Kineski admiral ozbiljno upozorio SAD: I najmanji incident može dovesti do rata

Dvije zemlje su u sukobu zbog kineskih umjetnih otoka u Južnokineskom moru

FOTO: XINHUA

Čelnik kineske ratne mornarice Wu Shengli upozorio je svog američkog kolegu da se SAD suzdrži od bilo kakvih provokativnih radnji jer bi i najmanji incident mogao izazvati rat, javlja Reuters.

Shengli je s američkim admiralom Johnom Richardsonom razgovarao video vezom u četvrtak nešto više od sat vremena.

“Ako SAD nastavi s ovakvim vrstama opasnih, provokativnih radnji, moglo bi doći do vrlo ozbiljne situacije na prvoj liniji snaga obje zemlje. Na moru ili u zraku može doći i do manjih incidenata koji će izazvati rat,” upozorio je Shengli.

Razarač raspirio tenzije

Do jačanja tenzija između dviju svjetskih sila došlo je nakon što je američki razarač USS Lassen ušao u Južnokinesko more, na samo 12 nautičkih milja udaljenosti od umjetnih otočića koje je Peking izgradio na stijenama arhipelaga Spratleys.

“Nadam se da će američka strana održavati dobre odnose između kineske i američke mornarice i da će se potruditi da više ne dođe do incidenta od prije nekoliko dana,” dodao je kineski admiral.

Težnja izgradnji boljih odnosa

Nešto ranije, američki dužnosnik Reutersu je rekao kako su obje strane postigle dogovor te kako će nastaviti dijalog, a sve s ciljem izbjegavanja daljnjih konflikata.

“Složili su se da je je veoma važno za sve da nastave dalje prema protokolima koji postoje kako bi se izbjeglo nerazumijevanje i ovakve provokativne situacije“, naveo je.

Šef američkih snaga na Tihom oceanu, admiral Harry Harris trebao bi sljedećeg tjedna otputovati u Peking. “Ništa od toga nije upitno. Ništa nije otkazano,” potvrdio je američki dužnosnik.

Pravni udarac za Kinu

csis
Sporni umjetni otoci koje su Kinezi izgradili u Južnokineskom moru CSIS

Cijeli problem između SAD-a i Kine svoje korijene vuče negdje od početka 2014. Problem je nastao oko arhipelaga Spratly,koji se nalazi 500 nautičkih milja daleko od obale Kine, ali ona tvrdi da taj dio Južnokineskog mora pripada njoj, zbog čega je nedavno počela veliki projekt pretvaranja grebena u arhipelagu Spratly u umjetne otoke. Na njima planira izgraditi luke, uzletišta i infrastrukturne objekte, a neki kažu da ondje doprema i oružje (protuzrakoplovne topove) te radare. Više o tome pročitajte OVDJE.

Kina još uvijek vodi spor oko tog arhipelaga u Južnom kineskom moru, koji obuhvaća stotinjak nenastanjenih otočića i grebena, jer pravo na njega polažu i Vijetnam, Filipini, Malezija i Bruneji.

U međuvremenu, Kina je pretrpjela pravni udarac u četvrtak kada je arbitražni sud u Nizozemskoj odlučio razmotriti argumente FIlipina kako taj dio mora pripada upravo njima.

Sud je rekao da će se održati dodatna rasprava u kojoj će se donijeti odluka o osnovanosti “filipinskih argumenata”. Kina nije sudjelovala u postupku i odbija priznati ovlasti nizozemskog suda.