Kako su Romano i njegova obitelj odbili Porsche jer su pronašli izgubljenog psa, i još 10 najpozitivnijih Telegramovih priča

Izdvojili smo 11 optimističnih priča koje su obilježile 2015.

Pisali smo o mnogim slučajevima u protekloj godini. Sada smo za vas izdvojili Telegramovih 11 priča koje smatramo iznimno pozitivnima i inspirirajućima.

Svaka na svoj način govori o humanosti, borbenosti i dobroti naših sugovornika. Koji se nikad, ni u kakvim teškim okolonostima, nisu prepustili lošoj strani života. I ostvarili su pobjedu.

Bilo je u 2015. godini mnogo više pozitivnih priča, ali mi smo svoj izbor sveli na ovih 11. Svaka je na svoj način optimistična i htjeli smo vas na njih posebno podsjetiti.

1. Proveli smo dan s obitelji iz Dubrave koja je spasila psa i odbila Porsche

10847590_746782348768871_195283651678357147_o

Reporteri Telegrama posjetili su osmogodišnjeg Romana i njegove roditelje koji su ganuli zemlju; pronašli su izgubljenog terijera Čika, za kojeg je vlasnik kao nagradu ponudio oldtajmera, i to ni manje ni više nego – Porsche. Iako su nezaposleni i žive u jednoj prostoriji od 25 kvadrata, auto su odbili, a Čikin vlasnik odlučio im je pomoći humanitarnom akcijom.

2. Moje ime je Ljubica. Prije 70 godina oslobodila sam Zagreb od fašista

glavna
Borko Vukosav

Donijeli smo životnu priču 89-godišnje gospođe sa Žumberka koja je sa 17 otišla u partizane, prohodala cijelu Jugoslaviju, preplivala Neretvu držeći se za rep konja, primila hrpu ordenja za hrabrost. Danas, 70 godina kasnije, prisjeća se kako je 8. svibnja 1945. sa svojom jedinicom preko Avenije Dubrava ušla u prazan grad, dok su Zagrepčani u mraku, skriveni iza zastora, nestrpljivo iščekivali osloboditelje.

3. ‘Moj sin je genijalac. Sam je naučio čitati u pet dana i tablicu množenja za šest sati’

genijalac
Photographer: Srecko Niketic sre

‘Mama, na koji pogon rade sateliti u svemiru kad gravitacija djeluje samo na Zemlji’, pitao me s tri godine, prepričala nam majka genijalca Lukasa koji je tada napunio tek tri godine. Opisala nam je kako je shvatila da je njezin sin, ne samo darovit, nego i genijalan. Što su ona i suprug shvatili kao veliku odgovornost u njegovu odgoju.

4. ‘Moji sinovi, blizanci Tin i Sven, pobijedili su bolest zbog koje sam mislila da nikada neće hodati’

tin i sven

Telegramova reporterka donijela je priču Renate Špoljarić, mame iz Zagreba, čiji su blizanci Tin i Sven prohodali vrlo kasno, motorički su zaostajali, zglobovi su im se kočili. Trebale su godine da im ustanove bolest, s vrlo nezgodnim prognozama. Danas osvajaju medalje.

5. Adrian nije govorio, hodao ni pokazivao znakove inteligencije. Danas je, zahvaljujući mami, odlikaš

adrian
borkudin

Martina Fitnić bila je studentica kad je shvatila da njezin tromjesečni sin nije dobro. Adrianu dijagnosticirana rijetka bolest, a njegov tata ih je ostavio, doktori su govorili da će biti retardiran, nepokretan te da terapije nemaju smisla. Ostao je slijep, no mama je inzistirala da ide u redovnu školu. Završio je kao učenik generacije.

6. Ivana je najmanja beba rođena u Hrvatskoj. Imala je 480 grama i svi su mislili da će zauvijek vegetirati

01.09.2015.Turcin, Iva dolenc, foto sasa cetkovic
01.09.2015.Turcin, Iva dolenc, foto sasa cetkovic
foto saša ćetković

Telegram je donio detaljan dnevnik Božene Dolenc čija je beba bila tek nešto veća od flomastera, a šanse za život bile su joj minimalne. Danas ima tri godine, posve je zdrava, govori i upravo je prohodala.

7. Svima koji kažu da su izbjeglice teroristi pokažite ove snimke Telegramovog urednika fotografije

izbjeglice

Telegramov urednik fotografije Vjekoslav Skledar u rujnu ove godine fotografirao je izbjeglice u Hrvatskoj, posebno na lokacijama u Zagrebu, od zagrebačkog Velesajma do Ranžirnog kolodvora, na kojima su se skupljali i pokušavali organizirati daljnji prijevoz do zapadnoeuropskih zemalja.

8. Kako su mama i tata Luke iz Čakovca pobijedili njegov autizam

Luka

Kasno je prohodao, a onda se samo vrtio po sobi u krug. Kad bi ga roditelji skupili kod bake, ne bi ih ni primijetio, nikakve zvukove uopće nije registrirao. S 18 mjeseci mu je dijagnosticiran autizam, no zbog terapija i manijakalnog vježbanja Luka je danas, s pet i pol godina, zdrav i dosta napredan.

9. Kako sam, nakon zastoja srca, bio u komi 67 dana

Josip Kokeza

Telegramova reporterka Valerija Bebek provela je nekoliko dana s Josipom Kokezom, dečkom iz Splita kojem je prije pet godina iz čista mira stalo srce. Nakon iscrpnih razgovora s roditeljima i liječnicima koji su ga izvukli iz kome ugradnjom elektrode u mozak, rekonstruirala je njegov detaljan dnevnik.

10. Proveli smo dan s dečkom iz Zaprešića koji crta ustima i upravo završava Likovnu akademiju

kasumovic

Alen Kasumović boluje od artogripoze, ne može koristiti ruke i noge, potpuno je ovisan o svojim asistentima, ali je prije četiri godine kao prvi student koji crta ustima upisao zagrebačku Akademiju likovnih umjetnosti.

11. Pobjeda u Pakracu: prvi dečko u Hrvatskoj kojem je spašen život ugradnjom elektrošokera za srce

pakrac

Krešimir Mađaroši 2005. doživio je neobičnu epizodu divljačkog lupanja srca. Nakon pogrešnih dijagnoza ustanovljen mu je rijedak sindrom i uspješno je operiran. Donosimo detaljan dnevnik njegove bolesti.