Krenule zakulisne igre o novom šefu Europske komisije. Macron i Scholz imaju idealnog kandidata, 'utjecajni Plenković' nije nikome na radaru

Talijanski list La Repubblica donosi intrigantne detalje o preslagivanju na vrhu EU

25.11.2021., Zagreb - Predsjednik Vlade Andrej Plenkovic i predsjednik Francuske Emmanuel Macron daju izjave za medije nakon sluzbenog sastanka u Banskim dvorima. Predsjednik Macron prvi je francuski predsjednik koji dolazi u sluzbeni posjet Hrvatskoj. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Francuski predsjednik Emmanuel Macron želi novu osobu na mjestu predsjednika Europske komisije, a prema informacijama talijanskog lista La Repubblica, njegov kandidat koji bi, kako se navodi, trebao “spasiti Europu” je bivši talijanski premijer i nekadašnji predsjednik Europske centralne banke Mario Draghi.

Macron je prije gotovo pet godina, zajedno s bivšom njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, iz šešira izvukao Ursulu von der Leyen kao novu šeficu EK nakon što se urušila kandidatura “Spitzenkandidata” europskih pučana Manfreda Webera. Sada navodno planira izvesti sličan potez o kojem je, tvrde diplomatski izvori, već započeo konzultacije s administracijom kancelara Olafa Scholza u Berlinu.

Njegova je teza, kako navodi talijanski list, da svijet prolazi kroz kritično razdoblje pa da Europa treba osobu s iskustvom na koju se može osloniti, koja je u stanju biti ravnopravan sugovornik liderima poput kineskog predsjednika Xija Jinpinga i koja može kontrolirati nepredvidive poteze mogućeg novog američkog predsjednika Donalda Trumpa. Idealan čovjek za to je, po njemu, upravo Draghi koji ima dragocjeno iskustvo na čelu ECB-a i talijanske vlade.

Plenkovića svi ignoriraju

Izvori La Repubblice tvrde da bi se za Von der Leyen mogla naći utješna pozicija u NATO-u, koji trenutno traži novog glavnog tajnika budući da uskoro istječe mandat dugogodišnjem čelniku tog vojnog pakta Jensu Stoltenbergu. Isti list je šeficu EK naveo kao izglednu kandidatkinju za šeficu NATO-a prije nekoliko mjeseci, ali u brojnim drugim medijima u međuvremenu je isplivalo ime dosadašnjeg nizozemskog premijera Marka Ruttea kao gotovo sigurnog izbora.

Nejasan je zasad stav talijanske premijerke Giorgije Meloni o planovima ovakvih preslagivanja u Bruxellesu. La Repubblica piše da bi ona na toj poziciji voljela vidjeti svog ministra europskih poslova Raffaelea Fita. Iskaže li i službeno negativan stav prema Draghiju, to bi moglo dovesti do razdora u odnosima Italije s Francuskom i Njemačkom, ali i Sjedinjenim Državama čija je trenutna administracija, tvrdi La Repubblica, također sklona ovakvom rješenju.

U svakom slučaju, unatoč čestim nagađanjima o europskim ambicijama hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, koji se često i sam voli dičiti svojim navodnim velikim utjecajem u europskim krugovima, zasad ga nitko ne spominje u ovom kontekstu.