Karadžić će se žaliti, Karamarko kaže da je ova presuda priznanje Hrvatima, i još 9 stvari o današnjoj povijesnoj odluci suda u Haagu

Radovan Karadžić osuđen je na 40 godina zbog genocida i ratnih zločina

Bosnian Serb wartime leader Radovan Karadzic sits in the courtroom during the reading of his verdict at the International Criminal Tribunal for Former Yugoslavia (ICTY) in The Hague, on March 24, 2016.
The former Bosnian-Serbs leader is indicted for genocide, crimes against humanity, and war crimes.  / AFP / POOL / Robin van Lonkhuijsen / Netherlands OUT
FOTO: AFP

Presuda bivšem vođi bosanskih Srba Radovanu Karadžiću, koji je danas u Haagu osuđen na 40 godina zatvora zbog ratnih zločina i genocida u Bosni i Hercegovini, izazvala je niz reakcija. U kaznu zatvora uračunava mu se vrijeme provedeno u pritvoru, a krivim je proglašen za 10 od 11 točaka optužnice.

Također, sud je utvrdio da je postojao plan sudionika udruženog zločinačkog pothvata za eliminaciju stanovništva Srebrenice kroz prisilno premještanje žena, djece i starijih muškaraca te fizičku eliminaciju muškaraca što je dosegnulo razmjere genocida. Donosimo najvažnije reakcije na ovu povijesnu presudu.

1. Karadžić će se žaliti na presudu

Bivši vođa bosanskih Srba žalit će se na presudu Haaškog suda, rekao je njegov odvjetnik Peter Robinson. Radovan Karadžić je “razočaran i začuđen”, rekao je Robinson novinarima.

2. Podijeljena mišljenja u Bosni i Hercegovini

Presuda Karadžiću u BiH je naišla na podijeljene reakcije, pri čemu je malo tko u cijelosti zadovoljan odlukom Raspravnog vijeća Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju.

Predstavnici različitih bošnjačkih udruga, u kojima se uglavnom očekivala kazna doživotnog zatvora, kao i sudska potvrda da je genocid u BiH, osim u Srebrenici, počinjen u još sedam općina obuhvaćenih optužnicom, razočarani su jer do toga nije došlo, dok su komentari iz Republike Srpske usmjereni uglavnom prema potenciranju tvrdnji da je presuda “politička”, ali da neće promijeniti ništa u odnosu na sadašnji status tog entiteta.

Skupina od stotinjak Bošnjaka iz Srebrenice izricanje presude Karadžiću zajednički je pratila u krugu memorijalnog kompleksa u Potočarima. Lokalni su mediji izvijestili kako je među njima zavladalo veliko nezadovoljstvo nakon isticanja presude. Saliha Osmanović, koja je izgubila cijelu obitelj u genocidu iz 1995. godine, kazala je kako je za nju sve to bilo iznimno bolno. “Karadžiću je trebalo biti presuđeno odmah nakon rata. Ovdje je bio pakao”, kazala je Osmanović.

Spomenik žrtvama u Srebrenici
Spomenik žrtvama u Srebrenici AFP

Predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) Mladen Bosić, koju je tijekom rata vodio baš Karadžić, izjavio je novinarima na Palama kako presudu smatra nepravednom te još jednim dokazom da je ICTY “politički sud”. “Očekujem da se nepravda ispravi u drugostupanjskom postupku”, kazao je Bosić.

Predsjedatelj Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović rekao je da je izricanje presude bivšem vođi bosanskih Srba povijesni događaj za BiH jer je tim činom potvrđen “bitan dio činjenica” o zločinima koji su u njoj počinjeni tijekom rata. “Za čovjeka njegovih (Karadžićevih) godina i prošlosti 40 godina i nije posebna kazna, no ono što je značajno je da je presuđeno jednoj užasnoj ideologiji i politici”, kazao je Izebegović novinarima u Sarajevu komentirajući presudu Karadžiću.

Istaknuo je kako su presudom sankcionirani brojni zločini, progoni civila, silovanja, razaranja i akt genocida u Srebrenici, a potvrđeno je i postojanje udruženog zločinačkog pothvata koji je provođen planski i sustavno rezultirajući progonom stotina tisuća Bošnjaka i Hrvata.

Bakir Izetbegović
Bakir Izetbegović AFP

Kazao je kako ipak, na žalost, propušteno povezati udruženi zločinački pothvat s vrhom vlasti u Beogradu tijekom rata u BiH. Izetbegović je ovu presudu usporedio s onom nacističkim ratnim vođama. “To je najznačajnija presuda nakon one nacističkim vođama u Nürnbergu”, kazao je Izetbegović dodajući kako je najvažnija poslana poruka ta da lideri “država i paradržava neće biti oslobođeni odgovornosti za zločine”.

