Kriminal na zagrebačkoj veletržnici: 'Prodaju nam voće i povrće ukradeno od sirotinje i beskućnika u Caritasu'

Otkrila je velika istrage otvorene u Italiji čiji je krak stigao i u Hrvatsku

Voće i povrće ukradeno iz zaliha što su trebale biti besplatno raspodijeljene pučkim kuhinjama, izbjegličkim centrima, Caritasu i Crvenom križu završilo je na hrvatskim tržnicama.

Rezultat je to velike istrage otvorene u Italiji čiji je jedan krak stigao i u Hrvatsku. Još dva vode prema Rumunjskoj i Njemačkoj. Telegram je uspio doznati da je voće i povrće što je bilo namijenjeno talijanskoj sirotinji završavalo na veletržnici u Zagrebu. To je još jedan dokaz sumnjama u porijeklo i kakvoću hrane što je kupujemo.

Za sada je pod istragom 20-ak osoba, a 12 ih je u Italiji završilo iza rešetaka. Riječ je o prijevari teškoj oko četiri milijuna eura, ali javnost je posebno zgrožena činjenicom da se varalo na hrani za najranjivije skupine društva.

Slučaj se počeo rasplitati u ljeto prošle godine kada je talijanska policija kod granice u Goriziji zaustavila kamion koji je išao prema Rumunjskoj. U njemu je bilo voće i povrće, a popratna dokumentacija učinila se policajcima sumnjivom. Zato je transport prijavljen posebnom odjelu talijanskih karabinjera zaduženom za nadzor robe i zdravlja.

Teške optužbe

Istražitelji su počeli prisluškivati sumnjive prijevoznike i dobavljače, te tajno nadzirati njihovo poslovanje. Ubrzo su otkrili način na koji je ovaj prevarantski lanac funkcionirao. Voće i povrće što je trebalo biti donirano potrebitima i za što su dobavljači dobivali sredstva iz fondova Europske unije, preusmjeravano je na veletržnice i preprodavano. Tako su prevaranti ostvarivali dvostruku zaradu, a oni do kojih je hrana trebala doći ostali su za nju zakinuti.

‘Žao mi je što je moja tvrtka uvučena u ovu aferu’, kaže za Telegram Dragan P. s veletržnice. ‘Nisam znao da kupujemo ukradeno’

U središtu afere našla se nevladina organizacija “Sei per Secu” iz mjesta Secugnago na čijem je čelu bio Cristinziano Grazzani. Ovaj 65-godišnjak lokalnoj je javnosti poznat kao dobročinitelj, osoba koja je puno humanitarne pomoći dostavljala i tijekom 1990-ih u jeku ratnog vihora u zemljama bivše Jugoslavije. No, sada je suočen s iznimno teškim opužbama, jer je upravo njegova organizacija bila zadužena za raspodjelu donacija – voća i povrća – talijanskom Cartasu, Civilnoj zaštiti i Crvenom križu.

Prema vrijedećim zakonima određene kvote pomoći dijelile su se potrebitima, a za uzvrat su proizvođači, koji su u tim donacijama sa svojom hranom sudjelovali, dobivali sredstva iz fondova Europske unije. No, umjesto na stolovima u menzama i centrima za pomoć, čak 90 posto tog voća i povrća vraćeno je na tržište. Prijevara je bila relativno jednostavna – bilo je potrebno ukloniti sve oznake o porijeklu proizvoda i lažirati dokumentaciju o njihovu doniranju u dobrotvorne svrhe. Slijedeći trag porijekla voća i povrća istražitelji su utvrdili da se ono ne podudara s registrom proizvodnje različitih proizvođača.

Grazzani je, prema pisanju talijanskih medija, svoj život posvetio pomaganju, dok jedan od dvojice njegovih sinova za život zarađuje kao prijevoznik. Sada je čelnik humanitarne udruge u zatvoru.

“Moj suprug nema ništa s ovom prijevarom. On je dobar čovjek, pun sućuti. Možda se samo našao u krugu pogrešnih ljudi”, tvrdi Grazzanijeva supruga. Ubrzo se taj krug, krug sumnji, zatvorio oko ove humanitarne organizacije u Secugnagou.

Grozni transkripti

Kamion s početka priče, koji je zaustavljen na granici pun voća što je trebalo završiti u Rumnjskoj, bio je povezan upravo s njom. Preko Grazzanijevog skladišta od lipnja do prosinca 2015. godine realizirano je 985 ilegalnih prodaja, te je oko 15 tisuća tona voća i povrća tako završilo na tržištu.

“Neće biti problema, poslat ćemo i njima mrvice”, može se čuti u tajno snimljenim razgovorima članova ovog prevarantskog lanca. Očito su bili zadovoljni svojim planom da potrebitima daju manji dio voća i povrća, a ostatak preprodaju.

