Je li Grabar-Kitarović u posjetu Bosni i Hercegovini najavila da se odmiče od Tuđmanove politike?

Izgovara rečenice u kojima podržava suverenost i cjelovitost BiH

Croatian President, Kolinda Grabar Kitarovic (L) gives a press conference after meeting with members of Bosnia and Herzegovina's tripartite presidency in Sarajevo on March 3, 2015. Kitarovic is on a one-day official visit to the Bosnian capital where she is scheduled to hold several meetings with Bosnia's top political leaders. Kitarovic's visit to Bosnia is her first official visit to another country since she was sworn in as president of Croatia in February. AFP PHOTO / ELVIS BARUKCIC
FOTO: AFP

Kada je 15. veljače Kolinda Grabar-Kitarović držala svoj nastupni govor, zabilježio sam kako je nova predsjednica Hrvatske Bosnu i Hercegovinu spomenula izrijekom, obećavši joj svoju svesrdnu pomoć u učvršćenju „državnosti na temelju pune ravnopravnosti triju konstitutivnih naroda“, kao i „zaštitu hrvatskoga naroda“ u njoj. Iako bosanskohercegovačke Hrvate nije baš izričito proglasila hrvatskom dijasporom, mjesto koje im je u govoru posvetila dospjelo je u pasus gdje se govori o hrvatskom iseljeništvu, pa je to djelovalo indikativno. Hrvatska televizija, međutim, bila je odrešita: i voditeljica prijenosa inauguracije i njezin kolega koji je pravio prilog iz Sarajeva, ni ne trepnuvši, Hrvatima u BiH pripisali su status dijaspore.

Spomenuti reporter otišao je i dalje. Kaže on kako iz Sarajeva nema što da javi o dojmovima u vezi s inauguracijom, ne zato što ne bi bilo dojmova, nego zato što ovdje nema Hrvata, pa će o dojmovima moći izvijestiti kolega iz Hercegovine. I još dodaje: u Sarajevu je prije živjelo 80 tisuća Hrvata, na prilazima Sarajevu bilo je nekad naselje koje se zvalo Rimski Stup zato što je tamo bilo mnogo Hrvata, a danas ih ukupno ima oko 10 tisuća. Takve budalaštine i takvo neznanje nisu se na Hrvatskoj televiziji mogli čuti ni za živa Tuđmana i S. Šagolja, jer su, valjda, u svojemu naci-fanatizmu bili ozbiljniji od ovog podgrijanog i ignorantskog tuđmanizma i šagoljizma na HTV-u.

Predsjednica bi mogla pokazati inicijativu za promjenu stava RH

A predsjednica? Hrvatice i Hrvati dobili su u njoj idealtipsku predstavnicu: kršna i naočita, poletna i domoljubna, navlas onako kako je Krleža još prije skoro cijeloga stoljeća formulirao taj tip katolički bogobojaznog, nereflektiranog malograđanskog nacionalizma: „sentimentalna ljubav spram hrvatstva“, a u isti mah moderna, svjetska osoba, obrazovana, polilingvalna, s iskustvom iz glavnih svjetskih političkih i vojnih jazbina (Washington, Bruxelles, NATO) – sve je pri njoj što Hrvatice i Hrvati vole i čemu se klanjaju.

Ako u njezinoj brizi za Bosnu i Hercegovinu i za tamošnje Hrvate bude bilo išta više od inauguralne kurtoazije, predsjednica bi to mogla pokazati inicijativom za promjenu službenoga stava Republike Hrvatske – da Hrvati u Bosni i Hercegovini više ne budu tretirani kao dijaspora, ni Hrvatska kao njihova matična država, te da se u skladu s time revidira i stara tuđmanovska farsa s njihovim glasanjem na izborima u Hrvatskoj. Famozna lista za dijasporu je ono u što se nisu usudili taknuti ni Račan, ni Mesić pored svega svoga izvikanog a ispraznog bosnoljublja, ni Josipović. Ruku na srce, ni vlasti u Sarajevu, još od onih vremena kad su SDA i HDZ vezale zastave pa sve do danas, nikad nisu ozbiljno namjeravale prilagoditi taj bizarni model pristojnim uzusima u demokratskom svijetu, prema kojima se institutom dvojnoga državljanstva obično restriktivno reguliraju građanska prava i obveze (biračko pravo, služenje vojnoga roka, plaćanje poreza i sl.).

