Banožić o padu drona u Zagrebu: 'Sustav domovinske sigurnosti nije zakazao'

Načelnik glavnog stožera priznaje da nam protuzračna obrana ima ograničenja

FOTO: Screenshot N1

U Zagrebu se sinoć, uz snažan prasak, srušila letjelica, koja je, prema mišljenjima stručnjaka, sovjetski vojni dron Tu-141. U Banskim dvorima održan je sastanak Vijeća za nacionalnu sigurnost, a iz Vlade su, 11 sati nakon pada letjelice u prijestolnici Hrvatske, naglasili da je u tijeku istraživanje kriminalističke i vojne policije, kao i da se surađuje s NATO savezom kako bi se razotkrile sve okolnosti pada vojnog drona.

Izvijestili su da je vojni dron stigao preko Mađarske, da je letio brzinom 700 kilometara na sat i da je letio na visini 1300 metara. Premijer Andrej Plenković je iz Versaillea potvrdio da se radi o letjelici ruske proizvodnje, ali da se ne zna je li bila u posjedu ruske ili ukrajinske vojske.

Javnosti se obratio i ministar obrane Mario Banožić, koji je sudjelovao na sastanku Vijeća za nacionalnu sigurnost.

Mađarska i Rumunjska provode istragu

Banožić je potvrdio je da je besposadna letjelica vojne proizvodnje u 23:04 sati pala u gradu Zagrebu. Prema njegovim riječima u tijeku je krim istraživanje na samoj besposadnoj letjelici kako bi se utvrdio pravac leta i zadaća koju je imala.

“Imat ću razgovor glavnim tajnikom NATO-a, a razgovarao sam i s ministrima Mađarske i Slovenije. U naš prostor ova letjelica ušla je u 22:57 sati, a ostale informacije još razmjenjujemo. Naš ZMIN utvrdio je pravac kretanja nakon ulaska u naš zračni prostor”, potvrdio je Banožić.

Hranj: ‘Ovo je ozbiljan incident’

Detalje o istrazi ministar očekuje do kraja dana. Načelnik glavnog stožera admiral Robert Hranj kazao je da je riječ o iznimno ozbiljnom incidentu. “U kontaktu sam sa zapovjednikom zračne komponenata snaga NATO-a, a analiziramo i samu letjelicu. Još ne možemo reći čija je točno letjelica, no znamo da je ruske proizvodnje i da je bila u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza”, kazao je Hranj.

Je li naš sustav protuzračne obrane reagirao bilo je iduće pitanje za Hranja, na koje on nije dao decidirani odgovor priznajući tek da sustav ima određena ograničenja. “Znate da nam je sustav PZO-a na listi prioriteta”, dodao je Hranj.

Hrvatski MiG-ovi nisu podignuti

Banožić se pitao je li u tih nekoliko minuta koliko je letjelica bila u našem zračnom prostoru bilo moguće reagirati, zato se čekaju informacije iz Mađarske da se vidi kako je letjelica tretirana u njihovom zračnom prostoru. Prema ministrovim riječima sustav domovinske sigurnosti nije zakazao, ali na pitanje je li Hrvatska sposobna štititi svoje nebo nije dao jednoznačni odgovor.

“Hrvatska je u sustavu protuzračne obrane u NATO sustavu”, dodao je admiral Hranj i potvrdio da je letjelica praćena od ulaska u Hrvatsku do trenutka pada u Zagrebu. “Snimili smo letjelicu FPS 117 radarima koji je uvezan u sustav NATO-a. Vjerojatno ju je snimio radar sa Sljemena”, objasnio je Hranj ne želeći otkriti što je nakon toga točno poduzeto.

Kazao je ipak da MiG-ovi nisu podignuti, no nije odgovorio čime bi hrvatska vojska rušila letjelicu da je to bilo potrebno.

Dron nije bio naoružan

Na pitanje kako to da nitko od NATO saveznika nije alarmirao Hrvatsku o ovoj letjelici Hranj je uzvratio da mi znamo što se dogodilo iznad Hrvatske, a od Mađarske i Rumunjske očekuju se čim prije i ostali detalji.

“Moramo utvrditi što je ova letjelica uopće radila iznad Hrvatske. To ćemo utvrditi iz podataka sa same letjelice i s radarskom sustavu. Tada ćemo znati je li u pitanju upozorenje ili prikupljanje podataka ili je u pitanju kvar”, rekao je Banožić dodajući kako će, ukoliko bude potrebno, biti i sankcija.

Hranj je na novinarsko pitanje kazao kako u ovom trenutku nema naznaka da je dron bio naoružan.

Za incident se saznalo nakon pada drona

Na pitanje kako će reagirati ako se ovakav slučaj ponovi Hranj je kazao da nam je ovo bila ‘dobra škola’. Banožić je dodao kako je sa saveznicima razgovarao i o novim projektima te pomoći. Nije precizirao hoće li Hrvatska tražiti sustav protuzračne obrane od neke članice NATO-a.

“Idući tjedan je sastanak u Washingtonu, a situacija u Ukrajini promijenila je odnos i prema proračunu i prema planiranim procesima. Jedan od puteva je jačanje sustava nacionalne sigurnosti”, poručio je Banožić.

Potvrdio je da je načelnik Glavnog stožera razgovarao s predsjednikom RH. Hranj nije želio komentirati stav predsjednika da stanje u HV-u nije dobro, ali je potvrdio da su hrvatske oružane snage spremne za sve zadaće. “Računamo na MiG-ove i protuzrakoplovne sustave”, kazao je Hranj ne odgovarajući na pitanje koliko je MiG-ova u ovom trenutku spremno poletjeti. “Analizirat ćemo sve i vidjeti jesmo li mogli postupati bolje”, kazao je Hranj koji je o padu letjelice obavješten nedugo nakon što je ona pala. I ministar Banožić informaciju je dobio nakon pada. U Hrvatsku je, potvrdio je Hranj, ušla iznad Koprivnice.