Kosovo na korak do ulaska u UNESCO, u Srbiji su prilično bijesni

Konačnu odluku donijet će Generalna konferencija UNESCO-a u studenom

Ivica Dačić
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Izvršni savjet UNESCO-a velikom većinom glasova predložio je u srijedu ulazak Kosova u tu organizaciju, javlja Tanjug. Za prijedlog je glasalo 27 članova tog tijela, a protiv je bilo 14, dok je isti taj broj bio suzdržan.

Ministar vanjskih poslova Ivica Dačić održao je odmah konferenciju za medije i izjavio da Srbija treba nastaviti svoju borbu, jer postoje velike šanse da na Generalnoj konferenciji UNESCO-a bude odbijena preporuka da Kosovo uđe u tu organizaciju.

Ništa nije gotovo

“Mi ne trebamo reagirati iracionalno, već trebamo nastaviti borbu jer su nam velike šanse da na Generalnoj konferenciji odluka bude odbijena. Ništa još nije gotovo”, rekao je Dačić.

Dačić je rekao da je Izvršni savjet, isto kao što je na protupravan način ta točka i došla na dnevni red, bez ikakve debate i usvojio preporuku da Kosovo bude primljeno u tu organizaciju.

Prema njegovim riječima, glasanje je pokazalo da postoje ogromne podjele u međunarodnoj zajednici, kao i u UNESCO-u.

Konačna odluka u studenom

I ministar unutarnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović izjavio je da će Srbija nastaviti borbu u sprječavanju ulaska Kosova u UNESCO. “Mi se s tim ne mirimo. Niti jedan državni organ to neće priznati” , rekao je Stefanović.

“Oni koji su silniji i moćniji od Srbije napravili su nešto što nije ni pravda, ni pravo” rekao je Stefanović novinarima u Vrbasu.

Konačnu odluku donijet će Generalna konferencija UNESCO-a, koja zasjeda od 3. do 18. studenog. Generalnu konferenciju čine predstavnici 195 zemalja članica, svaka zemlja članica ima jedan glas, a za donošenje odluke potrebna je dvotrećinska većina.

Rat između Srbije i Kosova

Dva glavna pravoslavna manastira Kosova, u Peći i Dečanima nalaze se na UNESCO-ovom popisu svjetske baštine i Beograd tvrdoglavo odbija dopustiti ulazak Prištine i organizaciju Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu, što bi joj o mogućilo preuzimanje odgovornosti za te manastire i obilježilo bi etapu prema pristupu Kosova UN-u, čemu se Beograd protivi, piše Hina.

Rat između Kosova i Srbije je trajao 1998. i 1999. Kosovo ima 1,8 milijun stanovnika, većima albanskog podrijetla. Zemlju je priznalo više od 100 zemalja, među kojima Sjedinjene Države i većina članica Europske unije.