Kakva država. Nakon što je Telegram otkrio da je sudac platio penthouse 8000 kuna, DSV mjesecima odugovlači postupak

Poslali smo upit šeficama Uskoka i Dorha, odgovora nema

FOTO: Pixsell

Dubravka Šimić, sutkinja ovlaštena za obavljanje poslova sudske uprave u Županijskom sudu u Slavonskom Brodu podnijela je 17. lipnja ove godine zahtjev za pokretanje stegovnog postupka protiv predsjednika tamošnjeg Općinskog suda, Vedrana Pavelića. Iako je od tada prošlo gotovo četiri mjeseci, Državno sudbeno vijeće (DSV) još uvijek nije pokrenulo postupak.

Na upit Telegrama u lipnju ove godine kada će protiv Pavelića pokrenuti stegovni postupka, Darko Milković, predsjednik DSV-a odgovorio je kako će ”ročište u stegovnom postupku biti zakazano u rujnu 2022”. Rujan je prošao, a stegovni postupak nije pokrenut. Prošlog tjedna, na novi Telegramov upit što se čeka sa stegovnim postupkom protiv predsjednika Općinskog suda u Slavonskom Brodu, tajnica DSV-a Dijana Rožić Frlan odgovorila je da je ”ročište zakazano u listopadu 2022”.

Dodala je kao je ”u stegovnom postupku javnost isključena”, te da se ”objavljuje samo ishod stegovnog postupka”. DSV-u se dakle ni malo ne žuri pokrenuti stegovni postupak protiv Vedrana Pavelića, koji osim funkcije predsjednika Općinskog suda u Slavonskom Brodu, obavlja i sudački posao.

Penthouse od 96,98 kvadrata kupio za 8000 kuna

O ”slučaju Pavelić” Telegram je pisao još u srpnju 2020. kada smo otkrili da je Pavelić u Slavonskom Brodu kupio penthouse od 96,98 metara četvornih za nevjerojatnih 8000 kuna. U rujnu 2020., kada se sudac Pavelić odlučio javiti na natječaj za županijskog suca, Telegram se obratio predsjedniku DSV-a Milkoviću, te potpredsjednici i sutkinji Vrhovnog suda, Gordani Jalšovečki s pitanjem je li način na koji je Pavelić došao u vlasništvo stana, plativši ga 82 kune (11 eura) po kvadratnom metru u skladu sa sudačkom etikom i kodeksom.

Pavelić tada nije izabran za suca Županijskog suda, ali je ostao na mjestu predsjednika Općinskog suda. Tek u lipnju ove 2022., dakle gotovo dvije godine nakon što smo objavili nevjerojatnu priču o načinu na koji je sudac Pavelić stekao stan, iz DSV-a su potvrdili Telegramovo otkriće.

Pavelić je stan stekao ugovorom o etažiranju

Naime, Pavelić je stan stekao ugovorom o etažiranju kojeg je platio 8000 kuna (pola iznosa platila je njegova supruga), te su supružnici Pavelić u državni proračun, temeljem poreza na promet, koji je tada iznosio pet posto, 27. ožujka 2007. platili ukupno 400 kuna. Kada se sve zbroji, zajedno s porezom na promet, Pavelić i njegova supruga stan od gotovo stotinu kvadrata platili su ukupno 8.400 kuna.

Iz DSV-a Telegramu su tada, pozivajući se na prikupljene informacije iz Porezne uprave te očitovanje suca Pavelića, odgovorili kako u toj dokumentaciji ”nije bio priložen ugovor o kupoprodaji spornog stana”, jer takav ugovor nije bio ni sklopljen. Potvrdili su kako im je Pavelić dostavio samo ugovor o uspostavi etažnog vlasništva. A upravo to – da je Pavelić stan stekao na taj način i platio ga 8000 kuna (naknadno još 400 kuna poreza na promet) Telegram je otkrio još u srpnju 2020.

Kad su, dakle, nakon dvije godine u DSV-u konačno došli do podataka koji su potvrdili naše pisanje, 27. svibnja ove godine obratili su se uredu predsjednika Županijskog suda u Slavonskom Brodu da pokrene stegovni postupak protiv predsjednika Općinskog suda u Slavonskom Brodu ”ukoliko smatra da postoje osnove za pokretanje istog”.

Pitali smo županijsku državnu odvjetnicu je li išta poduzela

A 17. lipnja, kao što smo rekli, očito smatrajući kako postoje takve osnove, Dubravka Šimić, sutkinja ovlaštena za obavljanje poslova sudske uprave u Županijskom sudu u Slavonskom Brodu, podnijela je zahtjev za pokretanje stegovnog postupka protiv Pavelića. Ali, kao što smo vidjeli, Državnom sudbenom vijeću ni malo se ne žuri, pa su najavljeno pokretanje postupka za rujan, prebacili u listopad ove godine.

U svibnju prošle godine Telegram je pitao Mirelu Šmital je li kao županijska državna odvjetnica u Slavonskom Brodu išta poduzela vezano uz naše otkriće o načinu na koji je Pavelić došao u vlasništvo stana. Naime, na službenim mrežnim stranicama DORH-a stoji kako je državni odvjetnik dužan postupati i kada je do njega samo dopro glas da je počinjeno kazneno djelo za koje se progoni po službenoj dužnosti. Za svaki slučaj, kako bismo isključili mogućnost da do županijske državne odvjetnice Šmital nije ”dopro glas” o tome, poslali smo poveznice na naše tekstove.

Poslali smo upit šeficama Uskoka i Dorha, odgovora nema

Odgovorila je: ”Vođenje i kontrola imovinskih kartica suca je u nadležnosti Državnog sudbenog vijeća. Sumnju i osnove sumnje u počinjenje kaznenog djela istražuju nadležne policijske uprave, koje o tome dostavljaju izvješće ili podnose kaznene prijave nadležnom državnom odvjetništvu, ovdje USKOK-u. Upućujem vas da se zbog navedenog obratite jednoj od navedene dvije institucije”.

Poslušali smo naputak i početkom srpnja ove godine obratili se upitom glavnoj državnoj odvjetnici Zlati Hrvoj-Šipek i šefici USKOK-a Vanji Marušić, zanimajući se je li do njih možda ”dopro glas” da je predsjednik Općinskog suda u Slavonskom Brodu, Vedran Pavelić, stan od stotinjak kvadrata platio samo 8400 kuna.

Dodali smo da je tu činjenicu utvrdio i DSV, te da je protiv Pavelića pokrenut stegovni postupak. Pitali smo i smatraju li da je predsjednik slavonskobrodskog Općinskog suda počinio kazneno djelo koje se progoni po službenoj dužnosti, te jesu li, ili to kane, išta poduzeli. Nikakav odgovor nismo dobili.