Kuloari pričaju da bi Most mogao ostati kratak s potpisima za referendum. To bi bio ozbiljan udarac za ovu stranku

Naizgled iracionalno ponašanje nekih Mostovaca posljednjih dana možda je utemeljeno u dosta racionalnoj znanosti - matematici

Stvari u ovom trenutku ne djeluju najbolje za stranku Bože Petrova. Jer, ne uspiju li skupiti dovoljan broj potpisa (a da bi bili sigurni da će važećih biti dovoljno vjerojatno će za vikend morati objaviti da ih imaju barem 400 tisuća), bit će to velik poraz ove stranke. I što bi im vjerojatno još teže palo - pobjeda HDZ-a

Naizgled iracionalna količina nervoze koju su (neki) zastupnici Mosta iskazali jučer u Saboru možda je, zapravo, utemeljena u krajnje racionalnoj znanosti – matematici. Naime, oštra reakcija na saborski istup šefa SDP-a Peđe Grbina, kojem su brzo do saborske klupe sa željom za dodatnim objašnjavanjem dojurili Nino Raspudić i Miro Bulj, a Marija Selak Raspudić tražila da je iznese saborska straža – možda ima korijen u ozbiljnim problemima s prikupljanjem potpisa za referendum.

Nikola Grmoja je, naime, jučer kazao kako su, po podacima koje su dotad dobili s terena, prikupili oko 300 tisuća potpisa. Da bi se referendumska inicijativa nastavila nužno je da imaju minimalno oko 369 tisuća važećih potpisa hrvatskih građana. Posljednji dan 15-dnevnog roka u kojem se potpisi mogu prikupljati je – preksutra.

Na štandovima nema gužve

Postoji stanovita mogućnost da je sad već solidno iskusni saborski zastupnik Mosta namjerno umanjio broj potpisa koje imaju za svoj referendum “protiv stožerokracije”. Takvom “pilom naopako” bi se postigla dodatna mobilizacija birača i maksimizirao broj potpisa, čime bi se ojačao politički pritisak na vlast. Međutim, u ovom trenutku više djeluje da je frka stvarna, nego da se radi o lukavoj upotrebi zrnca psihologije u svrhu postizanja legitimnog političkog cilja.

Naime, politički kuloari već danima pričaju o tome kako Most ima problema s prikupljanjem potpisa, a ni običan, optički uvid u štandove, pogotovo one koji nisu u najstrožim urbanim centrima, ne otkriva – vrlo blago rečeno – neku živahnu aktivnost. Pritom, u trenutku pisanja ovog teksta niz oporbenih stranaka (s centra i ljevice) potpisuje se pod demantij tvrdnje o tome kako su Mostu garantirali da će podržati referendum.

Pobjeda HDZ-a bi im teže pala nego vlastiti poraz

Ukratko, stvari u ovom trenutku ne djeluju najbolje za stranku Bože Petrova. Jer, ne uspiju li skupiti dovoljan broj potpisa (a da bi bili sigurni da će važećih biti dovoljno vjerojatno će za vikend morati objaviti da ih imaju barem 400 tisuća), bit će to velik poraz ove stranke. I što bi im vjerojatno još teže palo – pobjeda HDZ-a.

Nije teško zamisliti Andreja Plenkovića kako do kraja mandata nabija na nos borbenim Mostovcima referendumski podbačaj. Za bilo kakvu sličnu inicijativu u budućnosti bi Most trebao promisliti ne tri, nego trideset puta (i na kraju vjerojatno odustati od novog rizika). Osim toga, neuspjeh sa sadašnjom inicijativom bi vjerojatno pokrenuo i pitanje odgovornosti za debakl u ovoj stranci, što bi, kao što to često biva kad je preuzimanje osobne odgovornosti u pitanju, moglo ozbiljnije uzdrmati cijelu organizaciju.

Tako je to s referendumima

No, tako je to s referendumima, svako pozivanje na volju naroda ima u sebi dvije gadne oštrice. Uspije li Most, HDZ će biti u neugodnim problemima. Ne bude li potpisa dovoljno, HDZ će likovati, a trest će se Most. Postavljat će se pitanje je li trebalo ići u ovaj posao bez podrške cijele oporbe, je li se trebalo toliko približavati korona skepticima svih boja i nije li se bar potpora desne oporbe mogla uglaviti prije početka prikupljanja potpisa.

Jer, referendumi su gadne zvjerke. Uostalom, zbog jednog je političku karijeru završio i legendarni francuski predsjednik Charles de Gaulle. A taj je, ipak, bio nešto veći igrač od posljednjih dana neuobičajeno nervozne ekipe Bože Petrova.