Kina je iznenadila svijet mirenjem najljućih rivala na Bliskom istoku. Može li to učiniti i s Moskvom i Kijevom?

Xi Jinping sljedeći tjedan dolazi u Rusiju, a virtualno će se naći i sa Zelenskim

An outdoor screen shows a live news coverage of China’s President Xi Jinping delivering a speech during the closing session of the National People's Congress (NPC) at the Great Hall of the People, along a street in Beijing on March 13, 2023. (Photo by JADE GAO / AFP)
FOTO: AFP

Kina je zabrinuta zbog eskalacije rata u Ukrajini i nada se da će Moskva i Kijev održati mirovne pregovore, rekao je kineski ministar vanjskih poslova Qin Gang ukrajinskom kolegi u telefonskom razgovoru u četvrtak.

Kina, koja se suzdržala od osude Rusije zbog invazije na Ukrajinu, pozvala je obje strane da pristanu na postupnu deeskalaciju koja bi omogućila sveobuhvatno primirje, u svojem planu u 12 točaka za “političko rješenje ukrajinske krize”.

Kina se nada nastavku pregovora

Plan, koji su obje sukobljene strane mlako dočekale, pozvao ih je na zaštitu civila i uzajamno poštovanje suvereniteta. “Kina se nada da će sve strane ostati mirne, racionalne i suzdržane, i nastaviti mirovne pregovore što je moguće prije”, rekao je Qin ukrajinskom ministru vanjskih poslova Dmitru Kulebi, po priopćenju kineskog ministarstva vanjskih poslova.

Qin je dodao da se Kina nada da Ukrajina i Rusija neće zatvoriti vrata političkom rješenju bez obzira na to koliko teška i izazovna situacija bila, po priopćenju. Kuleba je rekao da je s Qinom razgovarao o “važnosti načela teritorijalne cjelovitosti”.

“Naglasio sam važnost mirovnog plana (ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog) za okončanje agresije i obnovu pravednog mira u Ukrajini”, objavio je Kuleba na Twitteru.

Susret Xi Jinpinga i Vladimira Putina

Ukrajina inzistira da bilo kakav plan za okončanje sukoba mora uključivati povlačenje ruskih postrojbi na ukrajinske granice iz 1991., godine kada se raspao SSSR.

Kineski predsjednik Xi Jinping trebao bi idući tjedan posjetiti ruskog predsjednika Vladimira Putina i održati virtualni sastanak sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.

Peking je, inače, nedavno potiho posredovao između dugogodišnjih bliskoistočnih rivala Saudijske Arabije i Irana nakon čega su dvije zemlje objavile da obnavljaju svoje diplomatske odnose, prekinute prethodnih sedam godina. To je predstavljalo veliki diplomatski iskorak Kine u međunarodnim odnosima i u nekim krugovima povećalo očekivanja da bi možda mogla odigrati ulogu i u dovođenju Kijeva i Moskve za pregovarački stol.