Kakvo iznenađenje: obrana je tražila izuzeće sudaca u procesu protiv Mamića. Nije im prošlo

Mario Mamić i Nikky Vuksan sumnjaju u pristranost osječkih sudaca. Kažu da im nezakonito blokiraju imovinu

18.04.2018., Osijek - Zdravko Mamic i Milan Pernar s odvjetnicima dolaze na Zupanijski sud na nastavak sudjenja za izvlacenje novca iz Dinama. 

Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL

Izuzeće članova optužnog vijeća, kao i predsjednika Županijskog suda u Osijeku suca Zvonka Vrbana zatraženo je danas u nastavku postupka Zdravku Mamiću i suoptuženima za izvlačenje 144 milijuna kuna iz Dinama. Drugi je to proces protiv bivšeg čelnika Dinama i njegovih suradnika u kojem ih se tereti da su novac iz kluba izvlačili putem lažnih faktura off shore tvrtki, a ovo je treći put da obrana traži izuzeće nekog od sudaca.

Ova optužnica podignuta je još u srpnju 2017. godine, ali je sud još nije potvrdio. U nekoliko navrata sjednice optužnog vijeća su odgađane. Danas je obrana sportskih menadžera Marija Mamića i Nikkyja Vuksana zatražila izuzeće članova optužnog vijeća i predsjednika suda jer sumnja u njihovu pristranost. Naime, Mariju Mamiću i Nikkyju Vuksanu imovina je zamrtnuta već tri i pol godine, iako prije potvrđivanja optužnice ona može biti pod blokadom maksimalno dvije godine, objašnjavaju svoj zahtjev odvjetnici Ksenija Vržina i Ivan Stanić.

Blokada imovine traje predugo?

Obojici optuženih sportskih menadžera imovina je blokirana krajem studenog 2015. godine. Imovina okrivljenim osobama zamrzava se kako bi se, ukoliko budu proglašeni krivima, od njih mogla naplatiti nezakonito stečena korist. No, prema izmjenama Zakona o kaznenom postupku iz srpnja 2017. te blokade imovine mogu trajati najduže dvije godine prije potvrđivanja optužnice.

U ovom slučaju optužnica još nije potvrđena, a Mariju Mamiću i Nikkyju Vuksanu dio imovine je još pod blokadom. Mario Mamić je, doznajemo, u nekoliko navrata tražio ukidanje privremenih mjera osiguranja oduzimanja imovinske koristi no sud u Osijeku nije o njegovim zahtjevima odlučivao.

Moguće i izručenje Zdravka Mamića

Zbog izostanka bilo kakve reakcije optužnog vijeća obrana je zaključila kako je njihova nepristranost upitna. “Bilo kakva odluka optužnog vijeća trebala je uslijediti u razumnom roku čime bi se dokazala nepristranost sudaca”, stoji u zahtjevu odvjetnika dvojice Mamićevih suokrivljenika.

Nakon kraće stanke objavljeno je kako je izuzeće sudaca ipak odbijeno, a obrane na tu odluku najavljuju žalbu višem sudu.

Optužno vijeće trebalo bi još odlučivati i o zahtjevu USKOK-a da se Zdravku Mamiću u ovom sudskom postupku odredi istražni zatvor. Kada bi se to dogodilo Hrvatska bi mogla tražiti njegovo izručenje iz BiH.