Kuhar volonter iz Splita savršeno opisuje kako funkcionira država: 'Kad smo došli u Petrinju, ovdje nije bilo nikoga'

Kaže kako je država trebala izaći na teren još prvog dana

FOTO: N1

Nakon razornog potresa na području Petrinje, kuhari volonteri su se organizirali i počeli kuhati za sve na tom području. Oni su još uvijek jedini koji omogućavaju kuhane obroke za stanovnike i volontere na tom području, a u srijedu bi sve trebala preuzeti država.

Jedan od kuhara volontera, koji je prvog dana u Petrinju stigao iz Splita, kaže kako kuhaju još do srijede te kako potom preuzima Pleter. Kaže kako će se tek vidjeti kako će se situacija razviti.

“Trebalo bi dati ljudima, koji imaju restorane i hotele, ponuditi im ugovore da rade za unesrećene. A to što je država odlučila, vidjet ćemo kako će se razvijati situacija”, dodao je za N1.

Kaže da je država ranije trebala reagirati

Kaže da je država trebala reagirati ranije te izaći na teren, ali dodaje kako država to nije bila u stanju. “Mi kad smo došli ovdje, nikoga nije bilo. Bili smo u dogovoru s Civilnom zaštitom i Crvenim križem iz Petrinje”, ispričao je. Kaže kako su ih smjestili tu gdje sada kuhaju.

“Razapeli smo šator i počeli kuhati na dvije teće dok nije došao kamion s opremom. To je improvizirana nadstrešnica da ne pada kiša, ali oformili smo kuhinju na otvorenom da ljudi dobiju topli obrok.” Dodaje kako ugostiteljima treba dati šansu.

“Ipak vodimo većinu državnog proračuna kroz ugostiteljstvo i turizam, i ovime smo pokazali da možemo i hoćemo i da dajemo sve od sebe”, poručio je.

Kaže da je vlast trebala biti na terenu

Rekao je kako je kada su krenuli u pomoć, prvog dana, kolona vozila na cesti bila 20 kilometara. “Vlast je trebala biti na terenu i kontrolirati situaciju. Nije mi jasno zašto u ovakvim situacijama nema pravila, procedure koje bi se poštovalo”, ispričao je.

Dodaje kako, primjerice, oni u hotelima u svakom trenutku znaju koja je procedura za što te podsjeća kako je prošlo jedanaest dana, a kako država još uvijek nema model o tome što i kako dalje. Ispričao je i kako su se, kada se radi o opremi za kuhanje, za većinu pobrinuli sami.

“Mali broj hrane dobili smo od Crvenog križa i Civilne zaštite. Sami smo prvi dan donijeli 12 tona opreme i robe. Ovo s čime sad radimo, dolazi iz Zagreba, Udruga ugostitelja iz Zagreba je preuzela inicijativu, svaka im čast”, kaže i zaključuje kako se u srijedu vraćaju svakodnevici i praćenju situacije, kaže za N1.