Kakvo je stanje u ostatku hrvatskog susjedstva? Koronavirus potvrđen u Austriji, u BiH učenici u karanteni

Dva Austrijanaca koji imaju simptome blage groznice izolirani su u bolnici u Innsbrucku

Italian citizens arrive at the Cecchignola quarantine center, south of Rome, on February 3, 2020 after being repatriated from the coronavirus hot-zone of Wuhan at the nearby military airport of Pratica di Mare. (Photo by Tiziana FABI / AFP)
FOTO: AFP

Osim u Hrvatskoj, gdje je danas otkriveno da u Klinici “dr. Fran Mihaljević” leži mladić zaražen koronavirusom, prva dva slučaja zaraze potvrđena su i u Austriji, objavio je zemaljski poglavar Tirola dodajući da je jedna od te dvije osobe “imala veze sa susjednom Italijom”.

Jedan od dva pacijenta dolazi iz talijanske regije Lombardije pogođene zarazom koronavirusom, kazao je Guenther Platter za austrijsku novinsku agenciju APA-u. Pacijenti koji imaju simptome blage groznice izolirani su u bolnici u Innsbrucku, prema tirolskim vlastima.

U BiH karantena za djecu i nastavnike

Prisutnost koronavirusa još nije utvrđena u susjednoj BiH, ali četrnaestero djece iz Sarajeva stavljeno je u kućnu karantenu zbog predostrožnosti od koronavirusa nakon što su se vratili iz sjevernog dijela Italije gdje su boravili tjedan dana, potvrdili su u utorak službeni izvori. Iako su se djeca osnovne škole Grbavica II. po povratku iz Italije u ponedjeljak odmah vratila u školske klupe, reagirao je Krizni stožer ministarstva zdravstva Županije Sarajeva.

Učenici su odmah, zajedno s nastavnicom i ravnateljem, poslani kućama u dvotjednu izolaciju. Oni su tijekom prošlog tjedna bili na maturalnom putovanju u Milanu. Ravnatelj škole Sabahudin Bakal rekao je kako je kućna karantena uvedena iz predostrožnosti, te da nitko za sada nema simptoma zaraze koronavirusom. “U stalnoj smo vezi s ministarstvom zdravstva Županije Sarajevo, koje izvještavamo o trenutačnom zdravstvenom stanju djece”, rekao je ravnatelj Bakal i dodao kako su djeca u Italiji bila pregledana.

Jučer su krizni medicinski stožeri dvaju entiteta, Federacije BiH i Republike Srpske, naložili poduzimanje dodatnih mjera kako bi se spriječila pojava te širenje opasnog koronavirusa.
U dvotjednoj izolaciji su i četiri radnika koji su se vratili iz Kine, a angažirani su na izgradnji autoceste na koridoru Vc, kod Počitelja u Hercegovini.

Virusa nema u Sloveniji

U mariborskom Sveučilišnom kliničkom centru (UKC), drugoj najvećoj zdravstvenoj ustanovi u Sloveniji, u ponedjeljak je zabilježena sumnja na zarazu novim koronavirusom kod dviju osoba, no rezultati testiranja su negativni, priopćeno je u utorak iz te bolnice koja je ipak odlučila zabraniti sve posjete. Predstavnik uprave i glasnogovornik UKC-a Janez Lencl izjavio je da su se za potpunu zabranu posjeta odlučili iz preventivnih razloga, u prvom redu zbog situacije s novim virusom u Italiji.

Još su prošlog tjedna intenzivirali pripreme za suočavanje sa zarazom jer se zbog blizine Italije povećava vjerojatnost da će se koronavirus pojaviti i u Sloveniji. Dodao je da u njihovoj ustanovi nema nijedne osobe koja bi bila inficirana koronavirusom, iako je prijašnjih tjedana zabilježeno nekoliko slučajeva sumnje na zarazu, a sve su bile opovrgnute testiranjem. Lencl prijavljivanje sumnji na zarazu pripisuje većoj osviještenosti i senzibiliziranosti javnosti, posebno nakon širenja virusa na sjeveru Italije, koja graniči sa Slovenijom, te kaže da su u mariborskoj ustanovi adekvatno pripremljeni i osposobljeni na moguću pojavu inficiranih i širenje bolesti.

Situacija je pod kontrolom

U Sloveniji je jučer objavljeno da je do tada zbog sumnje na koronavirus bilo testirano 13 osoba i da su svi rezultati testova bili negativni. U slovenskom ministarstvu zdravstva u utorak su poručili da nema razloga za uzbunu, jer u Sloveniji nema potvrđenih slučajeva sumnje na virus.

U kućnoj karanteni od prošlog tjedna su i dalje dva para koja su u zemlju vraćena s kruzera Diamond Princess, iako su testovi, provedeni u Japanu i po dolasku u Sloveniju, pokazali negativan rezultat. Državna tajnica u ministarstvu zdravstva Simona Repar Bornšek kaže da nema razloga za paniku unatoč velikoj mogućnosti da se virus pojavi i u Sloveniji jer se stvar razvija dinamično, ali da je situacija pod kontrolom.