Priča o ruskoj prodaji dijela Fortenove tajnovitom Arapinu sve je čudnija, a reakcije sve burnije. Evo što dosad znamo

Iz Vlade i same Fortenove tvrde da ne znaju ništa o prodaji, traži se i angažman SOA-e

31.03.2019., Zagreb - Zbog slozenosti postupka prenosenja poslovnih procesa u novo poduzece Konzum plus d.o.o. koje pocinje s radom 1. travnja, zatvorene su sve Konzumove prodavaonice. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL (31.03.2019., Zagreb - Zbog slozenosti
FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL, Flatrace

Fortenova Grupa, nekadašnji Agrokor, ponovno je u fokusu javnosti otkako je odjeknula vijest o misterioznom ulagaču iz Emirata koji je kupio udio Sberbanke. Ta ruska državna banka prodala je svoj udio od 43,4 posto u Fortenova Grupi, javio je sinoć Reuters, a sve je navodno finalizirano u ponedjeljak.

Mediji su se brzo raspisali o investitoru iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, biznismenu Saifu Bin Markhan Alketbiju, generalnom direktoru Ureda prijestolonasljednika Dubaija i iskusnom ulagaču u fondove rizičnog kapitala. U međuvremenu, oglasili su se i Fortenova i Vlada, tvrdeći – najkraće rečeno – da nemaju službena saznanja o prodaji.

Večernji list, pak, doznaje da šeik sljedeći tjedan dolazi u Hrvatsku te je spreman susresti se s premijerom Andrejem Plenkovićem i suvlasnicima Fortenove. Oporba situaciju ocjenjuje “čudnom”, a ekonomski analitičari ističu da je pitanje koliko je ta transakcija uopće provediva. Dakle, brojna pitanja su još otvorena.

Što kažu Vlada i Fortenova

Iz Vlade su jutros za N1 poručili kako “pozadinu konkretne poslovne operacije ne mogu komentirati jer o njoj nemaju službenih saznanja”. Dodali su i da ni na koji način nisu bili uključeni. “Nadležni resori provjerit će sve relevantne činjenice vezane uz preuzimanje udjela Sberbanka u Fortenovi”, poručili su.

Međutim, u prvotnoj vijesti o prodaji Jutarnji list je, pozivajući se na “izvore bliske transakciji”, javio da se o ulaganju razgovaralo i s “premijerom Plenkovićem za vrijeme njegova posjeta Dubaiju početkom ožujka ove godine, u okviru Nacionalnog dana Republike Hrvatske na EXPO-u”.

Iz same Fortenove su, pak, sugerirali da se možda radi i o kaznenom djelu, ukoliko je “došlo do izbjegavanja sankcija”. Naime, Sberbanka je pod EU sankcijama zbog ruske invazije na Ukrajinu. Za Bloomberg Adriju oglasio se danas i najveći dioničar s pravom glasa u Fortenova grupi, poduzetnik Pavao Vujnovac. Ni on, tvrdi, nema saznanja o transakciji, ali se “nada da su poštivani svi zakoni” te da ovaj prijenos neće “negativno utjecati na operativni rad kompanije”.

Što kažu ekonomisti

Zbog investicije tajnovitog Arapina, novinari danas imaju puno pitanja za ekonomske analitičare. Tako je Damir Novotny za HRT rekao da Sberbank nitko ne može spriječiti da proda svoj udio, ali da je pitanje kako će pravno provesti transakciju.

“Ovo je tipično rizična transakcija. On može platiti, ako već nije platio te udjele Sberbanci, putem nekih drugih kanala, a ne ovih koji su pod sankcijama i čekati da se ta cijela situacija s pravne strane provede. To može biti za godinu dana, za pet ili 10 godina”, istaknuo je.

