Kakva smiješna država: MUP pod ovrhom od 600.000 kuna. Odbili platiti hotel koji su unajmili kao korona karantenu

Trgovački sud u Osijeku donio je nepravomoćnu presudu u korist vlasnika Hotela Đakovo

FOTO: PIXSELL/screenshot

Telegram je doznao za novi neugodan slučaj vezan uz Ministarstvo unutarnjih poslova RH. Riječ je o golemom dugu, koji već sada prelazi 600 tisuća kuna, a MUP ga ne želi platiti đakovačkoj tvrtki Mima, čiji je hotel bio unajmljen za karantenu na početku pandemije koronavirusa.

Direktor Hotela Đakovo Mirko Vrgoč o tome se dogovorio s predstavnicima lokalnog Stožera Civilne zaštite još 21. ožujka 2020. godine. Obećano mu je da će država platiti 11 tisuća kuna s PDV-om po danu za najam hotela koji se koristio kao karantena za vozače. No, nakon što hotel državi više nije bio potreban, odbili su podmiriti dugovanje od 609.070 kuna. Sve je zato završilo na sudu.

Sada je Vrgočeva tvrtka dokazala da MUP dugovanje ipak mora podmiriti. Nepravomoćnu presudu donio je Trgovački sud u Osijeku, a MUP na nju ima pravo uložiti žalbu.

MUP-ovi dugovi hotelima

Zanimljivo je da se tijekom ovog sudskog postupka moglo čuti kako je MUP ostao dužan još nekim hotelima u Osječko-baranjskoj županiji koji su svoj smještaj dali za karantenu. Naime, plaćen im je samo dio troškova, iako je na početku pandemije bio dogovoren značajno viši iznos.

Osim toga, Vrgoč i njegovi pravni predstavnici dokazali su da se MUP prvotno suglasio s računima koje su im ispostavili, da bi ih na kraju odbili platiti, pa je pokrenuta ovrha. Činjenica da je MUP pod ovrhom zbog ugovora povezanog s borbom protiv korone iznimno je neugodna.

Poznato je da su brojni hoteli diljem Hrvatske nakon proglašenja pandemije mobilizirani kao karantene. Telegram je već pisao o sporu MUP-a s hotelom ‘I’ u kojem je bila smještena karantena za područje Grada Zagreba. I tom slučaju spominjao se dug od preko pola milijuna kuna.

Kako je hotel postao karantena?

Korištenje Hotela Đakovo za karantenu za vozače kamiona dogovoreno je još početkom ožujka 2020. godine. “Predstavnik županije Mladen Pejić i epidemiolog Karlo Kožul prezentirali su mi da Osječko-baranjska županija ima potrebe za karantenom, odnosno za smještaj vozača i njihovih vozila. Rekli su mi da hotel Đakovo ispunjava sve uvjete za to i da bi naknada iznosila 11 tisuća kuna plus PDV po danu. Taj iznos nisam odredio ja, već Stožer Civilne zaštite Osječko-baranjske županije”, opisao je na sudu Mirko Vrgoč.

Potvrdio je i da mu je Zvonko Grgec, pročelnik Područnog ureda Civilne zaštite zaštite Osijek, kao djelatnik MUP-a, rekao da ispostavi račune za korištenje hotela. Odluku o mobilizaciji, dodaje, nikada nije dobio. “Kada sam izdao račune za karantenu, koji su prešli 600 tisuća kuna, morao sam platiti i veliki iznos PDV-a, iako mi je MUP na kraju ostao dužan. Pokušali smo problem riješiti mirnim putem, no iz MUP-a nam se nitko nije javio, pa smo pokrenuli ovrhu”, rekao je Vrgoč.

Koliko zapravo košta karantena?

Zamjenik župana Goran Ivanović, koji je po toj svojoj političkoj funkciji bio i načelnik Stožera Civilne zaštite Osječko-baranjske županije, priznao ja na sudu da je bio ljut kada je čuo da se pojavio problem s plaćanjem. Zadužio je Pejića i Grgeca da to riješe. Međutim, Vrgoču je ponuđena samo naknada tzv. stvarnih troškova, odnosno naknada po točnom broju osoba koje su koristile karantenu.

To je, kako su objašnjavali na sudu predstavnici MUP-a i Civilne zaštite, bilo predviđeno naknadom za operativne snage iz Zakona o sustavu civilne zaštite. Pejić je čak u svom iskazu naveo kako su te naknade loše regulirane, pa su se i drugi hoteli žalili jer su dobili samo stvarni trošak, a ne i trošak najama cijelog hotela. Nije doduše bilo spora da se ta naknada plaća iz sredstava državnog proračuna, no oko iznosa su se svjedoci u svojim iskazima bitno razilazili.

Detalji presude osječkog suda

Na kraju je Trgovački sud u Osijeku u nepravomoćnoj presudio zaključio kako Hotel Đakovo ipak nije bio dio operativnih snaga u sustavu Civilne zaštite. Zato mu je trebalo platiti naknadu kakva je dogovorena s predstavnicima Stožera, odnosno onih 11 tisuća kuna po danu, a ne samo podmiriti stvarne troškove.

“Iz Zapisnika od 21. ožujka 2020. vidljivo je da je upravo predstavnik MUP-a Grgec uz načelnika Ivanovića sklopio s Mirkom Vrgočem ugovor za korištenje Hotela Đakovo za potrebe karantene uz naknadu od 11 tisuća kuna pod danu. Stožer Civilne zaštite Osječko-baranjske županije je 8. svibnja 2020. na račune izdane za najam hotela izdao suglasnost. MUP pak na račune uopće nije reagirao”, navodi sud u nepravomoćnoj presudi kojom je potvrđena ovrha MUP-ovog proračuna za 609.070 kuna s kamatama. Osim toga MUP mora vlasniku hotela podmiriti i sudske troškove, koji već sada iznose gotovo 44 tisuće kuna.