Kako se, zapravo, izlazi iz Europske unije? Telegramov vodič u 5 koraka

Proces britanskog izlaska mogao bi trajati oko dvije godine

, Image: 292205710, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy
FOTO: Profimedia, Alamy

Nakon što je Britanija glasala za izlazak iz Europske unije, ovo su koraci koji sada slijede da uistinu izađe. Napomena: obzirom da niti jedna članica dosad nije izašla iz Europske unije, proces je relativno nepoznat i pun pitanja. No, osnovni put britanskog izlaska izgleda otprilike ovako:

1. Britanija javlja Europskom vijeću da izlazi.

Britanski će lideri službeno obavijestiti Europsko vijeće da izlaze iz Europske unije, kako je to definirano u članku 50, Ugovora o Europskoj uniji, pojašnjava New York Times. U Europskom vijeću sjede po jedan predstavnik vlasti svake od 28 zemalja članica, poput premijera, predsjednika ili kancelara.

Nejasno je kada će Britanija obavijestiti Europsko vijeće. Britanski premijer David Cameron kazao je prije nekoliko mjeseci da će “britanski građani očekivati da proces počne odmah”, ukoliko glasaju za izlazak. Postoji velika vjerojatnost da će David Cameron odstupiti s mjesta premijera, obzirom da se osobno iznimno zalagao za ostanak Britanije u EU.

2. Britanija i EU moraju usuglasiti uvjete izlaska

Europska unija i Britanija pregovarat će oko tehničkih detalja izlaska, a za to vrijeme Britanija se ponaša kao redovni član, osim što njeni predstavnici u Europskom vijeću ne bi trebali sudjelovati u raspravama ni glasanju vezanom za britanski izlazak.

3. Obje strane moraju potvrditi uvjete izlaska

O izlasku glasaju dva europska zakonodavna tijela, Europski parlament i Vijeće ministara (službeni naziv: Vijeće Europske unije). Europski parlament ima više od 700 članova i morao bi potvrditi britanski izlazak običnom većinom. Nejasno je hoće li britanski članovi Parlamenta, njih 73 u ovom sazivu, moći glasati o izlasku.

Vijeće Europske unije sastavljeno je od predstavnika vlade svake od članica, s rotirajućim članstvom: ovisno o temi o kojoj Vijeće raspravlja, na njega dolaze resurni ministri koji pokrivaju to područje. U ovom slučaju, 20 članova Vijeća moralo bi biti za izlazak (od ukupno 27, obzirom da Britanija neće moći glasati).

Članak 50. Ugovora o Europskoj uniji ne specificira kako će zemlja koja izlazi potvrditi odluku u svojim zakonodavnim tijelima, no zasad se čini da će britanska vlada poslati prijedlog raskida ugovora u britanski Parlament.

4. Britanija i EU imaju dvije godine da sve ovo naprave

Nakon što britanske vlasti službeno obavijeste Europsko vijeće o namjeri izlaska, počinje dvogodišnji period tijekom kojeg se proces mora završiti. Postoji opcija, piše NYT, da se taj rok odgodi, no za to bi jednoglasno morali biti svi članovi Europskog vijeća.

5. Nakon isteka roka, Britanija više nije član, čak i ako ništa nije potvrđeno

Po isteku dvogodišnjeg roka, Britanija gubi sve privilegije i odgovornosti koje nosi članstvo u EU, uključujući slobodnu trgovinu i slobodno kretanje ljudi unutar bloka. Ako se u međuvremenu ne usuglase novi trgovinski sporazumi, trgovanje s članicama EU bilo bi skuplje nego dosad.