Komentar: Hrvatska ne može do 2050. narasti na 5 milijuna stanovnika

Obećanja Domoljubne koalicije u potpunom su raskoraku s istraživanjima

Predsjednik Sabora Željko Reiner
FOTO: PIXSELL

“Look at me”, rekao je Muse kapetanu Richardu Phillipsu kada je kao vođa somalijskih pirata upao na zapovjednički most američkog teretnog broda Maersk Alabama. “I am the captain now”, druga je rečenica slavnog dijaloga u filmu ‘Captain Phillips’, snimljenom 2013. po istinitom događaju iz 2009. ispred obala Somalije.

Legenda kaže da je Barkhad Abdi koji glumi somalijskog pirata Musea izgovorio dvije rečenice mimo scenarija te iznenadio Toma Hanksa u ulozi kapetana Phillipsa. Abdi je za svoju prvu filmsku ulogu bio nominiran za Oscara za najbolju sporednu ulogu te je njegov “američki san” pretvoren u javu. Rođen je 1985. godine u Mogadishuu. Po izbijanju surovog građanskog rata i neuspjele američke intervencije 1993., izvrsno prikazane u filmu Ridleyja Scotta ‘Pad crnog jastreba’, obitelj bježi u Jemen. Zahvaljujući brojnoj somalijskoj zajednici u Minnesoti, 1999. svi sele u Minneapolis gdje se Abdi, nakon završetka školovanja, zapošljava kod rođaka u prodavaonici mobitela i kasnije kao vozač limuzine.

Javlja se na lokalnu audiciju i uspijeva dobiti ulogu vođe pirata prema liku Abduwalija Musea, koji i danas služi svoju dugogodišnju kaznu u američkom zatvoru.

Neuvjerljive najave

Građanski rat u Somaliji nakon rušenja diktature Siada Barrea traje već 25 godina. Gotovo milijun somalijskih izbjeglica je u okolnim državama, najviše u Keniji i Etiopiji. Na drugim kontinentima je dodatna 1,3 milijuna, a od tog broja u državama EU je 420 tisuća somalijskih izbjeglica i imigranata prve i druge generacije. Somalija je jedna od najsiromašnijih država Afrike i svijeta; riječima Musea, u njegovu selu možeš biti ribar ili pirat, a ovo drugo se bolje plaća. Unatoč svemu ili možda baš zbog toga Somalija ima jednu od najvećih stopa prirodnog prirasta stanovništva jer je broj novorođene djece na 1000 stanovnika u posljednjih 65 godina uvijek bio iznad 43.

Za usporedbu, u Hrvatskoj je u prošlih 25 godina broj novorođene djece bio uvijek ispod 10 na 1000 stanovnika. Somalija je 1950. godine imala dvaput manje stanovnika nego Hrvatska, danas ima dva i pol puta više, a 2050. imat će gotovo osam puta više stanovnika nego Hrvatska. Središnja vlada jedva da i postoji, vojne snage afričkih država AMISOM, financirane od UN-a, pokušavaju održavati krhki mir, nema čak ni banaka, usluga telekoma je najjeftinija u Africi, a Svjetska banka čak ne objavljuje podatke o stanju gospodarstva jer su potpuno nepouzdani te procjena BDP-a varira od 160 do 600 američkih dolara po stanovniku.

Domoljubna koalicija je u svojim javnim predizbornim nastupima najviše poruka i obećanja vezala uz promjene negativnih demografskih trendova. Bombastična najava da će broj stanovnika Hrvatske sa sadašnjih 4,24 milijuna u sljedećih 35 godina porasti na “više od 5 milijuna” nije detaljno objašnjena.

Porast stanovništva

Naime, World Population Prospects, revidirano izvješće koje je u srpnju ove godine izdao Department of Economic and Social Affairs UN-a, prognozira da će Hrvatska 2050. imati 3,55 milijuna stanovnika. Postavlja se logično pitanje gdje su čelnici Domoljubne koalicije pronašli novih 1,5 milijuna stanovnika a da je to promaklo ne samo stručnjacima UN-ove agencije nego i svim ostalim svjetskim i europskim agencijama i institutima.