‘Mi smo pravi dobro činitelj, bit ćemo jači od Vatikana’, hvalili su se banditi, sigurni da će dramatično zaraditi

“Mi smo pravi dobročinitelji”, šale se na vlastiti račun, ipak potpuno svjesni onoga što rade.

“Bit ćemo jači od Vatikana”, hvalili su se, uvjereni da će na prijevari što su ju osmislili zaraditi pozamašne iznose. Bili su svjesni da će voće i povrće što ga je humanitarna organizacija dobila, moći prodati po cijeni koja će biti konkurentna na tržištu, te da će zarada biti maksimalna. Nisu uopće imali moralnih dvojbi što kradu hranu namijenjenu siromašnima.

Članovima ovog lanca talijanski su istražitelji ušli u trag u više regija – Laciju, Kampaniji, Emiliji Romagni i Pijemontu, a pretražena su skladišta i u Latini, te na veletržnici u Fondiju. Budući da je riječ o najvećoj veletržnici u Italiji ona je bila ključna i za ulaz i za izlaz ove robe.

Prema informacijama do kojih je došao Telegram dio ovog voća i povrća završio je i na Veletržnici u Zagrebu. Među kupcima se našao Dragan P., koji već godinama nabavlja robu iz Italije. Pristao je za Telegram objasniti kako je poslovao s talijanskom veletržnicom u Veroni.

“Na toj veletržnici ima stotinu prodavača. Ja sam birao proizvode koji su imali dobar omjer cijene i kvalitete. Na kraju sam od tvrtke Bruno Elio Slr. dobio sve izvozne fakture i uredno ih platio. Oni su uzimali po nekoliko centi provizije”, ispričao nam je prekupac sa zagrebačke Veletržnice koji, kako se barem za sada čini, nije bio svjestan da kupuje robu čije je porijeklo sumnjivo. Ni policija ni carina ga za sada nisu kontaktirale.

‘Nema širenja prevare’

“Posljednji put sam u Veroni bio sredinom lipnja prošle godine”, prisjeća se te nam pokazuje fakture i uvjerava nas da kupuje na pošten način.

“Žao mi je što je moja tvrtka uvučena u ovu aferu”, tvrdi uvoznik priznajući kako je danas u ovom poslu u Hrvatskoj teško opstati, jer svi kasne s plaćanjima.

Talijanski istražitelji u ovom slučaju još nisu osumnjičili nikoga iz Hrvatske.

“Nabavljali smo robu u Italiji, ali ne znamo ni za kakva uhićenja”, pravdaju se u drugoj hrvatskoj tvrtki čije ime istražitelji povezuju s nabavkom voća i povrća ukradenog talijanskoj sirotinji. “Čuli smo za nekog Talijana koji je sumnjivu robu vozio za Ljubljanu”, otkrivaju nam, ostavljajući dojam kako o ovom slučaju ipak znaju mnogo više. I istražitelji u Italiji imaju podatke o transportu koji je išao preko Ljubljane, no za sada nisu spremni otkriti više detalja.

Ipak se postavlja pitanje jesu li hrvatski prekupci znali kakvu robu nabavljaju? Jer, već zbog cijene trenutačno aktualnih klementina koja se na talijanskoj veletržnici kreće od 30 do 80 centi, može se postaviti pitanje o kakvoći i porijeklu voća što se kupuje i uvozi u Hrvatsku. S Veletržnice su nas ispratili uz sumnjičave poglede, očito u nadi da se ova talijanska istraga neće rasplesti do njih.

“Organizatori prodaje su sasvim sigurno znali o kakvoj se robi radi i to se može jasno čuti iz njihovih dogovora što smo ih tajno snimili”, potvrđuju nam talijanski izvori bliski istrazi. Ostavljaju, međutim, otvorenu mogućnost da hrvatski prijevoznici nisu bili upleteni u prijevaru. “Ipak, istraga je tek na početku”, dodaju izvori Telegrama.

‘Dokumenti su nam uredno stizali, kao i roba. Zar je moguće da su zaradili 4 milijuna eura u pljački?, poručuju iz Crvenog križa

U lokalnom Crvenom križu, koji skrbi i za dio izbjeglica koje stižu u Italiju, zgroženi su ovim otkrićem, te uvjeravaju kako niti u jednom trenutku nisu posumnjali da ih se potkrada.

“Dokumentacija nam je uredno stizala, kao i roba. Zar je moguće da su zaradili četiri milijuna eura? Znate li što smo mi mogli napraviti s tolikim novcem”, poručuju iz Crvenog križa.

“Zahvaljujući karabinjerima spriječili smo širenje ove prijevare”, pohvalila je akciju Beatrice Lorenzin, talijanska ministrica zdravstva. U Italiji trenutačno 303.485 osoba koristi javne kuhinje, dok ih 3,764.764 prima neki oblik pomoći u hrani. Ukupno 4,1 milijun osoba u Italiji živi u siromaštvu, a među njima je i 400 tisuća djece mlađe od pet godina.


 

Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 06. veljače 2016.