Predsjednica izjavila kako nije ni feministica, ni Sanaderova štićenica

'Trebali bismo se zabrinuti za budućnost cijelog europskog projekta'

FOTO: prtscr Euronews

Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović u svom se intervjuu za Euronews osvrnula na zbivanja u zemlji i regiji, recesiju i feminizam. Novinarka Euronewsa u uvodnom je dijelu istaknula da je funkcija koju Grabar-Kitarović ima uglavnom protokolarne naravi, no ona unatoč tome ima jasnu viziju za svoju zemlju i Balkan. Donosimo vam najzanimljivije dijelove tog razgovora.

“Europska unija i NATO moraju poslati vrlo čvrste poruke zemljama regije. Prije svega, da je politika proširenja i dalje na snazi, da su vrata i dalje otvorena. To nije nedostižan cilj, ali u njegovo ispunjavanje treba uložiti napore i raditi na ispunjavanju kriterija za članstvo te provoditi potrebne reforme, postići napredak kod kuće, pa će to potom biti nagrađeno na putu prema članstvu u EU i NATO-u”, kazala je Grabar-Kitarović.

Balkanski susjedi još moraju puno raditi za ulazak u EU

Hrvatska je ušla u Europsku uniju prije dvije godine, a predsjednica smatra da za dostizanje tog cilja mnogi balkanski susjedi još moraju puno raditi: “Voljela bih vidjeti više napora u sprečavanju organiziranog kriminala, više suradnje na pitanjima sigurnosti, ali i snažniju borbu protiv korupcije, za slobodu mediju, demokratski sustav, kontrolu obavještajnog sektora te pravilno korištenje obavještajne službe u skladu sa zakonom”.

Pritom se posebno dotakla Makedonije, za koju, tvrdi, glavni problem više nije spor s Grčkom oko imena, već ta zemlja treba uložiti dodatne napore u osiguravanju slobode medija i neovisnosti pravosuđa, kao i pokrenuti mnoge druge reforme. “Što poboljšanje po tim pitanjima bude veće, to će i napredak biti znatniji. To je doista samo na njima”, zaključila je ona.

Ljudima još nije sjelo da smo dio Unije

Grabar-Kitarović istaknula je nadalje da nije sigurna je li Hrvatskoj bolje ili lošije kao članici EU. “Teško je prosuditi, moram priznati da ljudima još nije sjelo da smo dio EU. Nažalost, još nismo iskoristili europske fondove u onolikoj mjeri u kolikoj smo to mogli učiniti. Jedna od primarnih prednosti tako još uvijek nije utjecala na Hrvatsku. Javnost u Hrvatskoj postaje euroskeptična i po tom pitanju nešto moramo učiniti. Trebali bismo se zabrinuti za budućnost cijelog europskog projekta, to nije nešto što se tiče samo Hrvatske”, kazala je predsjednica.

Ipak, istaknula je da želi da Hrvatska postane dijelom eurozone, a taj bi proces, nada se ona, mogao završiti 2020. godine. “Cijela ekonomija je vrlo euro-orijentirana pa smatram da će biti bolje za gospodarstvo ako se što ranije priključimo.”

Nisam feministica, ali moram puno više raditi

U razgovoru se novinarka Euronewsa dotaknula i bivšeg premijera Ive Sanadera, osuđenog za korupciju, a na pitanje je li bila njegova štićenica, Grabar-Kitarović odmah se distancirala: “Ne volim tu riječ. Žao mi je, nisam bila njegova štićenica”, oštro je odgovorila. Na pitanje kako je biti prva predsjednica Hrvatske rekla je da joj se čini da je morala puno više raditi te da je bila žrtva mizoginije, ali i istaknula da se bori za jednakost te da se ne smatra feministicom.

“Nisam feministica. Ja sam osoba koja želi jednakost, jednaki tretman za sve. Stoga ću promovirati žene u poslovanju, kao i u političkom i društvenom životu te javnom životu. No, to ne znači da želim da žene budu u prednosti na bilo koji način, samo želim jednake prilike za sve”, zaključila je.