Najveći porast stanovništva Hrvatska je imala između 1950. i 1985. U tom razdoblju najprije zahvaljujući visokom prirodnom prirastu, a u sedamdesetim i osamdesetim godinama zahvaljujući useljavanju građana iz drugih jugoslavenskih republika broj stanovnika narastao je s 3,85 milijuna na 4,72 milijuna stanovnika ili 22,6 posto. Traži li Domoljubna koalicija uzore za svoju demografsku politiku u prvim petoljetkama Jugoslavije?

U 25 godina samostalne i demokratske Hrvatske broj stanovnika smanjen je za šesto tisuća i taj trend neće preokrenuti pojačani napori u spavaćim sobama. Naime, Hrvatska je prije 65 godina imala 22,4 novorođenih na 1000 stanovnika, a danas ima 9,8, s prognozom pada na 8,5 već 2025. godine. Broj umrlih će u sljedećih 35 godina postupno rasti, sa sadašnjih 12,8 na 14,5 na 1000 stanovnika godišnje. Unuke i praunuke majki iz pedesetih godina prošlog stoljeća imaju bitno drukčija životna očekivanja te pozivi Crkve i partije na dodatno stvaranje pomlatka sigurno neće uroditi plodom.

Znači, ako Domoljubna koalicija u nedjelju dođe na vlast i želi pokušati ispuniti svoje obećanje, mora radikalno promijeniti useljeničku politiku te privući u Hrvatsku stotine tisuća izbjeglica i ekonomskih imigranata. Bojim se da to nije opcija koja je bila dio plana demografske obnove.

Izazivanje sumnje i straha

Velika je zabluda da je moguće zaustaviti iseljavanje građana Hrvatske u druge države EU-a. Zbog razlike u životnom standardu i osobnim primanjima te poslovnim mogućnostima, svake godine će desetak tisuća građana potražiti zaposlenje izvan hrvatskih granica. Poljska je jedina država u Uniji koja u prošlih sedam godina nije prošla kroz recesiju, ali danas je teško naći državu u zapadnoj Europi u kojoj ne živi barem nekoliko desetaka tisuća Poljaka.

Budući da Hrvatska sigurno neće moći privući useljenike za sve potrebne vrste poslova iz drugih europskih država, morat će se osloniti na prekomorske imigrante i izbjeglice. Znači, plan Domoljubne koalicije o “više od pet milijuna stanovnika Hrvatske u 2050. godini” može i mora biti ostvaren, ali uz nekoliko stotina tisuća Afro-Hrvata. Mi smo svjedoci početka jednog novog razdoblja Starog kontinenta, u kojem će današnji i sutrašnji Afrikanci postati prekosutrašnji Europljani. I kako na kraju filma kaže Andrea, supruga kapetana Phillipsa: “Neće biti lako našoj djeci, oni idu u drugačiji svijet”.

Nisam siguran da većina čelnika Domoljubne koalicije uopće razumije Andreine riječi jer svojim retrogradnim idejama i prijedlozima izazivaju nelagodu, sumnju i strah. Kada akademik dr. Željko Reiner na skandalozan način raspravlja o pravu žene na abortus, on podsjeća na trenutačno vodećeg predsjedničkog kandidata američke Republikanske stranke dr. Bena Carsona. On je jedan od rijetkih Afroamerikanaca u Republikanskoj stranci, umirovljeni neurokirurg poznat po protivljenju poučavanja teorije evolucije u javnim školama.

Evolucija je zavjera

Carson, kao i većina predsjedničkih kandidata njegove stranke, pristaša je teorije kreacionizma i vjeruje da je Bog prije 6000 godina stvorio Zemlju i čovjeka kakvi su danas. Ili kako kaže senator Ted Cruz, njegov suparnik za predsjedničku nominaciju iz iste stranke, “evolucija je komunistička zavjera” te ne može biti poučavana u javnim školama. Sklonost desnog političkog spektra nametanju odavno prevladanih svjetonazorskih modela je, nažalost, univerzalna.

Ne znam vjeruje li akademik i sveučilišni profesor dr. Reiner u kreacionizam ili priznaje evoluciju, ali sam uvjeren da je njegov atak na pravo izbora zastrašujući pokušaj umanjivanja davno dosegnutih sloboda. Isto tako sigurno je da Muse u sutrašnjem svijetu može biti i nešto drugo osim ribara ili pirata. Bez obzira na nedjeljni izborni rezultat.


Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 6. studenog 2015.