Litva protjerala ruskog veleposlanika: 'Osuđujemo odvratne zločine nad civilima'

Litva je najavila i povlačenje svog veleposlanika iz Moskve u skoroj budućnosti

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov gives a press conference after meeting Ukraine's Foreign Minister for talks in Antalya, on March 10, 2022, 15 days after Russia launched a military invasion on Ukraine. - Russian and Ukrainian foreign ministers are in Turkey to hold face-to-face talks in the first high-level contact since the invasion. (Photo by OZAN KOSE / AFP)
FOTO: AFP

Litva je protjerala ruskog veleposlanika nakon što je već u ožujku izbacila četvero diplomata iz iste države. Time je Litva postala prva država članica Europske unije koja je to učinila, a najavila je i zatvaranje ruskog konzulata u lučkom gradu Klaipedi, povlačenje svog veleposlanika iz Moskve u skoroj budućnosti, ali i vraćanje predstavnika u Ukrajini u prijestolnicu Kijev.

Objavljujući odluku Litva je kritizirala “nekonstruktivan” diplomatski stav Rusije, osudivši je zbog “odvratnih ratnih zločina nad civilima”. “Svi ratni zločini i zločini protiv čovječnosti koje su ruske snage počinile u Ukrajini neće biti zaboravljeni”, kazao je šef litvanske diplomacije Gabrielius Landsbergis.

Litva je jedan od najvećih zagovaratelja novih europskih sankcija protiv Rusije, uključujući i zabranu kupnje ruskog plina i nafte. Za vikend je vlada u Vilniusu objavila da zaustavljaju uvoz plina iz Rusije.

Članice EU-a protjerale desetke ruskih diplomata

U koordiniranoj akciji prošlog su tjedna četiri članice EU-a – Belgija, Nizozemska, Irska i Češka – izbacile desetke ruskih diplomata od kojih su neke optužile za špijuniranje. Belgija je izbacila 21 ruskog diplomata zbog navodnog špijuniranja i prijetnje sigurnosti Belgije. Ti su diplomati radili u ruskom veleposlanstvu u Bruxellesu i konzulatu u Antwerpenu.

Nizozemske sigurnosne službe procijenile su da se 17 diplomata bavilo špijuniranjem i odluka o njihovom protjerivanju je donesena zbog sigurnosti Nizozemske, izvijestila je vlada tvrdeći da su izbačeni ruski dužnosnici koristili svoj diplomatski status za prikupljanje informacija. Irska je protjerala četvero ruskih diplomata uz obrazloženje da njihove aktivnosti “ne odgovaraju međunarodnim standardima diplomatskog ponašanja”, dok je Češka protjerala jednog člana diplomatskog osoblja ruskog veleposlanstva u Pragu.

Ruske diplomate izbacili su još Bugarska, Estonija, Latvija i Poljska, a Moskva je najavila recipročno odgovoriti.