Koliko će vremena Mamićima trebati da skupe za jamčevinu? Od koga i kako?

Ulaganje u slobodu Zdravka Mamića više se ne doima osobito dobrim

Zdravko Mamic ispitan u USKOK-u pa odvezen u policijski pritvor. USKOK Zdravka Mamica, njegovog sina Marija, Vrbanovica, Krotu i Stipancica tereti za utaju poreza, primanje i davanje mita te zlouporabu povjerenja u gospodarskom poslovanju. Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Kada je Zdravko Mamić u lipnju ove godine završio u istražnom zatvoru, lako se moglo pretpostaviti da mu to neće biti zadnji put. Policijska hobotnica oko Mamićeva specifičnog poslovnog pothvata, gdje NK Dinamo (prema kojem njegov izvršni predsjednik zaista osjeća autentičnu navijačku strast) ipak primarno igra ulogu nelimitiranog obiteljskog bankomata, već se više od godinu dana toliko snažno steže da je uistinu bilo tek pitanje vremena kada će najutjecajniji čovjek hrvatskog nogometa ponovo završiti u Remetincu.

Sada se postavljaju dva pitanja. Prvo, i važnije, jesu li policija i Državno odvjetništvo osigurali dovoljno dokaza da bi se podigla optužnica, kao i da bi se potom postigla osuđujuća presuda. Drugo, trenutačno efektnije pitanje glasi: može li se Zdravka Mamića zadržati u istražnom zatvoru?

Bogati se brane sa slobode, a siromašniji ostaju u pritvoru

Trenutno tehnički, a vjerojatno i novi predsjednik Vlade, šef SDP-a Zoran Milanović, žestoki je protivnik dugačkih pritvora; Milanović misli da pritvor ne smije funkcionirati kao kazna, što se u Hrvatskoj često dešava, nego drži da su jamčevina i obrana sa slobode, uz uvjet da optuženik zaista ne može pobjeći, zapravo bolje rješenje.

S druge pak strane, institut jamčevine u posljednje vrijeme uvodi još jednu nejednakost u hrvatski pravosudni sustav. Recentni primjeri, poput Bandićeva i Mamićeva, stvorili su dojam da oni koji imaju mnogo novca uopće ne moraju boraviti u pritvoru, za razliku od onih siromašnijih.

To se načelo nije pokazalo točnim u slučaju Ive Sanadera, kojeg se nikako ne želi pustiti iz pritvora štogod on ponudio (što samo potvrđuje tezu da je presuda za Fimi-mediju ukinuta ne bi li se HDZ uoči izbora oslobodio i formalne stigme zločinačke organizacije).

Ako Mamići i nabave novac, izgledan im je povratak u zatvor

Sutkinja Erna Dražančić određujući ukupno dvadeset milijuna kuna kaucije za osumnjičenike iz obitelji Mamić nije, čini se, uzela u obzir to očigledno pravilo pravne nejednakosti što je ovako postavljen institut jamčevine nameće našem društvu. Usprkos tome, bit će više nego zanimljivo vidjeti kako će gospoda Mamić i Mamić, njihovi rođaci, prijatelji i suradnici nabaviti tih dvadesetak milijuna: hoće li opet biti riječ o nekretninama već korištenim za jamstva, hoće li se pojaviti netko od njihovih ozbiljno bogatih partnera s torbom (računom) prepunom gotovine ili će Dinamov faktički vlasnik i njegov sin provesti dulje vrijeme u istražnom zatvoru.

Naime, vremena su se od prvog Mamićeva uhićenja do danas značajno promijenila. U lipnju, dok je i pola predsjedništva SDP-a bilo sigurno da će HDZ osvojiti dvotrećinsku većinu na parlamentarnim izborima, Mamić je predstavljao potencijalno visokoprofitabilnu investiciju.

U sadašnjoj političkoj klimi, kad se Mamićeva suradnička mreža naočigled počela raspadati (o čemu možete čitati u tiskanom broju Telegrama ove subote), ulaganje u slobodu izvršnog predsjednika Dinama više se ne doima osobito dobrim ulaganjem. Zdravko Mamić napokon je postao masovno društveno nepoželjan. I k tome postoje tisuće i tisuće stranica iskaza o njegovim financijskim malverzacijama. Ako, dakle, u idućih nekoliko dana gospodin Mamić i izađe iz zatvora, opet je najvjerojatnije tek pitanje vremena kada će se onamo vratiti.