Kraus u Jasenovcu prozvao Vladu da ne čini dovoljno oko ZDS-a, Plenković opet: 'Napravili smo velike korake'

Premijer je danas bio na komemoraciji u Jasenovcu

FOTO: HRT4

Premijer Andrej Plenković danas je bio na komemoraciji u Jasenovcu, a nakon službenog dijela stao je pred medije. Premijer je kazao da su u Jasenovcu sedmi put zaredom, otkako imaju povjerenje građana.

Rekao je da su došli iskazati pijetet i poštovanje s porukom mira i tolerancije, ali i s porukom da je u “obrazovnom sustavu važno isticati na zločine u Drugom svjetskom ratu” i upozoravati na “zločinački karakter NDH” i “upozoravati da se tako nešto više neće ponoviti.”

Drago mu je, kazao je, da su tu i predstavnici Židovske zajednice. “To je važna poruka, poruka gdje smo se ove godine okupili svi i da će tako biti i u godinama pred nama”, rekao je uvodno premijer.

O ZDS: ‘Ta tema je svedena na mali, uski krug’

Potom su počela pitanja novinara. Prvo o “Za dom spremni.” Plenković je kazao da je usvojen novi Zakon o prekršajima kojim se to sankcionira ali i da je to već zabranjeno. “Oni koji to rade, koji provociraju, štete našem međunarodnom ugledu. Ta tema je svedena jedan mali i uski krug ljudi. Napravili smo velike korake naprijed. To se vidi u javnom životu i u Saboru je velika većina bila za taj Zakon, što je jako dobro”, rekao je.

Ocijenio je da je važno u javnom prostoru generirati jednu novu kulturu dijaloga o totalitarnim režimima po kojima su se dešavali zločini poput ovog u Jasenovcu. Ponovio je da misli kako je ZDS već zabranjen, ali da će novi Prekršajni zakon s novčanim kaznama samo dodatno odvratiti one koji ga žele koristiti.

Ukrajina, kaže neće ubrzano u NATO

Mediji su ga pitali i o ubojstvu Tomislava Sablje. “U Hrvatskoj kao i drugdje postoji kriminal i kriminalne skupine, borimo se protiv njih i suzbijamo ih”, kazao je i uputio medije na ministra policije. Novinari su premijera pitali i o Ukrajini, treba li ta zemlja u NATO odmah, kako predsjednik Zelenski želi, ili kad agresija završi.

“Hrvatska o Ukrajini ima jasan stav. Podržavamo je kao žrtvu agresije. Snažno smo se zalagali za kandidatsko članstvo Ukrajine u EU, znamo i za ambicije o NATO-u. Da je Ukrajina u NATO-u kojim slučajem svega ovoga što se događa danas vjerojatno i ne bi bilo. Pozicija cijelog Saveza, pa i nas, je politika otvorenih vrata uz ispunjavanje kriterija. Znamo da su u ovom trenutku stajališta u Savezu izrazito različita, ali jednom, u perspektivi, mislim da će i to biti realno”, kazao je.

“Ubrzani postupak neće biti. Ukrajinu snažno podržavamo, znate da je tamo potreban konsenzus. Prema tome, taj put će trajati još neko vrijeme”, rekao je