Kremlj više ne zvuči tako hrabro: 'Naše gospodarstvo sada doživljava šok'

Još do neki dan su uvjeravali svoje građane da će posljedice sankcija biti bolne za Zapad, ne za Ruse

Russian President Vladimir Putin (L) and Kremlin spokesman Dmitry Peskov attend the Commonwealth of Independent States (CIS) leaders summit in Astana on October 16, 2015. AFP PHOTO / RIA NOVOSTI / SERGEI GUNEEV (Photo by Sergei GUNEYEV / RIA NOVOSTI / AFP)
FOTO: AFP

Kremlj je danas priopćio da je rusko gospodarstvo “doživjelo šok” i da se poduzimaju mjere kako bi ublažili učinak sankcija, odnosno “ekonomskog rata koji Zapad vodi protiv Moskve”, a koji je “apsolutno bez presedana”. “Naše gospodarstvo sada doživljava šok i postoje negativne posljedice, one će biti svedene na najmanju moguću mjeru”, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov novinarima u telefonskom razgovoru, a prenosi Reuters.

Situaciju je opisao “turbulentnom” pa dodao da se “već poduzimaju mjere za smirivanje i stabilizaciju”. “Ovo je apsolutno bez presedana. Gospodarski rat koji je započet protiv naše zemlje nikada se prije nije dogodio. Tako da je vrlo teško bilo što predvidjeti”, rekao je zabrinuto.

Danima uvjeravaju građane da su sankcije bolnije za Zapad, nego za njih

Ova bojazan dolazi nakon višednevnog ruskog uvjeravanja svojih građana, kroz režimske medije, da će sankcije koje Amerika i EU uvode više boljeti građane zapadnih zemalja, nego Ruse.

Tako su se neki dan poslužili fotografijom iz Hrvatske, na kojoj se vidi kako građani u koloni čekaju na benzinskoj postaji kako bi kupili benzin prije poskupljenja. Uz nju su Ria Novosti objavile komentar novinarke Elene Karajeve koja naširoko objašnjava kako će Europa osjetiti posljedice svojih sankcija, a da će one za njene državljane biti puno teže od onih koje podnosi ruski narod.

“U vrlo bliskoj budućnosti, za europske građane koji su se jedva oporavili od divljajuće pandemije, cijene će naglo skočiti”, pisala je Karajeva, a kasnije istaklnula: “Samo u mašti europskog tiska ruski potrošači su goli, bosi i gladni, ali u stvarnosti je sve potpuno drugačije”, te je rusko tržište “zapravo prostrano, zanimljivo i privlačno, ma što političari sada govorili”.