Kontrolori leta odustali od štrajka: 'Nastavljamo pregovore'

Informaciju je Telegramu potvrdio šef Hrvatske kontrole zračne plovidbe Vlado Bagarić

FOTO: Screenshot N1

Kontrolori leta odustali su od štrajka koji je trebao početi sutra u sedam sati po lokalnom vremenu i trajati do ispunjenja zahtjeva što su ih sindikalisti postavili pred upravu Hrvatske kontrole zračne plovidbe (HKZP). Informaciju je Telegramu potvrdio šef HKZP-a Vlado Bagarić.

Kako doznajemo, i službeno je objavljeno korisnicima da će kontrola zračnog prometa raditi normalno. Također doznajemo, Izvršni odbor je sinoć odlučio da će dati još jednu šansu Upravi za pregovore.

“Štrajka neće biti i neće biti nanesena nikakva šteta gospodarstvu niti našim korisnicima. S druge strane sam tužan jer do ovoga nije trebalo niti doći jer je častan posao kontrolora doveden pod sumnju i propitivanje”, rekao je Bagarić i dodao da “pregovori uvijek idu”. “Uprava je bila od samog starta u dobroj vjeri i samo smo davali, ništa nismo tražili”, poručio je. Kazao je da je štrajk “legitiman oblik traženja prava”

‘Sve će biti na stolu’

“Odlučeno je sinoć na sjednici IO-a da otkažemo štrajk u ovom trenutku i damo šansu razgovorima s Upravom. Inzistiramo i dalje na zahtjevima, a vezano uz sigurnost zračnog prometa, preopterećenje kontrole letenja zbog ogromnog obima posla koji odrađujemo”, kazao je novinarima šef sindikata Krešimir Rakoci.

Naglasio je da inzistiraju u prvom planu na sigurnosti zračnog prometa, a “financijski dio je u drugom planu, koji je vezan uz inflaciju”.

“Želimo nastaviti pregovore, sve će bit na stolu, ja se nadam. Pregovori su dinamični, od toliko zahtjeva koliko imamo, naravno da će se naći neki kompromis”, dodao je Rakoci. “Ukoliko ne dođe do dogovora vezano uz radna vremena i uz prekovremene te opterećene kontrole letenja, morat ćemo opet posegnuti za određenim akcijama”, poručio je.

Zahtjevi sindikata

Iz Hrvatskog strukovnog sindikata kontrolora letenja javili su jučer da je “smanjenje učinkovitosti i potencijalno ugrožavanje sigurnosti zračnog prometa neminovna posljedica preopterećenosti kontrolora letenja i manjka stručnog kadra” te naveli da je to ključni razlog štrajka.

Podsjetimo, iz sindikata su tvrdili da se njihovi zahtjevi odnose na optimalnu raspodjelu rada i odmora budući da rade jedan od najstresnijih poslova na svijetu, te usklađivanje rasta plaća s rastom inflacije, a iz HKZP-a su objasnili kako na dio zahtjeva nisu mogli pristati jer kontrolori traže plaće veće i za 20 tisuća kuna.

Drugim riječima, nekim kontrolorima bi mjesečna primanja sa sadašnjih oko 50 tisuća kuna narasla na preko 70 tisuća kuna. Uprava tvrdi da su od ožujka ove godine, kada su započeli pregovore oko izmjena Kolektivnog ugovora, prihvatili 33 različita zahtjeva HSSKL-a.