Kijev i Moskva dogovorili mirovni sporazum? Procurio je dokument od 15 točaka, evo detalja

Sigurnost Ukrajine bi navodno jamčile zapadne zemlje

Russian President Vladimir Putin looks on as he holds a video conference meeting with Deputy Prime Minister Tatyana Golikova and head of Russian consumer health protection watchdog Rospotrebnadzor Anna Popova in the Kremlin in Moscow on April 23, 2021. (Photo by Alexei Druzhinin / Sputnik / AFP)
FOTO: AFP

Ukrajina i Rusija su se okvirno usuglasile oko mirovnog sporazuma, javlja Financial Times pozivajući se na tri izvora ukljućena u rusko-ukrajinske pregovore. Sporazum se navodno sastoji od 15 točaka – od kojih su neke i prekid vatre te povlačenje ruskih snaga ako Kijev proglasi neutralnost i prihvati ograničenja za svoje oružane snage.

Prema prijedlogu dogovora Ukrajina bi trebala odustati od ulaska u NATO Savez i obećati da neće dopustiti strane vojne baze i oružje na svom teritoriju, a u zamjenu će im sigurnost garantirati saveznici poput SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva i Turske.

O tom prijedlogu su dvije strane prvi put u cijelosti razgovarale u ponedjeljak. Moguće prepreke dogovoru su odredbe po kojima bi zapadne zemlje jamčile za sigurnost Ukrajine u budućnosti, odnosno ako Moskva ne prihvati na koji bi način zapadne zemlje garantirale ukrajinsku sigurnost. Problem bi mogao biti i status ukrajinskog teritorija koji su ruske snage zauzele 2014. – točnije Krim, Donjeck i Lugansk.

Ukrajina inzistira na povlačenju ruskih snaga

I Moskva i Kijev su danas poručili kako ima napretka oko pregovora, međutim ukrajinski dužnosnici su skeptični da je Vladimir Putin spreman prihvatiti mir i brinu da pokušava “kupiti vrijeme” kako bi preraspodijelio svoje snage i nastavio ofenzivu.

Putin je danas poručio da je Moskva spremna prihvatiti “neutralni status” Ukrajine, ali je poručio da će Rusija i dalje ostvariti ciljeve svoje vojne operacije – “demilitarizaciju” i “denacifikaciju” Ukrajine.

Jedan od ukrajinskih pregovarača Mihajlo Podoljak za FT je rekao da bi svaki mirovni sporazum morao sadržavati “povlačenje ruskih snage s ukrajinskog teritorija koji su zauzeli od početka invazije – posebice južne regije uz Azovsko i Crno more kao i područje istočno i sjeverno od Kijeva. Kazao je da Kijev predlaže “ukrajinski model sigurnosnih jamstava” prema kojem bi određeni broj zemalja zakonski i bez čekanja reagirao u slučaju buduće agresije na Ukrajinu.

Ruski glasnogovornik: ‘Prerano iznositi detalje’

Podoljak je konstatirao kako prijedlog da Ukrajina nema strane vojne baze na svom teritoriju nije problem, jer njihov zakon već to brani. Sporazum navodno uključuje i zaštitu ruskog jezika u Ukrajini, koji nije službeni. Moskva je tvrdila da “specijalnom operacijom” žele zaštiti ljude koji govore ruski od “genocida neonacista”. “O svim humanitarnim problemima u pregovorima, pa i o jezičnim pitanjima, raspravljamo kroz prizmu ukrajinskih interesa”, rekao je Podoljak.

Najveća točka spoticanja je ruski zahtjev da Ukrajina prizna Krim kao ruski teritorij i neovisnost odcijepljenih regija Donjecka i Luganska. Ukrajina je to za sada odbijala, a Podoljak je rekao kako su spremni “kompartmentalizirati” to pitanje. “Sporni teritoriji i oni na kojima se vodi sukob su zasebni slučajevi. Za sada razgovaramo o garantiranom povlačenju iz teritorija koje su ruske snage okupirale od početka invazije 24. veljače”, zaključio je Podoljak.

Nakon što je Financial Times objavio da su se dvije strane okvirno dogovorile, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov je ustvrdio kako je “prerano iznositi detalje o potencijalnom dogovoru dviju strana”, prenosi ruska agencija RIA Novosti.