3. Gradonačelnik Sarajeva: Jedina pravedna osuda bila bi ona na doživotni zatvor

Gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić izjavio je kako je važno to što je u presudi Radovanu Karadžiću potvrđena njegova izravna odgovornost za troipolgodišnji teror nad glavnim gradom Bosne i Hercegovine i opsadu u kojoj je ubijeno više od 11.000 njegovih stanovnika, istodobno istaknuvši kako nije zadovoljan izrečenom kaznom jer bi ona morala biti maksimalna s obzirom na karakter počinjenih zločina.

“Osuđen je za sve što se zbivalo tijekom više od 1400 dana opsade. Svi mi koji smo ovdje bili i znamo u kakvoj smo opasnosti bili upravo zbog toga ne možemo biti zadovoljni presudom”, kazao je Komšić. Njegova je ocjena kako bi “najveća kazna”, odnosno doživotna kazna, bila jedina pravedna, jer je nečuveno da je jedan grad potkraj 20. stoljeća mogao biti držan u takvoj opsadi.

Ivo Komšić
Ivo Komšić Photographer:Amador Alvarez

“Ovdje je ubijeno više od deset tisuća ljudi i više od tisuću i pol djece. Ne znam što bi još trebalo uraditi da bi čovjek bio doživotno sklonjen iz civilizacije koju je uništavao”, kazao je Komšić. Konstatirao je kako će ova presuda teško doprinijeti pomirenju, jer Karadžić i danas ima pristalica.

“Mnogi vjeruju, pa i on sam, da je bio u pravu. Ne vidi se na njemu neki znak kajanja i to jest problem, pa bi te kazne morale biti veće kako bi svi iz njih izvukli pouke. To su pouke ne samo za zločince, nego za čovječanstvo, kako bi se znalo da slijedi najstroža kazna za ovakva nedjela”, zaključio je gradonačelnik Sarajeva.

4. Predsjednik Srbije: Presuda Karadžiću ne smije utjecati na narod u Republici Srpskoj

Presuda bivšem predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću “ne može i ne smije utjecati” na sudbinu naroda u Republici Srpskoj, poručio je srpski predsjednik Tomislav Nikolić. “Zato pozivam sve političke predstavnike srpskog naroda u Bosni i Hercegovini, poglavito u RS, da se zajedničkim stajalištem bore za svoju Republiku i svoj narod, čija sudbina ovom presudom može biti dovedena u pitanje”, navodi se u priopćenju srpskog šefa države.

Dodao je da će “Srbija u potpunosti izvršavati svoje obveze i koristiti svoja prava konstituirana Daytonskim sporazumom, poglavito pravo na podupiranje Republike Srpske i pomoć njezinu opstanku”.

5. Tužitelj Brammertz: Pravda je zadovoljena

Glavni haaški tužitelj Serge Brammertz izrazio je zadovoljstvo presudom. “Zadovoljni smo time što je Raspravno vijeće prihvatilo naše opsežne dokaze i izvan svake razumne sumnje utvrdilo odgovornost Radovana Karadžića za zločine. Ti zločini počinjeni su u brojnim općinama u BiH i uključuju opsadu Sarajeva i genocid u Srebrenici”, priopćio je ured haaškog tužitelja.

“Godine 1993. svijet je odlučio da žrtve u bivšoj Jugoslaviji zaslužuju pravdu. Te su žrtve nama ukazale povjerenje da je provedemo. Danas, s ovom presudom, to je povjerenje ispunjeno. Pravda je zadovoljena”, naglasio je Brammertz.

Serge Brammertz
Serge Brammertz AFP

Istina ustanovljena ovom presudom zauvijek će stajati nasuprot brojnim pokušajima da negiranja patnje tisuća žrtava u zločinima počinjenim u bivšoj Jugoslaviji, ističu u haaškom tužiteljstvu.

6. Vlada RH: Osuda je minimum, na koji su žrtve nažalost predugo čekale

Služba za odnose s javnošću Vlade RH u povodu presude Karadžiću poslala je priopćenje medijima. “Vlada Republike Hrvatske pozdravlja današnju presudu Haaškog tribunala, kojom je Radovan Karadžić osuđen na 40 godina zatvora zbog genocida i drugih ratnih zločina počinjenih nad Hrvatima i Bošnjacima u Bosni i Hercegovini. Svjesni smo da ne postoji kazna koja bi mogla vratiti u život nevine žrtve, ali osuda jednog od glavnih aktera agresivne velikosrpske politike u Bosni i Hercegovini, koja je rezultirala genocidom i stravičnim zločinima, predstavlja minimum na koji su žrtve i njihove obitelji nažalost predugo čekale.

Vlada Republike Hrvatske smatra da je kažnjavanje odgovornih za ratne zločine bitan preduvjet za politiku pomirenja i stabilizaciju odnosa u Bosni i Hercegovini.”

7. Predsjednica Grabar-Kitarović: Ovo je jasna poruka svima koji čine zločine protiv čovječnosti

Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović također je poslala priopćenje o presudi Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju u Haagu bivšem predsjedniku Republike Srpske i osuđeniku Radovanu Karadžiću.