Velika razlika u odnosu na tradicionalnu “bosansku politiku”

Kolinda Grabar-Kitarović u svojoj biografiji ima podatak da je i magistrica politoloških znanosti. Možda bi se i s te strane trebala osjetiti obveznom da se malo udubi u problem, kad se stišaju inauguracijske fanfare – tako je nekako doljepotpisani pisao odgledavši ceremoniju s Markova trga u veljači ove godine.

Kada hrvatska predsjednica danas izgovara rečenice u kojima se podržava suverenost i cjelovitost BiH i njen put u Evropu, u kojima se izrijekom afirmira autohtonost Hrvata u BiH i doprinos kulturi, a BiH proglašava “bogatstvom Europe” u kojoj Hrvati žive kao u Hrvatskoj, to je po sadržaju i po porukama u izravnoj suprotnosti s tuđmanovskim političkim naslijeđem

Sada se čini da se malo udubila: za svoje nedavne turneje po Bosni i Hercegovini Kolinda Grabar-Kitarović načinila je jednu krupnu razliku u odnosu spram tradicionalne „bosanske politike“ Zagreba, pa i spram vlastite neopreznosti s početka mandata. To zaslužuje pažnju, jer je to sva četiri dana putujući po BiH radila s očevidnom namjerom. I u Sarajevu, primajući nagradu Isa-beg Ishaković, i u Mostaru, i u Vitezu i Novoj Biloj, i u Banjoj Luci kod Milorada Dodika, a i u Jajcu, produživši putovanje za jedan dan.

Nagrada Isa-beg Ishaković kao jedna od historicističkih fantazma

Bizarnu nagradu Isa-beg Ishaković dodjeljuje privatno udruženje građana Klepsidra koje osim toga nema nikakvu drugu djelatnost ni rezultate, a obrazloženje se sastoji od komično zbrkanog pseudoreligijskog teksta („Onaj koji utemeljuje ovu nagradu svjestan je sljedećeg: Ljudi su slijepi za pravdu i istinu. Čovjek se u svojoj obijesti boji samo noći i svilenog gajtana. Utemeljujući ovo priznanje mi se pouzdajemo u Boga, Gospodara svijetova, jer su čovjek i ovaj svijet prolazni kao šaka pirinča.“) Isa-beg Ishaković bio je vojskovođa sultana Mehmeda Drugoga iz vremena velikih osmanskih osvajanja u 15. stoljeću, zapovjednik Skopskog pa Bosanskog krajišta, kao placdarma za daljnja osvajanja u Evropi. U okviru osmanske strategije prethodnoga slabljenja i pustošenja zemalja koje su ciljevi osvajanja, bio je vrlo uspješan u akindžijskim upadima po prekodinarskim i prekosavskim krajevima, sve do Ljubljane i Italije. Na području srednjovjekovnog naselja Vrhbosna utemeljio je prvu urbanističku jezgru budućega Sarajeva, a pragmatični trgovci Dubrovčani već 1457., šest godina prije pada Bosne, tituliraju ga u jednom pismu kao „pravoga gospodara Bosne“.

Ta je nagrada jedna od mnogih historicističkih fantazma, u ovom slučaju bošnjačka, ali po uzorku tipična i za hrvatski i za srpski nacionalistički način korištenja prošlosti prema sistemu švedskoga stola: ovo hoću, ovo neću.

Turneja je ponudila neke začuđujuće novine

Teško je vjerovati da Kolinda Grabar-Kitarović, odnosno njezini informatori, nisu mogli znati stvarnu, to jest nikakvu društvenu i kulturnu težinu nagrade, kao i njezinu manipulativnu dimenziju. No, ispalo je nevažno jesu li znali ili nisu, jer je predsjednica na izbalansiran način neutralizirala zamke ove vrste, a u programiranju turneje i u cijelom nastupu ponudila neke, sa stanovišta dosadašnjih politika Zagreba prema Bosni i Hercegovini, začuđujuće novine.

