Konferencija u EU parlamentu: ‘Hrvatska je jedinstvena po golemoj količini tužbi protiv novinara’

Na anti-SLAPP konferenciji sudjeluju i dvije hrvatske pravnice koje se bave tom problematikom

FOTO: GONG

U Europskom parlamentu danas se održala Anti-SLAPP konferencija na kojoj su sudjelovale i dvije hrvatske pravnice koje se bave tom problematikom; Vanja Jurić, odvjetnica koja zastupa brojne novinare, žrtve SLAPP tužbi u Hrvatskoj te Sanja Pavić, pravnica iz udruge GONG.

Podsjetimo, radi se o tužbama protiv novinara i medija, čija kratica dolazi od engleskog naziva Strategic lawsuit against public participation, a u osnovi se odnose na tužbe, uglavnom moćnih pojedinaca ili političara, čiji je cilj zastrašiti i ušutkati medije i kritičare.

‘Moćnici nastoje kontrolirati javni diskurs’

Gongova predstavnica upozorila je u Europskom parlamentu kako je Hrvatska jedinstvena u Europi po golemom broju tužbi protiv novinarki i medija koje podižu – suci.

“Niska politička kultura, kao i nastojanje moćnika da kontroliraju javni diskurs, dovodi do toga da predstavnici zakonodavne, izvršne i sudbene vlasti smatraju da ih se u obnašanju dužnosti ne smije propitivati, a kamoli kritizirati i komentirati.

Često ne shvaćaju da su granice dopuštene kritike mnogo šire kada je riječ o obavljanju takvih dužnosti. A ako pokušate progovoriti, budite spremni da vas uskoro očekuje poziv na sud“, pojasnila je Sanja Pavić, Gongova pravnica.

Veliki dio SLAPP-ova u Hrvatskoj iniciraju suci

Kako bi se prevenirale tužbe protiv novinarki i izdavača, nužno je javno objavljivanje imena tužitelja i sadržaja tužbi, upozorili su iz Gonga. Inače, Hrvatska je s više od 900 aktualnih SLAPP tužbi predvodnica tog trenda u Europi.

Odvjetnica Vanja Jurić rekla je da je “iz prve ruke vidjela kakav utjecaj SLAPP-ovi imaju na ljude”. Jedan od najpoznatijih slučajeva u Hrvatskoj je onaj koji je HRT pokrenuo protiv novinara i predsjednika HND-a Hrvoja Zovka, istaknula je.

“Postupci su trajali više od četiri godine i sve je završilo u korist Zovka, no tu se radilo o zlostavljanju njega kao osobe, u najužem smislu. Nadam se da su države članice postale svjesne ovog problema, i da ćemo shvatiti da SLAPP-ovi ne utječu samo na novinare, već i na demokratske vrijednosti Europske unije. Jedan od najvažnijih elemenata – preduvjet borbe protiv SLAPP-ova je edukacija”, naglasila je Jurić.

“Unatoč zakonima koje imamo, u praksi Hrvatska i dalje ima velikih problema s primjenom temeljnih standarda slobode izražavanja”, dodala je Jurić, inače članica stručne skupine Europske komisije za SLAPP tužbe.

Najveći pravosudni zlostavljač u Europi

Podsjetimo, udruženje protiv SLAPP tužbi u Europi prošle godine proglasilo je predsjednika Županijskog suda u Osijeku, Zvonka Vrbana, najvećim pravosudnim zlostavljačem u Europi, i to zbog serije tužbi kojima od Telegrama kao izdavača, našeg novinara Drage Hedla te glavne urednice Jelene Pavić Valentić potražuje 100.000 eura.

Inače, ovoj konferenciji u Bruxellesu prisustvovala je i predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola, kao i brojni europski zastupnici i zastupnice, prenosi Gong.