Navodno rusko hakiranje Amerikanaca sve više podsjeća na špijunski triler. Ovo je 7 stvari koje morate znati o tome

Američki dužnosnici kažu kako i iza najnovijeg upada stoji Moskva

Russian President Vladimir Putin visits the KamAZ vehicle plant in Naberezhnye Chelny, in the Russia's region of Tatarstan, about 700 kilometers (450 miles) east of Moscow, on February 12, 2016. AFP PHOTO / POOL / ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / AFP PHOTO / POOL / ALEXANDER ZEMLIANICHENKO
FOTO: AFP/AFP

Posljednjih mjeseci Sjedinjene Države imaju veliki problema sa stalnih hakerskim upadima u svoje institucije, stranke, medije, pa čak i obavještajni aparat. Već se dugo spekulira kako iza tih napada stoje ruski hakeri pod kontrolom Moskve. Kremlj to negira, a ovaj se špijunsko-politički triler nastavio i ovih dana, kada su američki dužnosnici kazali kako iza hakerskog upada u biračke popise Arizone i Illinoisa stoje Rusi.

Ovo je 7 stvari koje morate znati o prilično neobičnoj priči o ruskim hakerima i američkim predsjedničkim izborima.

1. Demokrati optužili Ruse da su ih hakirali

Krajem srpnja, neobično pitanje našlo se u fokusu cyber specijalsita, ruskih stručnjaka i lidera Demokratske stranke: Pokušava li se Vladimir Putin umiješati u američke predsjedničke izbore?

Nakon što je objavljeno 20.000 mailova Demokratske stranke, od kojih su mnogi prilično neugodni za istaknute osobe unutar stranke, o navodnoj Putinovoj pomoći Donaldu Trumpu prestalo se razgovarati tek kao o tajanstvenoj teoriji zavjere. Mailovi su pokazali kako je stranka favorizirala Hillary Clinton ispred njenog rivala na unutarstraačkim izborima Bernija Sandersa. FBI je, nakon tog događaja, potvrdio da istražuje hakiranje Demokratskog nacionalnog odbora (DNS), a demokrati su za to optužili Ruse. Ubrzo, i sam je Trump toj teoriji dao na vjerodostojnosti.

2. Trump pozvao Ruse da hakiraju mailove Hillary Clinton

“Rusijo, ako me slušaš, nadam se da ćeš moći pronaći mailove koji nedostaju. Mislim da bi vas naš tisak mogao jako nagraditi”, kazao je Trump na jednoj prilično neobičnoj press konferenciji, ubrzo nakon opisanih događaja. Kasnije je rekao da je bio ironičan, no među demokratima ta je pressica izazvala zgražanje i pomutnju.

3. Zašto bi uopće Rusi favorizirali Trumpa?

Trump je kazao da bi se, u slučaju da bude izabran, “slagao s Rusijom”, a kazao je i kako je Putin veći lider od Obame. Ruski mu je predsjednik ubrzo uzvratio komplimentima. Također, Trump je izjavio kako bi razmislio da li bi branio Baltičke zemlje, članice NATO-a, u slučaju ruske agresije.

Trumpov, sada već bivši šef kampanje Paul Manafort sredinom kolovoza podnio je ostavku na svoju dužnost u kampanji, nakon što je Trump par dana ranije najavio strukturalne promjene i dove neke nove ljude. Iako je Paul Manafort nakon kadrovskog pojačanja trebao ostati na čelnom mjestu kampanje, unatoč skandalu zbog povezanosti s proruskim ukrajinskim političarima i oligarsima, sam je podnio ostavku.

Manafort je dugo godina radio kao savjetnik bivšeg ukrajinskog predsjednika Viktora Janukoviča, bliskog Vladimiru Putinu, a navodno je, prema pisanju NYT-a, Manafortu isplaćeno 12.7 milijuna dolara iz crnih fondova Janukovičeve proruske Stranke regija.

