Ljudima iz kruga Ursule von der Leyen nije dobro sjelo Plenkovićevo guranje na njezino mjesto: 'Može biti neki povjerenik, šefica će biti ona'

Sudeći prema ljudima oko šefice EK-a, Plenković nema šanse zamijeniti Ursulu von der Leyen

28.09.2023., Split - Konferencija povodom  Studijski dana  Europske pucke stranke. Na konferenciji su sudjelovali Premjer Andrej Plenkovic, Manfred Weber, Ursula von der Leyen.  Photo: Ivana Ivanovic/PIXSELL
FOTO: Ivana Ivanovic/PIXSELL

Iako su priče iz briselskih kuloara sugerirale kako novi mandat Ursule von der Leyen na čelu Europske komisije nije zagarantiran te da je jedan od zamjenskih kandidata Europske pučke stranke za tu funkciju tehnički premijer i šef HDZ-a Andrej Plenković, ugledni Politico jutros donosi novi pregled situacije, iz ugla onih koji uvjeravaju da je njezina kandidatura sigurna. U takvim okolnostima, Plenković bi očito izvisio i ne bi imao priliku ostvariti san da, unatoč silnoj reputaciji kojom se voli hvaliti, postane čelnik neke moćne europske institucije.

Politico piše da je Ursula von der Leyen, barem sudeći prema njezinim obožavateljima iz EPP-a s kojima su razgovarali, očiti i jedini kandidat za još jedan mandat predsjednice Komisije, pogotovo nakon dobrog nastupa na nedavnoj debati s protukandidatima iz drugih grupacija. Citiraju tako jednog europskog diplomata iz redova EPP-a, koji je govorio pod uvjetom anonimnosti. “Ne postoji ozbiljna alternativa. Sve je spremno. Ona će ponovno biti predsjednica Europske komisije”, kazao je.

Politico također dodaje da se o istaknutim alternativama za Ursulu von der Leyen, poput Plenkovića, sve više raspravlja kao o više rangiranim povjerenicima unutar Komisije, ali ne navode se konkretni resori kojima bi se za utjehu morao zadovoljiti šef HDZ-a.

Pet argumenata za Ursulin drugi mandat

Iz krugova Ursule von der Leyen navode pet argumenata za njezin ostanak na mjestu šefice EK-a. Prvo, nema šanse da izgubi podršku Njemačke. Drugo, pokušaji francuskog predsjednika Emmanuela Macrona da kao alternativu progura bivšeg šefa ECB-a Marija Draghija nisu zapravo iskren pokušaj da se zbaci Ursulu. Treće, imajući u vidu da će i Nijemci i Francuzi vrlo izvjesno stati iza nje, ne očekuje se značajniji otpor iz drugih država članica (osim iz Mađarske).

Četvrto, iako joj neke delegacije EPP-a trenutno nisu naklonjen, ona će u konačnici ipak uspjeti dobiti podršku i od njih. I peto, prominentne alternative o kojima se dosad govorilo, kao što je Andrej Plenković, sve se češće razmatraju kao neki više pozicionirani povjerenici, a ne šefovi Europske komisije.

Politico pritom navodi da ovo nipošto ne znači da bi Ursula von der Leyen imala jednostavan drugi mandat. Dapače, bila bi suočena s puno više teškoća nego dosad, s nizom zahtjeva s različitih strana, od kojih neke, poput Pariza ili Rima, imaju poprilično jak utjecaj i bit će se teško oduprijeti njihovim idejama koje nisu nužno u skladu s njezinima.

Navodili da je kandidat za predsjednika EK-a

Podsjetimo, Plenkovićeva odluka da samog sebe postavi na vrh HDZ-ove liste za izbore za Europarlament već je izazvala salve kritika hrvatske oporbe, uvjerene kako dosadašnji šef Vlade želi osigurati odstupnicu u Bruxellesu, o čemu je nedavno pisala Telegramova Irena Frlan Gašparović.

Posljednjih tjedana intenzivirale su se glasine da se Plenković sprema za odlazak u Bruxelles, a bivši saborski zastupnik Bojan Glavašević nazvao ih je “Plenxitom”. Šušur je pokrenuo njemački list Bild koji je objavio, pozivajući se na insajdere unutar EU-a, da je Plenković jedan od kandidata za predsjednika Europske komisije, dapače da se osobno gura na taj položaj, a o tome je ranije spekulirao i Politico.

U jednoj od analiza nazivalo ga se “autsajderom”, ali u istom kontekstu kao što ga je Financial Times 2019., kada se također pričalo o Plenkoviću na čelu jedne od funkcija unutar EU-a, stavljao u “dark horse” kategoriju.