Kolinda Grabar-Kitarović je političarka koja po svemu pripada desnoj nacionalnoj i tradicionalističkoj struji, inače snažno obilježenoj kultom Franje Tuđmana. On je, pak, na Bosnu i Hercegovinu gledao kao na provizorij i „kolonijalnu tvorevinu“ koja ima da nestane, a uvažavao ju je samo kad je bio prisiljen slušati diktat jačih. Hrvati i „hrvatski prostori“ u Bosni i Hercegovini za Tuđmana bili su samo gradivni materijal za veću Hrvatsku, ili u gorem slučaju za prekogranično osiguranje hrvatskoga „geostrateškog zaleđa“. Ideološku zamku na kojoj je počivala ta politika, a u koju je snažna Tuđmanova propaganda na početku devedesetih godina prošloga stoljeća uvukla Hrvate u BiH, predstavljalo je nekoliko panetničkih ideologema, među kojima je glavni bio baš onaj o Hrvatskoj kao matičnoj državi i o Hrvatima iz Bosne i Hercegovine kao njezinoj dijaspori. Do danas se ovdje vuku posljedice te pogubne ideologije – u politici HDZ-a BiH, u političkom mnijenju i mentalitetu mase, a ništa manje u crkvenim, prosvjetnim, intelektualnim krugovima.

Eksplicitno afirmiranje državnosti i cjelovitosti BiH

Dva su aspekta u kojima se četverodnevna turneja Kolinde Grabar-Kitarović po Bosni i Hercegovini razlikuje od te tradicionalne politike i prakse službenoga Zagreba.

Jedan je aspekt geografski, koji u specifičnim bosanskohercegovačkim prilikama postaje i eminentno politički. Naime, očevidno je kako su postaje ove turneje birane s jasnom namjerom i porukom: najprije Sarajevo i Isa-beg Ishaković, potom Hercegovina i Mostar, pa Vitez i Nova Bila u srednjoj Bosni, zatim Banja Luka, Dodik i biskup Komarica, te „kraljevski grad“ Jajce i to na dan obilježavanja njegovoga oslobođenja u akciji Maestral 13. rujna 1995. Do sada ni jedan hrvatski političar ni državnik nije imao program posjete Bosni i Hercegovini koji bi ovako eksplicitno afirmirao njezinu državnost i cjelovitost, istovremeno poklanjajući neskrivenu pažnju hrvatskom elementu, i to u svoj njegovoj unutarnjoj raznolikosti i disperziranosti.

Demontaža tuđmanovskog i hadazeovskog gledanja na BiH

Drugi aspekt je ideološki. Kada hrvatska predsjednica danas, inzistentno i opetovano, izgovara rečenice u kojima se podržava suverenost i cjelovitost BiH i njen put u Evropu, u kojima se izrijekom afirmira autohtonost Hrvata u Bosni i Hercegovini i njihov doprinos kulturi obiju zemalja, u kojima se naglašavaju „raznovrsne veze Hrvatske i Hrvata s Bošnjacima i Srbima u Bosni i Hercegovini“, a Bosna i Hercegovina proglašava „bogatstvom Europe“, te rečenice u kojima se izričito tvrdi: „Hrvati u Bosni i Hercegovini žive kao u svojoj matičnoj državi“ (pa makar i uz malu, ljupku laž u nastavku, da „tu činjenicu hrvatska politika uvijek ističe“) – to je po sadržaju i po porukama u izravnoj suprotnosti s tuđmanovskim političkim naslijeđem.

Treba pričekati ishod sljedećih izbora da se vidi kojim će se smjerom razvijati hrvatska politika, kakav će stav službeni Zagreb zauzimati prema Bosni i Hercegovini i njezinim Hrvatima, i koliku će snagu u tome imati predsjednica države. Tada će se moći procjenjivati i ozbiljnost i trajnost svojevrsne demontaže tuđmanovskog i hadazeovskog gledanja na Bosnu i Hercegovinu koju je Kolinda Grabar-Kitarović obavila barem na verbalnoj i protokalarnoj razini. To nije mnogo, ali ako je znak volje za promjenom, nije nevažno.


Komentar je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 19. rujna 2015.