Kod nas još postoji neobična praksa da učenici dežuraju na ulazu u školu, Ministarstvo je to sad u jednoj zabranilo

Netko je Ministarstvu prijavio dječja dežurstva u OŠ Nedelišće u Međimurskoj županiji

09.09.2019., Zagreb - Ministrica znanosti i obrazovanja Blazenka Divjak posjetila je Osnovnu skolu Gracani povodom uvodjenja reforme Skola za zivot. Photo: Marko Prpic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Ministarstvo znanosti i obrazovanja u Osnovnoj školi Nedelišće u Međimurskoj županiji zabranilo je dežuranje učenika na ulazu u školu nakon što je netko anonimnim pismom optužio školu za izrabljivanje djece.

U anonimnoj prijavi, prenosi Večernji list, tvrdi se da da su djeca izložena fizičkom radu u kuhinji, gdje također djeca dežuraju, te da su tijekom dežuranja na porti izloženi opasnostima. Ministarstvo je zbog toga poslalo inspekciju je zbog toga zabranila dežurstva na ulazu, a škola je isto odlučila učiniti s ispomoći u kuhinji, očekujući zabranu Ministarstva.

‘Nije to samo dežuranje, to je i domaćinstvo’

Inspekcija se, piše Večernji, pozvala na dva članka. Prvi govori o tome da je dijete dužno biti na nastavi u školi, pa ako je dežurno na hodniku zaključuje se da nije na nastavi. Druga je o osiguravanju sigurnog okruženja za dijete, pa ako se dijete nalazi na ulaznim vratima škole, potencijalno je izloženo opasnosti.

“Dežuranje na ulazu nešto je što je dio tradicije i imalo je svoju pedagošku i svaku drugu svrhu. Nije to samo dežuranje, to je i domaćinstvo jer, kad vam dođu stranke, učite se ophođenju i komunikaciji. No, kad netko podnese pritužbu, Ministarstvo znanosti i obrazovanja inspekcijskim nadzorom to onda zabrani”, ispričao je za Večernji list ravnatelj škole u Nedelišću Ivica Paić.

‘Dežurstvo je neprimjereno i nije u interesu djece’

U Uredu pravobraniteljice poručuju da dežurstvo na ulazu u školu nije zakonski utemeljeno te da nije u najboljem interesu učenika.

“Oblik dežurstva učenika koji se provodi tako da djeca sama stoje na vratima, razgovaraju sa stranim osobama koje dolaze u školu i legitimiraju posjetitelje, smatramo neprimjerenim i suprotnim najboljim interesima djece. Na taj način djecu se dovodi u neposrednu opasnost zbog mogućih incidentnih ponašanja posjetitelja, a i neopravdano se na njih prebacuje odgovornost za „čuvanje“ škole, što mora biti na odraslima.

Osim ugrožene sigurnosti djece, vrijeme provedeno u dežuranju najčešće nije odgovarajuće pedagoški osmišljeno, a učenici pri tome i gube nastavu”, kažu za Večernji iz Uredu pravobraniteljice i pozivaju ljude da takve slučajeve prijave Samostalnom sektoru za inspekcijski nadzor Ministarstva znanosti i obrazovanja.