Kandidatura favoritkinje za glavnog tajnika UN-a doživjela je težak udarac. Evo što će to značiti za Vesnu Pusić

Bugarska kandidatkinja Irina Bokova jedna je od glavnih kandidata

FOTO: AFP/AFP

Po prvi puta u povijesti intervjui kandidata za posao glavnog tajnika UN-a su javni. Nedavno je tako i hrvatska kandidatkinja Vesna Pusić u New Yorku dva sata odgovarala na pitanja članica svjetske organizacije. U međuvremenu, izvješće Velike Britanije o UNESCO-u, može se tumačiti i kao udarac na kandidaturu čelnice te organizacije, Irine Bokove.

Bokova, naime, koja uz Helen Clark slovi kao prva favoritkinja izbora za čelnicu UNESCO-a, trenutno se nalazi na čelu UNESCO-a. Ta organizacija, tvrde Britanci, nije ispunila obećane reforme, pa bi tako izvješće koje će se objaviti u sljedećih nekoliko mjeseci moglo dovesti do rezanja troškova agencije za trećinu, odnosno za 180 milijuna funti, prema informiranim dužnosnicima, piše Sunday Times.

Očekuje se da bi izvješće koje provodi Odjel za međunarodni razvoj (DFID) svake dvije ili tri godine, moglo poslati signal agencijama UN-a da Velika Britanija neće nastaviti financirati organizacije koje nisu uspjele napraviti poboljšanja.

Irina Bokova
Irina Bokova AFP/AFP

Britansko nezadovoljstvo

Dužnosnik upoznat s izvješćem rekao je za Sunday Times da su upozorenja prema UN-ovim tijelima izdana prije tri godine “i dalje relevantna i ostaju problem”. Insajderi očekuju da će ta tijela izgubiti gotovo svo direktno financiranje Velike Britanije.

Čini se kako je upravo UNESCO kojeg vodi Bokova jedna od tih organizacija koja bi mogla izgubiti novac. U 2014. primili su 14 milijuna funti od Velike Britanije.

Bugarska je kandidatkinja, odrasla u komunizmu, jedna od nekoliko kandidata prihvatljivih Rusiji. No Sjedinjene Države i njeni saveznici, poput Britanije, nebi bili najsretniji s njenim izborom. Rezanje troškova za UNESCO-o, piše Sunday Times, bit će dodatan udarac njenim izgledima.

Kandidati za glavnog tajnika UN-a
Kandidati za glavnog tajnika UN-a AFP

Pusić nedostaje podrška Vlade

Na sastanku UNESCO-a prošle godine, dužnosnici britanske vlade zahtijevali su neovisnu istragu zbog prevara u zapošljavanju u tom tijelu. Brazilska dužnosnica Ana Luiza Thompson-Flores unaprijeđena je na višu dužnost u toj organizaciji, unatoč tome što nije imala kvalifikacije za posao.

Čini se kako ovime rastu šanse ostalim kandidatima, no upitno je kakve će posljedice po kandidaturu Vesne Pusić izazvati kritike koje dolaze iz Hrvatske iz desnih stranaka. Još uvijek aktualni glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon pobijedio je između ostalog i zahvaljući snažnoj podršci svoje države. Južna Koreja je tada, naime, poslala delegacije u svih 15 članica Vijeća sigurnosti, a s mnogima su potpisali i bilateralne ugovore.

Osim podrške Vlade, pri izboru kandidata ključna je stvar osigurati podršku članova pest stalnih članica Vijeća sigurnosti – SAD-a, Velike Britanije, Francuske, Kine i Rusije koje mogu staviti veto na bilo čiju kandidaturu. Nominalno, Vijeće sigurnosti predlaže kandidata, koji onda čeka potvrdu Opće skupštine, no to je obično samo formalnost.