvima kredita jedne banke, iako je znao da to nije odgovaralo istini budući je i prije podnošenja prijave od odgovornih osoba banke obaviješten da njegov OPG ne ispunjava uvjete za odobravanje kredita.

Unatoč tome prijavio se na natječaj želeći iz europskog fonda preko ‘Vinske omotnice’ dobiti još 2,9 milijuna tadašnjih kuna sufinanciranja. Novac mu je i isplaćen jer je kao pokriće priložio potvrde o pozajmicama koje su mu dali razni ljudi. Prvotno je tvrdio da će financiranje riješiti kreditom, no tako je, vjeruju istražitelji, samo želio zavarati nadležne u agenciji za isplatu poticaja.

Novac ‘u čarapama i madracima’

Iz izvora bliskih Ministarstvu financija čiji je Samostalni sektor za financijske istrage Porezne uprave sudjelovao u rasvjetljavanju Tolušićevih sumnjivih manevara, Telegram je prošle godine doznao tko su ljudi koji su mu davali pozajmice.

Među njima su, prema informacijama do kojih su došli financijski inspektori prateći trag novca, bili članovi Tolušićeve obitelji – i to njegova majka, sestra, bivša supruga, te punac, otac aktualne supruge.

Nakon što su otkrivene ove sumnjive uplate i isplate, financijski istražitelji pitali su članove Tolušićeve obitelji odakle im novac. Oni su, doznali smo iz istih izvora, redom uzvraćali da se radi o gotovini koju su čuvali kod kuće, “u čarapama i madracima”.

Kako je Tolušić počupao vinograd

Drugi sporni projekt odnosi se na sadnju vinograda, u sklopu kojeg je došlo i do onog famoznog čupanja trsova. Prvi uvjet za dobivanje sredstava bila je odgovarajuća ekonomska veličina OPG-a, pri čemu je Tolušić lažno prikazao da njegovo obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo ispunjava uvjete prihvatljivosti natječaja.

Drugi uvjet je bio da se na parcelama OPG-a ne nalazi zasađen vinograd. Činjenicu da to već ima, pokušao je prikrio u Tehnološkom elaboratu koji je predao Ferencu, službenoj osobi Ministarstva poljoprivrede. Ferenc mu je dao pozitivno mišljenje, unatoč tome što je vinova loza već bila zasađena te je tako Tolušiću omogućio da se prijavi na natječaj za potporu.

Međutim, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu odbila je potvrditi pozitivno mišljenje. Uočili su da Tolušić već ima vinograd, kao i druge nejasnoće u projektu. Nakon toga slijedi čupanje vinograda, Tolušić nabavlja novu dokumentaciju, te ju prilaže na natječaj. Očekivao je potporu od oko 200.000 eura, od čega je 85% financirala Europska unija. No, nakon provedenog postupka administrativne kontrole, Agencija iz proceduralnih razloga tražena sredstva nije odobrila.

Afera Roštilj

Podsjetimo, Tomislav Tolušić Vladu je napustio nakon otkrića Drage Hedla; u svibnju 2019. objavili smo kako je prijavio upola manju kvadraturu kuće koju je pritom gradila firma kojoj je dao milijunske poslove. I to je bio početak skandala, kasnije poznatog kao Afera roštilj, zbog koje je tadašnji potpredsjednik Vlade ostao bez funkcije.

Hedl je dokumentirano razotkrivao kako njegova imovina i način života nemaju opravdanje ni u prihodima ni u eventualnom nasljedstvu. Telegram je tako otkrio kako je Tolušić u nekoliko godina manji stan zamijenio većim i pritom kupio dva auta te zemljište na kojem je izgradio luksuznu kuću.

Vinariju kojom se sada bave europski istražitelji također je prvi problematizirao Drago Hedl. Telegram je tako još u svibnju 2020., prije nego se Tolušić uopće prijavio za poticaje, opisao kako bivši ministar kreće u biznis s vinom. I ponovno smo problematizirali – čime on to misli financirati luksuznu vinariju.