Kaos s Fortenovom stigao do ruskih medija: 'Zaista je neshvatljivo kako se to dogodilo'

'Arapska kompanija im je puno poželjniji dioničar od Sberbanka koji je pod nizom sankcija'

People queue outside a branch of Russian state-owned bank Sberbank to withdraw their savings and close their accounts in Prague on February 25, 2022, before Sberbank will close all its branches in the Czech Republic later in the day. - US President Biden was the first to announce sanctions, hours after Russian President Putin declared a "military operation" into Ukraine. The first tranche will hit four Russian banks -- including the country's two largest, Sberbank and VTB Bank -- cut off more than half of Russia's technology imports, and target several of the country's oligarchs. (Photo by Michal Cizek / AFP)
FOTO: AFP

Vijest o misterioznom ulagaču iz Emirata koji je kupio udio Sberbanke u Fortenova grupi tema je i u ruskim medijima. Tako Kommersant piše kako je “Fortenova jedan od najpoznatijih trgovaca hranom i poljoprivrednih proizvođača u Hrvatskoj” koja je za novog investitora “saznala iz medija” te potom zaključila da je cilj ruske Sberbanke “zaobilaženje sankcija”. Podsjetimo, Sberbanka je pod EU sankcijama zbog ruske invazije na Ukrajinu.

Prodaju ruskog udjela u Fortenovi za Kommersant su komentirali tamošnji ekonomski analitičari. “Zaista je neshvatljivo kako se to dogodilo”, kazala je Kira Vinokurova iz moskovskog odvjetničkog društva Pen & Paper.

“Za prodaju tolikog udjela potrebno je dobiti dopuštenje ne samo od regulatora sankcija, već i od regulatora koji se bavi pitanjem monopola. Ne može to tek tako proći ispod radara, zato što je potrebno izvršiti promjene u registru dioničara, upisati promjene vlasnika poduzeća i slično”, kazala je.

‘Arapska kompanija je puno poželjniji dioničar’

Međutim, čak i ako Fortenova ima razloga biti sumnjičava, malo je vjerojatno da će htjeti osporiti dogovor, tvrdi Vinokurova.

“Ne mislim da bi Fortenova bila sretna kada bi Sberbanka ponovno bila među dioničarima, budući da je pod nizom sankcija. S druge strane, arapska kompanija kojoj nisu nametnuta nikakva ograničenja – puno je poželjnija kao dioničar”, zaključila je.

Sberbanka je još prije godinu dana najavila smanjenje udjela u Europi, kako bi se fokusirala na “prioritetna tržišta i istražila nove poslovne mode”, rekao je Sergej Novikov, partner u odvjetničkoj kompaniji GRM. “Da se nije našla pod sankcijama, prodajom udjela u Fortenovi potpuno bi isplatila sva dosadašnja ulaganja”, smatra. Novikov procjenjuje da bi Sberbanka ovom transakcijom mogla zaraditi od 300 do 500 milijuna eura.