Kakvo poniženje za rusku vojsku. Krenuli u osvetu za fingirani atentat na Putina pa ostali bez svog ponosa, dosad neuhvatljivog oružja

Rusi su na Kijev s aviona MiG-31K poslali hipersonični Kinžal. Ukrajinci su ih šokirali preciznim pogotkom i uništenjem rakete

FOTO: Avioni MiG-31K nose i ispaljuju rakete Kinžal (AFP)

U vodu bi nakon ovakvog ukrajinskog pogotka mogla pasti cijela ruska koncepcija hipersoničnog naoružanja koja uključuje i mornaričke projektile 3M22 Cirkon koje Rusi reklamiraju kao "prijetnju svjetskim morima"

Ruska osveta za fingirani napad dronova na Kremlj prošla je neslavno. Iznad Kijeva, ukrajinska protuzračna obrana (PZO) uspjela je oboriti do sada neuhvatljivu rusku hipersoničnu raketu H-47М2 Kinžal, u prijevodu Bodež. Uspješno presretanje izvršeno je 4. svibnja, u dva sata i četrdeset minuta, točno 24 sata nakon sto su Rusi simulirali atentat bespilotnim letjelicama na Vladimira Putina.

Najvjerojatniji egzekutor ponosa ruske hipersonične tehnologije je nedavno pristigli američki protuzrakoplovni sustav MIM-104 Patriot PAC3. Ostvaren je izravan pogodak tako da je došlo do detonacije bojeve glave u zraku.

Kako pogoditi metak ispaljen s velike udaljenosti?

Raniji PZO sustavi ove kategorije uglavnom koriste blizinski upaljač i rasprskavajuću bojevu glavu. Iz tih razloga događalo se uspješno obaranje projektila, ali ne i uništenje bojeve glave. Kako raketa može nositi klasični eksploziv, ali i nuklearni, kemijski i biološki smrtonosni teret, njegovo uništenje u zraku predstavlja daleko manju opasnost. Zbog toga je verzija PZO sustava PAC3 modificirana s ciljem uništenja bojeve glave nadolazećeg projektila u letu prema cilju.

Primarni način uništenja je kinetička energija protuzrakoplovne rakete. Opisno rečeno, metak ispaljen iz puške s udaljenosti od nekoliko stotina kilometara potrebno je pogoditi drugim metkom. I do sada je bilo tvrdnji o uspješnom presretanju, ali nije bilo potvrde za obaranje Kinžala.

Izvorno razvijen za gađanje nuklearnih nosača

Raketa Kinžal, koja leti deset puta brže od zvuka, u Ukrajini je prvi put upotrijebljena 18. ožujka 2022. godine pri napadu na ukrajinsko vojno skladište kod mjesta Delijatin u zapadnoj Ukrajini. Već sljedećeg dana napadnuto je skladište goriva u blizini grada Konstantinovke u Donbasu. Najmasovniji napad Bodežima izveden je 9. ožujka ove godine. Baražna vatra od ukupno 84 rakete uključivala je i 6 hipersoničnih projektila H-47М2.

Izvorna namjena Kinžala je napad na američke nosače aviona na nuklearni pogon. Projektil je tehnološki izuzetno složen i vrlo skup proizvod. Cijena projektila procijenjena je na oko 3 milijuna američkih dolara. Razvijen je na bazi taktičkog balističkog projektila 9K720 Iskander, NATO oznake SS-26 Stone. Za ispaljivanje raketa H-47М2 koristi se modificirana verzija lovačkog aviona MiG-31K (na fotografiji), maksimalne poletne težine od preko 46 tona. Zbog toga i nije problem potkačiti raketu mase 4300 kilograma ispod trupa ovog hladnoratovskog lovačkog aviona.

