Kod Bahmuta poginuo AFP-ov novinar, rođen u Sarajevu u osvit rata u BiH

Arman Soldin je bio koordinator videoprodukcije AFP-a u Ukrajini

AFP journalist Arman Soldin snaps a selfie with a cat on his shoulder during an assignment for AFP in Ukraine. Arman was killed by a rocket strike as he reported with AFP colleagues from Ukrainian positions in Chasiv Yar on May 9, 2023. Arman, who was 32 and born in Bosnia, began his career as an AFP intern in the Rome bureau before moving to London in 2015. He was formally appointed as Ukraine video coordinator for AFP based in Kyiv in September 2022. Arman's death is a terrible reminder of the risks and dangers of covering this war. Our thoughts tonight are with his family and friends, and with all AFP people on the ground in Ukraine. (Photo by Arman SOLDIN / AFP)
FOTO: AFP

Arman Soldin, 32-godišnji novinar francuske novinske agencije AFP, poginuo je u utorak u raketiranju na istoku Ukrajine na području gradića Časiv Jar, koji se nalazi u blizini Bahmuta. Kako piše Le Monde, vijest su potvrdili njegovi kolege pred čijim je očima izgubio život oko 16:30 sati, a u trenutku dok su bili u društvu s nekolicinom ukrajinskih vojnika.

Prema prvim informacijama, našli su se pod paljbom projektila tipa Grad, a Soldin je poginuo nakon što je jedna od raketa pala u neposrednoj blizini mjesta na koje je legao, nastojeći se zaštititi od paljbe. Ostatak AFP-ove ekipe prošao je bez ozljeda. “Cijela je agencija shrvana Armanovim gubitkom”, rekao je direktor AFP-a Fabrice Fries. “Njegova smrt je užasan podsjetnik na rizike i opasnosti s kojima se suočavaju novinari svakoga dana dok nastoje izvještavati o konfliktu u Ukrajini”, dodao je.

Rođen u Sarajevu uoči rata

Soldin je bio francuski državljanin, ali rođen je 1991. godine u Sarajevu, u osvit rata. Kao jednogodišnjak je 1992. godine sa svojom obitelji bio među prvima koji su iz BiH bili evakuirani u Francusku. “Jako me diraju priče o izbjeglicama”, rekao je lani u intervjuu za vlastitu agenciju koji je vođen uz svijeće u Kijevu, u kojemu je tada nestalo struje. “Dolazim iz Bosne, iz Sarajeva. Razumijem domoljublje, ali ne znam baš puno o ultranacionalizmu”, izjavio je tada.

Tečno je govorio francuski, engleski i talijanski, ali AFP piše da mu je njegovo bosansko porijeklo najviše pomoglo u snalaženju na terenu u Ukrajini, u kojoj je bio angažiran kao AFP-ov koordinator videoprodukcije. “Nabadam malo bosanskog, to je slavenski jezik pa se ja i Ukrajinci bolje razumijemo”, rekao je i dodao da se mnogo žena u Ukrajini zove Oksana, baš kao i njegova majka.

Počeo kao pripravnik u Rimu

Za AFP je počeo raditi kao pripravnik u rimskom dopisništvu 2015. godine, a kasnije je dobio radni odnos u dopisništvu agencije u Londonu. Bio je među prvim novinarima AFP-a koji su poslani na zadatak u Ukrajinu nakon početka ruske invazije u veljači prošle godine. Došao je ondje već 25. veljače, drugog dana rata, a od rujna prošle godine sve do pogibije tu državu nije ni napuštao te je redovito obilazio prve linije bojišnice na istoku i jugu.

“Armanov briljantan rad predstavljao je sve čime se mi u AFP-u ponosimo kada je riječ o našem izvještavanju iz Ukrajine”, izjavio je urednik vijesti Phil Chetwynd. “Naše su misli večeras s njegovom obitelji i prijateljima, kao i sa svim našim zaposlenicima na terenu u Ukrajini”, izjavila je AFP-ova direktorica europskih operacija Christine Buhagiar koja se poginulog kolege prisjetila kao “entuzijastičnog, energičnog i hrabrog” čovjeka potpuno posvećenog svojoj profesiji.