Kotromanović: 'Ako je sovjetski dron bio naoružan, onda je to bio napad na NATO i treba aktivirati Članak 5'

Kaže da je možda trebalo pričekati s informiranjem javnosti

22.07.2020. Zagreb- Bivski ministar obrane Ante Kotromanovic."nPhoto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Bivši ministar obrane Ante Kotromanović danas je za Večernji list komentirao pad bespilotne letjelice u Zagrebu do kojeg je došlo u četvrtak navečer. Govoreći o tome zašto se još uvijek ne znaju ključne informacije o tom događaju, Kotromanović je kazao da od pada nije prošlo puno vremena.

Potom je ponovio ono što znamo o padu. “Znamo da je preletjela rumunjski i mađarski zračni prostor, kratko se zadržala na našem i pala na glavni grad, srećom bez većih posljedica. Sve ostalo trenutačno je špekulacija. Mislim da trebamo pričekati istragu stručne službe MORH-a”, rekao je. Dodao je da se dotad treba suzdržati od poluinformacija jer ne znamo je li dron bio naoružan nekom avio-bombom ili eksplozivom.

“Razgovarao sam s nekoliko naših stručnjaka koji tvrde da je to, u principu, nemoguće”, kazao je i dodao da je, možda trebalo pričekati s informiranjem javnosti. “Bez obzira je li letjelica stigla s ukrajinske strane greškom ili s ruske, ako ju je ruska vojska namjerno poslala na naš prostor, ako je to bio naoružani dron, onda je to bio napad na NATO i članicu NATO-a, i onda bi se trebao aktivirati članak pet, bez obzira je li to bila prijateljska ili neprijateljska vatra”, kazao je.

Kotromanović: ‘Ono na čemu trebamo raditi je protuzračna obrana’

Odgovorio je i na pitanje je li sustav protuzračne obrane zakazao. Smatra da je. “Najbitniji faktor takvog sustava su ljudi. Letjelica nije uočena u Rumunjskoj, netko je spavao. Nije uočena ni u Mađarskoj, a naše službe imale su prekratak rok, u šest minuta teško je reagirati i upozoriti nadležne, mi smo trebali biti o dronu obaviješteni”, rekao je.

Kazao je da NATO mora povećati razinu budnosti na formalnim sastancima dok mi moramo iz cijelog događaja izvući najbolje pouke. Kotromanović je rekao da imamo dobre radarske sustave s kvalitetnim sposobnostima, kojima se nadzire i 300 kilometara mađarskog zračnog prostora.

“Ono na čemu trebamo raditi je protuzračna obrana koja je uvijek uvezana s radarskim sustavom. Imamo ono što je moglo srušiti letjelicu, a premijer je zatražio i raketni sustav Patriot, ide se u smjeru da se u kratkom periodu osiguraju sustavi za Hrvatsku, ali i da se, tako, ojačaju kapaciteti cijelog NATO-a”, zaključio je za Večernji.