Savjetnik Zelenskog demantira da je dogovoren mirovni sporazum: 'To su samo ruski zahtjevi'

Ukrajina i dalje traži prekid vatre, povlačenje ruskih snaga i sigurnosna jamstva od više zemalja

Ukrainian negotiator Mikhailo Podolyak speaks to media after talks between delegations from Ukraine and Russia in Belarus' Gomel region on February 28, 2022, following the Russian invasion of Ukraine. - Negotiators from Ukraine and Russia will return to their capital cities for consultations and have plans for fresh talks, both sides announced Monday after meeting for their first talks since the outbreak of war last week. (Photo by Sergei KHOLODILIN / BELTA / AFP) / Belarus OUT
FOTO: AFP / Arhivska fotografija

Financial Times objavio je ranije danas da su se Ukrajina i Rusija okvirno usuglasile oko mirovnog sporazuma. Navodni sporazum se sastoji od 15 točaka, koje uključuju prekid vatre te povlačenje ruskih snaga ako Kijev proglasi neutralnost i prihvati ograničenja za svoje oružane snage.

No, ukrajinski pregovarač i savjetnik ukrajinskog predsjednika, Mihajlo Podoljak, na Twitteru je objavio kako se spomenute točke ne mogu smatrati nacrtom mirovnog sporazuma. “FT je objavio nacrt koji predstavlja zahtjeve ruske strane. Ništa više. Ukrajinska strana ima vlastite stavove. Jedino što trenutno mogu potvrditi je da to uključuje prekid vatre, povlačenje ruskih snaga i sigurnosna jamstva od više zemalja”, napisao je Podoljak.

Više spornih točaka

Prema prijedlogu o kojem je pisao Financial Times, a koji Podoljak sada naziva zahtjevima ruske strane, Ukrajina bi trebala odustati od ulaska u NATO savez i obećati da neće dopustiti strane vojne baze i oružje na svom teritoriju. U zamjenu za to bi im sigurnost trebali garantirati saveznici poput SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva i Turske.

O tom prijedlogu su dvije strane prvi put u cijelosti razgovarale u ponedjeljak. Kao moguće prepreke dogovoru istaknute su odredbe po kojima bi zapadne zemlje jamčile za sigurnost Ukrajine u budućnosti, odnosno ako Moskva ne prihvati na koji bi način zapadne zemlje garantirale ukrajinsku sigurnost. Kao vjerojatan problem spomenut je i status ukrajinskog teritorija koji su ruske snage zauzele 2014. – točnije Krim, Donjeck i Lugansk.