Amerikanci strahuju da su kineski hakeri ukrali podatke 4 milijuna ljudi

Američke vlasti kažu da su ukradeni osobni podaci državnih zaposlenika

NEW YORK, NY - NOVEMBER 10: Network cables are plugged in a server room on November 10, 2014 in New York City. U.S. President Barack Obama called on the Federal Communications Commission to implement a strict policy of net neutrality and to oppose content providers in restricting bandwith to customers.   Michael Bocchieri/Getty Images/AFP
FOTO: AFP/AFP

Američke vlasti objavile su kako je došlo do velikog hakerskog upada i krađe osobnih podataka o čak 4 milijuna ljudi iz sustava državne agencije zadužene za sigurnosne procjene i ljudske resurse OPM, javlja AP. Američko Ministarstvo domovinske sigurnosti objavilo je da je do upada došlo krajem prošlog mjeseca, a CNBC piše kako savezne vlasti sumnjaju da iza napada stoje kineski hakeri.

Republikanska senatorica Susan Collins jedan je od tih koji vjeruju da iza svega stoje hakeri iz Kine. Collins, koja je inače članica Odbora za obajveštajne aktivnosti u Senatu, rekla je da je ovaj napad “još jedan pokazatelj uspješnog ispitivanja stranih sila i njihova fokusiranja na ono što se čini podacima koji bi mogli identificirati sa sigurnosnim provjerama”.

Utjecaj na rad svih saveznih agencija

“Cijeli slučaj istražuju FBI i ostale agencije. Sve ovakve prijetnje shvaćamo jako ozbiljno”, rekao je glasnogovornik FBI-ja za CNBC. “Ministarstvo domovinske sigurnosti nastavlja pratiti savezne mreže zbog bilo kakvih sumnjivih aktivnosti te radi intenzivno s pogođenim agencijama u provođenju istražne analize kako bi se mogao procijeniti razmjer ove navodne provale”, rekli su iz američkog Ministarstva domovinske sigurnosti.

Neimenovani američki dužnosnik je za agenciju AP izjavio kako bi ovaj napad mogao imati utjecaja na rad svih saveznih agencija. Agencija OPM provodi čak 90 posto sigurnosnih procjena za zapošljavanje u državnim službama, a u priopćenju su objavili kako će o krađi podataka morati obavijestiti četiri milijuna ljudi.

Kinezi kažu da su Amerikanci neodgovorni

Kineska ambasada u Washintonu izjavila je da ovako brzo zaključivanje “nije odgovorno” te da je “kontraproduktivno”. Glasnogovornica ambasade Zhu Haiquan rekla je da Kina ulaže velike napore u borbi ptotiv cyber napada te da je praćenje takvih napada preko granice uistinu težak posao.

Već neko vrijeme postoji problem s Kinom

Kongresnik Adam Schiff, u svjetlu nedavnih napada, pozvao je na nadogradnju cxber baza podataka, piše BBC. “Cyber prijetnje od strane hakera, kriminalaca, terorista i državnih aktera jedan su od najvećih izazova s kojima se suočavamo na svakodnevnoj razini i jasno je da znatan napredak u našim bazama podataka i obrani opasno kasni, rekao je Schiff.

Vlada SAD-a već duže vrijeme iskazuje zabrinutnost zbog informatičke špijunaže i krađa iz Kine te je zatražila od Pekinga da čini više kako bi se suzbio problem. Kina je optužbe SAD-a odbacila. Posljednji napad Bijela kuća još nije komentirala.

Kineski su hakeri prošle godine optuženi za provalu u OPM-ovu računalnu mrežu, a čini se da su išli za dokumentacijom o desecima tisuća službenika za koje je tražena dozvola za pristup povjerljivim podacima, izvijestio je prošlog srpnja list New York Times pozivajući se na neimenovanog dužnosnika SAD-a.