Koliko je brz, toliko je zbog te brzine ranjiv

Zbog čega je do sada Kinžal bio neuhvatljiv za ukrajinsku PZO? Na početku rata, Združene snage Ukrajine raspolagale su PZO sustavima iz doba Sovjetskog Saveza. Jedini sustav sposoban za presretanje balističkih projektila u njihovom naoružanju je stara verzija S-300PT, sposobna presresti ciljeve brzine do 1200 metara u sekundi. Međutim, brzina Kinžala preko tri puta nadilazi sposobnosti S-300PT. Procijenjene brzine kojima Kinžal leti ka cilju iznose od 3800 do 4420 metara u sekundi. Suvremeni zapadni PZO sustavi srednjeg dometa kao što su IRIS-T ili NASAMS, koje je Ukrajina dobila kao pomoć, nisu projektirani za presretanje hipersoničnih projektila.

Dakle, projektil Kinžal u sebi ne sadrži mamce koji stvaraju lažne ciljeve na radaru protuzračne obrane. Također, sposobnost manevriranja na tako velikim brzinama vrlo je ograničena. Koristeći ekstremno veliku brzinu za savladavanje sustava PZO, projektil prema cilju leti uglavnom pravocrtno, ili s vrlo blagim skretanjima. Upravo stabilna putanja leta preduvjet je uspješnog presretanja.

Ruska hipersonična koncepcija mogla bi se raspasti

Raketa koju ispaljuje verzija Patriota PAC3 ima aktivno radarsko samonavođenje u završnom dijelu presretanja. Dakle, ne ovisi o komandnom signalu sa zemlje. U ovom slučaju do izražaja dolazi američka tehnološka superiornost. U glavu za samonavođenje raketa promjera 255 milimetara uspjeli su smjestiti radar i taktičko-napadačko računalo koje uspješno presreće rakete čija je brzina krstarenja deset puta veća od brzine zvuka. Ali to nije sve.

Uspješno eliminira i moguće mamce. U slučaju rakete Kinžal, zbog ekstremnih brzina dolazi do zagrijavanja. Oko hipersonične rakete stvara se plazmeni omotač koji stupa u interakciju s elektromagnetskim valovima i ometa radarsku detekciju. Izgleda da sve to nije bilo zapreka za najsuvremeniju verziju PZO sustava Patriot. Ako se svi ovi navodi potvrde, u vodu pada cijela ruska koncepcija hipersoničnog naoružanja koja uključuje i mornaričke projektile 3M22 Cirkon, NATO oznake SS-N-33. Hipersonični projektil Cirkon leti osam puta brže od zvuka, od ove godine operativni su na jednoj fregati klase Admiral Gorškov, a reklamirali su se kao prijetnja “svjetskim morima”!

Ispalili 16 Kinžala, na početku rata ih imali 43

Na početku rata, Vojska Ruske Federacije raspolagala je s 43 projektila H-47М2 Kinžal. Do sada je potvrđena upotreba 16 raketa, a isto toliko uspjela je proizvesti ruska obrambena industrija. Projektil je strašno razoran. Pored bojeve glave koja može sadržavati do 700 kilograma eksploziva, razaranje ostvaruje i strahovitom kinetičkom energijom pri udaru na cilj. Međutim, Kinžal se može uspješno koristiti samo protiv stacionarnih objekata.

Također, s relativno malim brojem projektila ne može se postići strategijski učinak. Kao baze za polijetanje aviona nosača projektila MiG-31K korišteni su aerodromi na Krimu i zračna baza Mačulišči u Bjelorusiji. S Krima su potjerani, ali iz Bjelorusije još djeluju. Za sada ukrajinska PZO može uspješno braniti Kijev od napada hipersoničnih raketa. Međutim, ovo će biti izuzetna prilika da se testiraju sposobnosti zapadnih PZO ustava u stvarnim, borbenim uvjetima. Sasvim dovoljno da Amerikanci razviju taktiku i usavrše svoje PZO naoružanje koji će cijelu generaciju ruskog hipersoničnog oružja učiniti mnogo manje opasnom nego što su se reklamirali.