Da je riječ o još jednom pokušaju Sberbanke da zaobiđe sankcije, smatra političko-ekonomski analitičar Željko Ivanković. “Hrvatska Vlada je otvorila mogućnosti političkim intervencijama i sličnim aktivnostima da se transformira vlasništvo u današnjoj Fortenovi, maknuvši odgovornost sa sebe suspektnim glasanjem u Saboru o Lex Agrokoru”, rekao je za Bloomberg Adriju. Smatra i da to što u Fortenovi i Vladi ne znaju ništa o transakciji znači “da su se Sberbanka i taj arapski fond već dogovorili”.

Traži se istraga SOA-e

Prijenos vlasništva Fortenove ne može se obaviti bez odobrenja, kazao je u međuvremenu državni tajnik u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, Frano Matušić.

“Jedino prijenos vlasništva može se ostvariti preko Krolla, nizozemskog depozitara, a i u tom slučaju se moraju tražiti odobrenja. To znači da se bez odobrenja ne može ući u vlasništvo”, rekao je Matušić.

Dodao je da “paralelno istražuju” je li došlo do kršenja sankcijskog režima EU, što bi imalo “određene posljedice”. Na pitanje postoje li informacije koje bi pokazivale da iza arapskih investitora stoje ljudi u Hrvatskoj, Matušić je rekao da to u ovom trenutku ne može tvrditi, ali da će tražiti istragu SOA-e.

Arapski biznismen stiže u Hrvatsku?

Vlada će možda više znati idućeg tjedna kada investitor Saif Bin Markhan Alketbi navodno dolazi u Hrvatsku. On je sprema susresti se s Plenkovićem te mu se stavlja na raspolaganje, ali će razumjeti ako se premijer u ovom trenutku neće moći sastati s njime, piše Večernji list. U Vladi, pak, nemaju nikakvih informacija da bi se investitor trebao sastati s premijerom.

Inače, Alketbijev ured oglasio se još jučer, preko jedne domaće PR agencije, s porukom da će ovo ulaganje biti “iznimno korisno za Fortenova Grupu i hrvatsku ekonomiju”. Kazali su da je akvizicija dovršena 31. listopada te poručili da je u pitanju “iskusan ulagač”. Osim toga, ovaj Arapin je i vlasnik bogatog voznog parka od 27 trkaćih automobila, koje je kupio prije 11 godina na dražbi po cijeni od oko milijun dolara, piše Jutarnji list.

Što kaže saborska oporba

O novom momentu u Fortenova Grupi i oporba ima nešto za reći. Potpredsjednik SDP-a i predsjednik Odbora za nacionalnu sigurnost Siniša Hajdaš Dončić o svemu je zatražio izvješće SOA-e. i. “Ovo je i jedna od najvećih kompanija po broju zaposlenih i prihodima i nešto je vrlo čudno ovdje. Mora se vidjeti je li ruska banka kršila sankcije i kako je uopće došlo do te transakcije”, kazao je za N1.

Mostov Nikola Grmoja kaže da mu je “nevjerojatno” da uz sve službe, “u ovakvim geopolitičkim okolnostima, moguće ugroze, ruskog utjecaja i svega ostaloga, hrvatska vlada ništa o tome ne zna”.

Katarina Peović iz Radničke Fronte prozvala je premijera Plenkovića zbog, kako kaže, nefunkcioniranja sankcija prema Rusiji. “Andrej Plenković, koji pokazuje mišiće na opoziciji prozivajući je da je proruski orijentirana, pokazuje na koji se način on odnosi prema ruskom kapitalu i da je spreman paradirati na sve moguće načine i iskazivati solidarnost s Ukrajinom, ali ne i blokirati ruski kapital”, rekla je Peović.

Oglasio se i Sberbank

Konačno, oglasio se danas i ruski Sberbank, potvrdivši da je kupac njihova udjela investitor iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.

“Prodaja Sberbankovih udjela u Fortenovi dovršena je 31. listopada u skladu sa svim međunarodnim pravilima i standardima bez ikakvog kršenja”, istaknuli su.

“Cjelokupni iznos primili smo 31. listopada, Sberbank više nije dioničar Fortenove i nije s njom povezan ni na koji način. Fortenovi želimo daljnji uspjeh u razvoju na međunarodnom tržištu”, poručio je Sberbank.