“Iako je riječ o prvostupanjskoj presudi, ovime je međunarodna zajednica priznala kako se u Srebrenici dogodio genocid te kako su na području Republike Srpske, sedam općina i u Gradu Sarajevu udruženim zločinačkim pothvatom počinjeni najteži zločini s ciljem stvaranja homogenog srpskog prostora.

Slaba je to utjeha obiteljima žrtava ovih monstruoznih zločina, koji će ostati neizbrisiva mrlja kako u europskoj tako i u svjetskoj povijesti. Vjerujem da je ova presuda jasna poruka svima koji se i danas upuštaju u zločinačke pothvate protiv čovječnosti te međunarodni terorizam utemeljen na rasnoj i vjerskoj netrpeljivosti, kako neće proći nekažnjeno.”

8. Ministar Kovač: Do pomirenja će doći tek pobjedom nad genocidnom politikom

Ministar vanjskih i europskih poslova Miro Kovač izjavio je pak da presuda Karadžiću nije dovoljna zadovoljština potomcima njegovih žrtava i da će do pomirenja u BiH doći tek kada se pobijedi njegova genocidna politika.

Miro Kovač
Miro Kovač PIXSELL

“Radovanu Karadžiću jest presuđeno. Ali još uvijek nije pobijeđen njegov duh, kao ni naslijeđe njegove zločinačke i genocidne politike. Tek kada se to postigne, moći će doći do pomirenja među ljudima u Bosni i Hercegovini i šire“, dodao je šef hrvatske diplomacije.

9. UN: Počinitelji ratnih zločina moraju znati da neće pobjeći pravdi

Visoki povjerenik UN-a za ljudska prava pozdravio je u četvrtak presudu Haaškog suda protiv bivšeg predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića, ocijenivši da presuda pokazuje da čak i moćni počinitelji ratnih zločina “moraju znati da neće pobjeći pravdi”.

Zeid Rad Al-Husein rekao je da bi suđenje Karadžiću “trebalo zaustaviti i potaknuti na razmišljanje čelnike u Europi i drugdje koji žele iskorištavati nacionalističke osjećaje i žrtvovati manjine”.

10. Zoran Milanović: Nijedna kazna neće moći otkloniti naneseno zlo

Predsjednik SDP-a Zoran Milanović ocijenio je da je zatvorska kazna izrečena Radovanu Karadžiću mala utjeha za sve stradale i njihove obitelji. “Niti jedna kazna nikada neće moći otkloniti zlo koje je naneseno. Kazna od 40 godina zatvora čovjeku koji je bio na čelu udruženog zločinačkog pothvata i čije je djelovanje dovelo do smrti tisuća ljudi i užasne patnje, mala je utjeha za sve stradale i njihove obitelji”, napisao je Milanović na svom Facebook profilu.

Niti jedna kazna nikada neće moći otkloniti zlo koje je naneseno. Kazna od 40 godina zatvora čovjeku koji je bio na čelu…

Gepostet von Zoran Milanović am Donnerstag, 24. März 2016

Dodao je da je rat u BiH vođen s ciljem da se iz nje protjeraju Hrvati i Bošnjaci i da se stvori Velika Srbija. “Presuda Radovanu Karadžiću je jasna opomena svima onima koji još i danas veličaju ratne zločince, posebno u BIH, da je njihova politika opasna i međunarodno okarakterizirana kao zločinačka”, istaknuo je Milanović.

11. Tomislav Karamarko: Ova presuda je priznanje Hrvatima za očuvanje suvereniteta BiH

Prvi potpredsjednik Vlade i predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko ocijenio je da je presuda Karadžiću očekivana i pravedna te da je doprinos pravdi koju žrtve srpske agresije očekuju već dva desetljeća.

“Ova presuda neće oživiti mrtve, neće vratiti dostojanstvo poniženima i neće izgraditi porušene domove i drugu razorenu imovinu, ali svakako je opomena svima koji se još uvijek zanose idejama o tome da je moguće ostvariti ciljeve iz ideološke podloge o stvaranju velike Srbije”, napisao je Karamarko na svom Facebook profilu.

[PRESUDA KARADŽIĆU OČEKIVANA JE I PRAVEDNA] Presuda Međunarodnog kaznenog suda za ratne zločine na području bivše…

Gepostet von Tomislav Karamarko am Donnerstag, 24. März 2016

Nadalje ističe da su se Hrvati u BiH, zaustavljanjem tenkovske kolone između Mostara i Širokog Brijega prvi suprotstavili planiranoj velikosrpskoj agresiji na BiH.

“Kad su počela otvorena agresivna ratna djelovanja Hrvati su krenuli u obranu svojih domova, zbog čega su podnijeli najveću žrtvu u obrani BiH. Na koncu su temeljem Splitske deklaracije te Washingtonskih i Bečkih sporazuma Hrvati dali najveći doprinos u slamanju velikosrpske agresije i vojnom porazu agresora. To su razlozi zbog kojih Hrvati imaju razlog ovu presudu smatrati priznanjem za svoj doprinos u očuvanju suvereniteta BiH, čiji su konstitutivni narod”, istaknuo je Karamarko.