Kako je ruski pilot krivo shvatio zapovijed pa pokušao srušiti britanski avion i zamalo pokrenuo rat

Incident je bio puno ozbiljniji no što se na početku mislilo

New York Times objavio je cjelovitu rekonstrukciju incidenta tijekom kojeg je ruski vojni pilot zamalo oborio britanski nadzorni avion s posadom koji je u rujnu 2022. prelijetao iznad Crnog mora. Kako su pokazali klasificirani Pentagonovi dokumenti koji su nedavno iscurili, ruski pilot ispalio je projektil na britansku letjelicu ali on se, srećom, nije aktivirao. Incident je bio puno ozbiljniji no što se mislilo i mogao je prerasti u ratni čin, piše New York Times.

Prema izjavama dvojice američkih dužnosnika iz sustava obrane, ruski pilot krivo je protumačio naredbu, odnosno shvatio je da ima dozvolu za pucanje. Naciljao je britanski avion, ali projektil se zakočio.

Britanski ministar obrane, Ben Wallace, u listopadu 2022. izvijestio je odbor britanskog parlamenta o tom incidentu, opisavši ga “potencijalno opasnim”. No, tada je kazao tek da je ruski pilot “ispalio projektil u blizini britanskog aviona”. Međutim, jedan od nedavno iscurjelih dokumenata ovaj događaj opisuje drugačije. Eksplicitno, naime, piše da je britanski avion “zamalo srušen”.

Rusko veleposlanstvo bez odgovora

Novinari New York Timesa zatražili su komentar ruskog veleposlanstva u Washingtonu, no odgovor nisu dobili. Ovo je dosad najozbiljnija, ali nije prva sporna situacija prilikom susretanja ruskih i aviona NATO saveza nad Crnim morem.

Bilo ih je više nakon aneksije Krima 2014., ali tenzije su se povećale tijekom ruske invazije. Tada se Ukrajina počela sve više oslanjati na informacije koje prikupljaju Zapadne zemlje kako bi mogla potisnuti ruske napade.

Tako se, primjerice, prošlog meseca ruski vojni avion zabio u američki nadzorni dron. Taj sudar prvi je poznati fizički kontakt između ruske i američke vojske otkako je počeo rat u Ukrajini.

Rivet Joint i Su-27 u zraku

Dvojica američkih dužnosnika koja imaju izravne informacije o situaciji iz rujna, kada su Rusi umalo oborili britanski avion, za New York Times su potvrdili kako je navedena situacija bila iznimno ozbiljna. Britanski avion u ovom slučaju bio je RC-135 Rivet Joint dok su Rusi u zraku imali dva vojna zrakoplova Su-27. Ovaj tip britanskog aviona često prevozi ekipu od 30 ljudi koja presreće radiokomunikacije.

Dužnosnici, koji su s novinarima New York Timesa razgovarali pod uvjetom anonimnosti, objašnjavaju kako su Britanci pokušavali presresti komunikaciju između ruskog operatera radara i jednog od pilota njihovih Su-27.

Rivet Joint pritom je bio u međunarodnom zračnom prostoru, uz obalu okupiranog Krima. Britanska patrola nije vidjela ruske avione, ali dužnosnici kažu da su bili opremljeni raketama koje su mogle oboriti Britance.

Britanci tvrde da je većina neistinita

Novinari New York Timesa razgovarali su i s jednim britanskim obrambenim dužnosnikom koji tvrdi kako značajan dio sadržaja iz Pentagonovih izvješća koja se ovih dana objavljaju “nije točan, izmanipuliran je ili je pak oboje”. Dodao je kako “pozoravaju javnost da ove tvrdnje ne uzimaju kao apsolutno istinite. “Također bismo savjetovali da uzmu vrijeme i propitaju izvore te svrhu ovakvih curenja informacija.”

Kada je Ben Wallace u listopadu 2022. izašao pred Parlament i izvijestio zastupnike o ovom događaju, kazao je da je svoju zbrinutost slučajem prenio i ruskoj vojsci, uključujući i ministra obrane Sergeja Šojgua. Iz Kremlja su mu, kako je tad izvijestio, rekli da je došlo do “tehničkog kvara.” On je pak sam ocijenio da taj incident ne vidi kao “namjernu eskalaciju s ruske strane”, pisao je tada Reuters.

Obaranje leta Korean Aira 1983.

New York Times ocjenjuje kako događaj iz rujna 2022. podsjeća na vrijeme Hladnog rata. Primjerice, sovjetski piloti 1983. godine poslani su da presretnu avion koji su smatrali neprijateljskim. No, na kraju se ustanovilo kako je riječ o putničkom o avionu Korean Aira, Boeingu 747, koji je slučajno uletio u sovjetski zračni prostor.

No, sovjetski pilot svojoj je kontroli opisao kako avion izgleda i zatim je dobio dozvolu za paljbu. Ispalio je dva projektila zrak-zrak i usmrtio svih 269 osoba u Boeingu Korean Aira.

NATO sada leti dalje nego što treba

S obzirom na povišene tenzije, ali očite greške u komunikaciji, nadzorni avioni NATO zemalja sada lete dalje od Krima nego što to međunarodno pravo dozvoljava. Umjesto 19 kilometara od obale, koliki je pojas međunarodnog zračnog prostoraa, amerčka vojska sada leti na udaljenosti od 74 kilometra od obale Krima. To je informacija iz jednog od dokumenata koji su iscurili, opisana kao “SECDEF Direct Standoff.”

Povjerljivi dokumenti ističu i više incidenata zabilježenih nakon 29. rujna, dana kada su Rusi umalo oborili britanski avion. NYT piše kako su od 1. listopada do 22. veljače 2022. britanski, francuski i američki avioni reagirali u šest prilika u kojima su im se ruski avioni približili sa svojim patrolama i to na udaljenosti od 11 kilometara pa sve do 30 metara.