Kako je Tolušić baš pogodio trenutak kada se mora prijaviti da dobije najveće moguće poticaje iz EU?

Analiza spornog natječaja zbog kojeg je uhićen bivši ministar poljoprivrede

Telegram je detaljno rekonstruirao kako je bivši ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić uspio iz EU fonda izvući maksimalni iznos za sufinanciranje svoje vinarije od gotovo tri milijuna kuna.

Prije desetak dana uhićen je pod sumnjom da je te milijune iz takozvane Vinske omotnice povukao na nezakonit način, pa je trenutno u istražnom zatvoru gdje čeka nastavak kaznenog postupka. Inače, iznos od 2,9 milijuna kuna predstavljalo je nešto manje od 70 posto ulaganja što ih je Tolušić mogao dobiti iz europskih sredstava za financiranje vinarija. Zanimljivo je da je svega koji mjesec prije nego što se on prijavio na natječaj za EU novac, maksimalni iznos koji su vinari mogli dobiti iznosio 50 posto vrijednosti investicije.

Vinarima je nešto bilo čudno

Već se i prije Tolušićevog uhićenja postavljalo pitanje kako mu je uspjelo doći do 70 posto investicije preko EU fonda. U pitanju je Europski garantni fond, a Tolušićev aranžman propitivali su brojni vinari. Naime, veliki dio njih odustao je od pokušaja dobivanja sredstava iz EU fonda još u trenutku kada je bilo propisano da će uz 50 posto europskog novca mora uložiti i 50 posto vlastitih sredstava.

U razgovorima za Telegram redom su objasnili kako im je taj omjer bio nepovoljan, odnosno nisu imali dovoljno vlastitih sredstava da realiziraju cijelu investiciju.

Tolušić je pak ugrabio trenutak kada je omjer narastao odnosno iznosio je 70:30 – 70 posto sredstava iz EU fonda, 30 posto vlastitih ulaganja samog vinara.

Kako je tekao sporni natječaj?

Analizirali smo što se sve događalo u natječaju na kojem je Tolušić dobio 2,9 milijuna kuna.

Na početku je bitno navesti da je Pravilnikom, koji je sam Tolušić donio prije nego što je 2019. otišao s funkcije, bilo predviđeno da se europskim novcem financira 50 posto ukupne vrijednosti projekta. Kao što smo naveli, veliki broj vinara nije mogao sudjelovati na takvom natječaju, pa se i nisu prijavili za ‘Vinsku omotnicu’ za period od 2019. do 2023. godine.

No, početkom 2020., nakon izbijanja pandemije Covida-19 situacija se mijenja. Ministarstvo poljoprivrede za Telegram je potvrdilo da je Europska komisija donijela niz mjera kako bi smanjila utjecaj krize na vinski sektor. Bilo je to u travnju 2020. godine.

Postoci su rasli zbog korone

Dakle, ta prva promjena iz travnja 2020. omogućila je podizanje udjela sufinanciranja iz EU fondova s 50 na 60 posto.

Tada Tolušić prijavljuje svoju vinariju na projekt. Zahtjev je, prema informacijama do kojih je došao Telegram, podnio 7. svibnja 2020., a odobren mu je, kako nam je potvrdila Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, 8. rujna 2020. godine.

I nastavak kronologije je zanimljiv. Vrlo brzo nakon što se Tolušić prijavio, pravila natječaja Hrvatska i formalno usklađuju s europskim odredbama. Nacionalni program pomoći vinskom sektoru 25. lipnja 2020. mijenja se i omogućuje vinarima 60 posto sufinanciranja iz europskih fondova. Ubrzo, već početkom srpnja 2020., EU donosi novu uredbu. Prema njoj udio sredstava iz EU fondova za vinske projekte još malo raste i penje se na 70 posto. Hrvatska svoj Nacionalni program potpora unutar Vinske omotnice opet mijenja 10. rujna 2020. i propisuje da sufinanciranje može iznositi i do 70 posto.

Tko je znao za ove izmjene?

I dok vinari s kojima je Telegram razgovarao redom tvrde da se za promjenu visine sufinanciranja nije znalo, iz Ministarstva poljoprivrede uvjeravaju nas kako su sve izmjene i dopune Nacionalnog programa prošle elektronsko savjetovanje s javnošću.

U svakom slučaju, kada se ova kronologija sagleda, Tolušić je svoj projekt vrijedan nešto više od 4,6 milijuna kuna prijavio nakon što je Europska komisija omogućila da se razina financiranja podigne na 60 posto, a odobren mu je nakon što je prema europskim pravilima financiranje moglo doseći i 70 posto.

Njemu je odobreno ukupno 2,9 milijuna kuna i to, kako tvrde istražitelji, nakon što je u listopadu 2020. promijenio financijske garancije za vlastiti udio u projektu. Navodno ga je trebao platiti pozajmicama od članova obitelji i prijatelja. Sada se zbog tih pozajmica koje su istražiteljima sumnjive jer nemaju pokriće, te onog famoznog čupanja trsja s već zasađenog vinograda, bivši ministar nalazi u istražnom zatvoru.