Kako su ministarstvo i sudovi brutalno kršili prava ženi koju je usred rata silovao pripadnik HVO-a

Ustavni sud ih je sada razvalio jer ženu nisu niti saslušali i cijeli postupak vratio na početak

FOTO: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Kada je 3. svibnja 1993., u jeku Domovinskog rata, silovana na području na kojem je bilo ratnih događanja, mlada Srpkinja iz Hrvatske nije ni slutila da će 30 godina kasnije još uvijek voditi pravnu bitku. Želi dokazati da je žrtva seksualnog nasilja i da ima sva prava koja jamči Zakon o pravima žrtava seksualnog nasilja za vrijeme oružane agresije na Republiku Hrvatsku u Domovinskom ratu.

Prema tom zakonu podužeg naslova, žrtve seksualnog nasilja imaju pravo na psihosocijalnu, pravnu i zdravstvenu pomoć, na medicinsku rehabilitaciju, na liječničke sistematske preglede, obvezno i dopunsko zdravstveno osiguranje, novčanu naknadu te po potrebi i smještaj u posebnu ustanovu.

Međutim, ovoj ženi ne žele dati taj status jer, kako je zaključio Visoki upravni sud RH, njezino silovanje nije bilo izravno povezano s ratnim okolnostima.

Silovana nakon zabave s vojnicima

Tog 3. svibnja 1993. provodila se s pripadnicima HVO-a. Družili su se u kafiću, zatim na ručku… Javila je majci da će se zadržati u centru, jer se dobro zabavljala. Vojnik se s njom i fotografirao za uspomenu. Jedan njegov prijatelj kupio joj je vojničku kapu. Također za uspomenu.

Ništa nije dalo naslutiti da će na povratku kući, kada je mlada žena zatražila da zaustave automobil, pripadnik HVO-a iznenada promijeniti svoje ponašanje prema njoj. Naredio joj je da izađe iz vozila, a kada je odbila to učiniti izvukao ju je van. Svojim je prijateljima rekao je da se udalje. Zatim ju je odgurao niz bankinu do grmlja. Počeo je s nje trgati odjeću. Tada ju je i silovao.

Iako joj je zaprijetio i ubojstvom, mlada je žena smogla snage da sve prijavi. Obratila se patroli vojne policije na koju su slučajno naišli. Pripadnik HVO-a odmah je uhićen i pritvoren, te nakon ekspresnog suđenja već u veljači 1994. pravomoćno osuđen na četiri godine zatvora. Presudom koja je donesena godinu kasnije obvezan je da svojoj žrtvi plati gotovo 30 tisuća eura odštete.

Zahtjev za statusom žrtve silovanja

Nakon što je sredinom 2015. na snagu stupio Zakon o pravima žrtava seksualnog nasilja za vrijeme oružane agresije na Republiku Hrvatsku u Domovinskom ratu, ova silovana žena podnosi Ministarstvu branitelja zahtjev za stjecanjem statusa žrtve. Povjerenstvo ju u travnju 2016. odbija uz obrazloženje da njezino silovanje nije imalo veze s Domovinskim ratom. Dogodilo se, doduše, u vrijeme rata i počinitelj je bio vojnik, pripadnik HVO-a, no to nije bilo dovoljno.

“U ovom slučaju radi se o individualno motiviranom kaznenom djelu, te izostaje poveznica s ratnim okolnostima, odnosno izravna veza s agresijom na Republiku Hrvatsku. Područje na kojem se silovanje dogodilo nije bila zona ratnih djelovanja, niti okolnosti navedene u presudi nisu izravno povezane s agresijom na RH”, napisalo je Povjerenstvo Ministarstva branitelja.

Žrtva etnički motiviranog silovanja

Žena odluku Povjerenstva pokušava srušiti najprije na Upravnom sudu koji joj tužbu odbija. Zauzima isti stav kao i Povjerenstvo, iako njezine argumente nitko nije saslušao. I Visoki upravni sud ju odbija, ne prihvaća joj žalbu, bez da je čuo njezino svjedočenje.

“Bila sam žrtva etnički motiviranog silovanja, jer sam Srpkinja”, naglašavala je u tužbama i žalbama. Nitko ju, međutim, nije želio saslušati, čuti od izravno od nje obrazloženje svega što se dogodilo. Na kraju se obratila i Ustavnom sudu RH.

Ustavni sud proces vratio na početak

Ustavni sud njezinu tužbu prihvaća, ukida presudu Visokog upravnog suda i slučaj vraća Upravnom sudu.

Naime, ustavni suci zaključili su kako cijeli postupak nije smio biti proveden bez da je žrtva dobila priliku ispričati svoju priču. Morala je dobiti šansu da objasni zašto se osjeća žrtvom silovanja u Domovinskom ratu. Ovako je, strogo formalistički, njezin zahtjev za dobivanjem statusa žrtve odbijen, a to nije u skladu s Ustavom odnosno pravom na pravedno suđenje.

Sada, nakon 30 godina od tog stravičnog događaja, ova će žena ponovno sve morati prolaziti na sudovima.