4. Hakirane su i američke tajne službe

Elitna skupina hakera sredinom kolovoza objavila neke od najmoćnijih alata za špijuniranje koje je stvorila američka Nacionalna sigurnosna agencija (NSA). Takav bi razvoj događaja mogao prouzrokovati ozbiljne posljedice za operacije agencije i sigurnost državnih i korporativnih računala.

Neki od bivših zaposlenika hakerskog odjela NSA-a, poznatom kao Tailored Acess Operations (TAO), poput Edwarda Snowdena i Nicholasa Weavera sumnjaju da su i ovaj slučaj uključeni Rusi. Nisu, međutim, ponudili čvrste dokaze.

5. Napadi na New York Times i ostale medije

Hakeri, za koje se smatra da rade za rusku obavještajnu službu, izveli su niz napada na reportere New York Timesa i ostale američke medije sudeći prema izvještaju američkih dužnosnika. Napade koji su detektirani tijekom prethodnih nekoliko mjeseci istražuje FBI, uz pomoć ostalih sigurnosnih agencija.

Hakerski napadi usmjereni na medije i novinare dio su vala akcija koje u posljednjih godinu dana izvode osobe koje nisu dio američkih vladinih službi. Američke obavještajne službe vjeruju da ruske špijunske agencije koriste napade, uključujući napade na think-tankove u Washingtonu, kako bi skupili informacije većeg broja nevladinih organizacija koje su povezane s američkim političkim sistemom.

6. Zašto Washington ne želi javno reći da ih je Moskva hakirala?

Premda mnogi vjeruju kako upravo Rusija stoji iza učestalih hakerskih napada na SAD,postoji sasvim logičan razlog zašto NSA, čak i kada bi to mogla dokazati, ne želi javno objaviti. Peter Singer, zaposlenik think tanka New America i koautor knjige “Ghost Fleet”, tvrdi kako bi jasno upiranje prsta u Ruse, ili neku drugu naciju kao odgovorne za ovaj hakerski napad značilo mnogo veći rizik u smislu upropaštavanja budućih operacija.

Ako NSA ima tajna računala koja ne poduzimaju ništa i samo gledaju kako ruski hakeri pogađaju metu, onda je vjerojatno da to ne želi objaviti svima. Singer ovu situaciju opisuje riječima: “Ne mogu vam pokazati svoje domaće zadaće, jer bi to značilo da odustajem od obavještajnog zlatnog rudnika”.

7. Hakiranje izbornih baza pokazuje da se netko želi uplesti u odabir predsjednika

U ponedjeljak je FBI pozvao dužnosnike u SAD-u da povećaju računalnu sigurnost nakon što su otkrili dokaze da su hakeri napadali izborne baze podataka u dvije savezne države u proteklim tjednima. Uslijed zabrinutosti oko računalne sigurnosti izbora, američki ministar domovinske sigurnosti Jeh Johnson konferencijskim je pozivom razgovarao s izbornim dužnosnicima ranije ovog mjeseca. Tada je ponudio pomoć svog ministarstva, kako bi sustav glasanja bio sigurniji.

Upozorenje FBI-a nije preciziralo koje su dvije države na meti, ali Yahoo News piše kako su im izvori upoznati s dokumentom kazali da je riječ o Arizoni i Illinoisu, u čiji su sistem registracije birača hakeri ušli. Citirajući jednog dužnosnika izbornog odbora Yahoo News piše kako je sustav registracije birača u Illinoisu zatvoren na 10 dana krajem srpnja, nakon što su hakeri skinuli osobne podatke o do 200.000 birača.

Iza dva nedavna napada u Arizoni, stoje ruski hakeri, kazali su američi obavještajni dužnosnici za NBC. “Ovo je najbliže što smo došli u povezivanju nedavnih hakerskih napada s ruskom vladom”, kazao je dužnosnik. Dodao je kako postoji “ozbiljna zabrinutost da Kremlj možda traži način da unese nesigurnost u proces predsjedničkih izbora u SAD-u.