Rusija i Češka usred su najvećeg sukoba od pada komunizma. Što se to uopće događa?

Situaciju otežavaju napetosti između EU i Rusije koja gomila vojsku na granici s Ukrajinom

FOTO: AFP / Ilustracija

Diplomatski sukob između Češke i Rusije počeo je subotu, kada je Češka objavila kako sumnja u rusku umiješanost u eksploziju spremišta streljiva koja se dogodila 2014. godine. Zbog tih sumnji iz Češke je protjerano 18 članova osoblja ruskog veleposlanstva. Rusija je već idućeg dana uzvratila protjerivanjem 20 čeških diplomata, pa se sve pretvorilo u najveći spor s Rusijom od kraja komunističke vladavine 1989. godine, do kada je Prag bio pod dominacijom Moskve.

Očekivano, češki saveznici iz EU i NATO pakta stali su na stranu te države u sukobu s Moskvom, zbog čega su dodatno porasle tenzije Rusije i Zapada koje su počele gomilanjem ruske vojske na zapadnim granicama Ukrajine. Na naslovnicama svjetskih medija istovremeno se pojavila priča o akcijama navodnih ruskih špijuna osumnjičenih za sabotaže i atentate u nekoliko država članica EU. Pripremili smo pregled događaja.

1. Nervnim otrovom na bivšeg špijuna

Kao što smo već spomenuli, Češka je u subotu protjerala 18 članova osoblja ruskog veleposlanstva, navevši kako je riječ o obavještajcima koje su istrage povezale s eksplozijom u kojoj su prije sedam godina poginule dvije osobe. Istovremeno, češka policija objavila je da traži dvojicu muškaraca koji su bili u zemlji uoči eksplozije 2014. godine.

Česi vjeruju da je riječ o dvojici dužnosnika ruske vojne obavještajne službe (GRU) koje su britanski tužitelji optužili za pokušaj trovanja bivšeg ruskog špijuna Sergeja Skripala i njegove kćeri Julije nervnim agensom novičokom u engleskom Salisburyju 2018. godine. Bivši špijun i njegova kći preživjeli su napad, ali od otrova stvorenog u SSSR-u umrla je Britanka Dawn Sturgess, koja je navodno bila slučajno izložena novičoku.

Britanija je nakon istrage za napad nervnim otrovom optužila Aleksandra Petrova i Ruslana Boširova, čije je fotografije uskoro objavila policija. Baš je taj detalj pomogao da se trovače iz Salisburyja poveže s eksplozijom u Češkoj. Uz tu dvojicu, u napadu na Skripala navodno je neizravno sudjelovao i treći agent, Sergej Fedotov, čije se ime ponovo javlja kasnije u ovoj priči.

2. Raznijeli su češko skladište streljiva?

Češke vlasti dvojicu navodnih špijuna dovode u vezu s eksplozijom koja se dogodila 2014. godine u skladištu streljiva nedaleko od sela Vrbetice na istoku te zemlje. Tog 16. listopada u zrak je odletjelo preko 50 tona streljiva uskladištenog u šumi pokraj sela. Na poprištu eksplozije pronađena su tijela dvojice muškaraca, kasnije se pokazalo zaposlenika Imex grupe, tvrtke koja je zakupila jedno od skladišta koja su pripadala češkoj vojsci.

U tom trenutku pretpostavljalo se da je eksplozija posljedica nesreće. Tek su naknadno češki istražitelji s tim događajem povezali dvojicu ljudi zbog kojih je ovih dana izbio diplomatski rat s Rusijom. Ključni detalj za uspostavljanje veze bio je mail koji je uoči eksplozije dobila Imex grupa, a koji je navodno poslala Nacionalna garda Tadžikistana. U mailu je zatraženo dopuštenje da dvojica muškaraca, jedan državljanin te bivše sovjetske republike i jedan Moldavac, obiđu skladište koje je tvrtka unajmila.

Uz mail su priložene i preslike putovnica navodnog Tadžikistanca i Moldavca s izmišljenim imenima i pripadajućim fotografijama. Kada su fotografije iz putovnica usporedili s fotografijama Aleksandra Petrova i Ruslana Boširova, dvojice ruskih agenata osumnjičenih za trovanje Skripala, češki istražitelji shvatili su da je riječ o ljudima koji su se nekoliko godina ranije motali oko njihovog skladišta municija.

3. Otrovali su bugarskog trgovca oružjem?

Češki i britanski mediji dosjetili su se nekoliko razloga zbog kojih su Rusi mogli poželjeti uništiti skladište pokraj Vrbetice. Po jednoj teoriji streljivo koje je ondje bilo uskladišteno trebalo je biti prodano ukrajinskim snagama koje su se borile s proruskim pobunjenicima na istoku te zemlje. Prema drugoj teoriji, kupci su bili sirijski pobunjenici protiv kojih je ratovala ruska vojska u toj zemlji.

Cijela stvar još je sumnjivija kada se u priču uključe neobični zdravstveni problemi bugarskog trgovca oružjem Emiliana Gebreva. Češka je priznala kako je dio uskladištenog streljiva pripadao baš Gebrevu, koji ga je platio, ali još ga nije preuzeo. Sam Bugarin neočekivano se razbolio šest mjeseci nakon eksplozije. Diler oružja je proveo mjesec dana u bolnici, a nedugo nakon što je iz nje izašao ponovo se razbolio. Kako doznaje BBC, ruski agent Sergej Fedotov bio je u Britaniji nešto prije nego što je otrovan Skripal, te u Bugarskoj kada je pozlilo Gebrevu.

4. Rusija sve poriče

Česima je prvi odgovorio Vladimir Džabarov, prvi zamjenik šefa odbora za međunarodne poslove gornjeg doma ruskog parlamenta, rekavši kako su “tvrdnje Praga da su ruski obavještajci sudjelovali u eksploziji skladišta streljiva 2014. godine apsurdne”. Dodao je da bi ruski odgovor na protjerivanje 18 diplomata trebao biti proporcionalan, nakon čega je uslijedilo protjerivanje dvadeset čeških diplomata.

Uz izbacivanje diplomatskog osoblja, iz Moskve su stigle i optužbe na račun Češke koja, kažu, „nastavlja niz akcija protiv Rusije koje poduzima posljednjih godina”, te tvrdnje da Prag “nastoji udovoljiti SAD-u s obzirom na nedavne američke sankcije Rusiji”.

5. Češka je iznenađena eskalacijom

I prije nego što je stigao ruski odgovor, Češka je zatražila da se o nastaloj situaciji raspravlja na sastanku ministara vanjskih poslova EU-a ovog ponedjeljka. Obnašatelj dužnosti češkog ministra vanjskih poslova Jan Hamaček rekao je da je pozvao kolege iz Europske unije da “izraze solidarnost” na videokonferenciji. “Očekujem i da ćemo na temelju ovoga… dobiti više izraza podrške, a na državama članicama je hoće li donijeti neke konkretne odluke.”

Nakon protjerivanja svojih diplomata iz Moskve, Česi su djelovali iznenađeni žestinom ruskog odgovora na svoje poteze. “Reakcija (Rusije) je snažnija nego što smo očekivali, to je više diplomata nego obavještajnih dužnosnika koje smo protjerali”, rekao je Hamaček na konferenciji za medije. “Sastat ću se s premijerom i raspraviti hoće li i kada biti potrebno poduzeti daljnje korake s češke strane”, najavio je Hamaček.