Koliko je Putin ozbiljan kada prijeti nuklearnim oružjem? Prije dvije godine promijenio je ključnu vojnu direktivu

Rusija je 2020. promijenila dio vojne doktrine koji se odnosi na korištenje nuklearnog oružja

Nakon jučerašnje prijetnje Vladimira Putina o stavljanju nuklearnog arsenala u stanje pripravnosti, analitičari iz zapadnih zemalja pokušavali su ustanoviti je li riječ samo o blefu, ili je Putin sasvim izgubio doticaj sa stvarnošću.

Za pretpostaviti jest kako Putin samo blefira, piše Financial Times u opežnoj analizi, no ako se vojna i ekonomska situacija ne poprave, nije isključeno da postane dovoljno očajan za korištenje taktičkog nuklearnog oružja.

“Postoji realna opasnost da bi se Putin mogao okrenuti nuklearnom oružju ako nastaviti s vojnim gubicima, a ekonomska i diplomatska situacija učine mu se izgubljenima”, kaže Caitlin Talmadge, stručnjakinja za nuklearnu politiku s američkog sveučilišta Georgetown.

Doktrina ‘eskalacijom do deeskalacije’

To ne bi bio odgovor samo na tijek rata u Ukrajini, već na činjenicu da su ga napustili neki od lojalnih europskih saveznika, Njemačka se krenula naoružavati, a uvedene su vrlo jake sankcije, smatra.

Zapadne zemlje dugo su nervozne oko službene ruske vojne doktrine, koja predviđa opciju “eskalacije do deeskalacije,” odnosno korištenje nuklearnog oružja kako bi se završio neki ratni sukob.

Rusija je prije dvije godine, sredinom 2020. godine, promijenila ključnu vojnu doktrinu kojom se regulira korištenje nuklearnog oružja. Dok je do 2020. godine pisalo da se taj arsenal može koristiti isključivo ako je ugroženo “samo postojanje ruske države”, formulacija je znatno ublažena, pa se sada može koristiti ukoliko Rusija odluči da je tu u interesu njene zaštite, ili zaštite njenih saveznika.

Zabrinjavajuća liberalizacija nuklearnog režima

Točna formulacija jest da se nuklearno oružje može koristiti “kako bi se spriječila daljnja eskalacija vojnih sukoba, pod uvjetima koji su prihvatljivi Ruskoj Federaciji i njenim saveznicima”.

Analitičari su tada, piše Financial Times, zaključili kako se radi o zabrinjavajućoj liberalizaciji nuklearnog režima. To naravno ne znači da će Putin zbilja posegnuti za tom opcijom, no nova doktrina daje mu puni širi formalni okvir za to.

Moguće je kako Putin naprosto traži izlaz iz loše situacije u kojoj se našao. Očekivao je brzi pad Ukrajine, instaliranje nove proruske vlade i potpisivanje mirovnog sporazuma, za koji bi mogao ustvrditi da je njegova velika pobjeda.

Upitno koliko je Putin racionalan

Kako do toga nije došlo, komentatori FT-a smatraju kako je moguće da pokušava kombinirati eskalaciju nuklearne prijetnje i potpisivanjem sporazuma s Ukrajincima koji bi za Rusiju bio bitno manje povoljan, kako bi Kremlju mogao reći da je bilo važno izbjeći najgoru opciju, masovno uništenje.

No, upitno je koliko je Putin trenutno racionalan – cijeli napad na Ukrajinu, koji je pritom loše izveden i planiran, ukazuje na ozbiljan izostanka racionalnosti. “Postoji deficit racionalnog razmišljanja. Ljudi su mislili da je invazija Krajine neodgovorna ludost”, izjavio je Pavel Podvig, znanstvenik sa ženevskog UN-ovog Instituta za razoružanje.