EU izbori su sve bliže, a novi mandat Ursule von der Leyen je pod sve većim upitnikom: 'Problem je u aroganciji'

Pred Ursulom von der Leyen je velika borba za fotelju

European Commission President Ursula von der Leyen gestures during a media conference on Brexit negotiations at the EU headquarters in Brussels, on December 24, 2020. Britain said on December 24, 2020, an agreement had been secured on the country's future relationship with the European Union, after last-gasp talks just days before a cliff-edge deadline. (Photo by Francisco Seco / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Do europskih izbora još su dva mjeseca, a europski diplomati i dužnosnici upozoravaju da mandat predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen na čelu izvršne vlasti EU-a nije zagarantiran, piše Politico.

Jedan anonimni dužnosnik nazvao je to glavnom temom u Bruxellesu. “Problem je u aroganciji. Pogrešno je mislila da joj sve može proći, a sada se neke manje greške koriste protiv nje”, kaže.

Kao i drugi dužnosnici citirani u tom članku, dužnosnik je govorio pod uvjetom anonimnosti kako bi slobodno izrazio stavove o moćnoj njemačkoj političarki unutar briselske elite. U središtu problema nalaze se dva glavna faktora koji bi mogli uništiti njezinu poziciju u postizbornom pregovaranju.

Problematični odnosi s Francuskom

Francuska, čiji su odnosi s Njemačkom u problemima, još uvijek je izrazito nejasna oko svoje potpore. Ako se Ursula von der Leyen i uspije suočiti s time, čeka je još jedan problem.

Radi se o novoj garnituri Europskog parlamenta – prema anketama, čini da će ekstremna desnica vjerojatno biti veći igrač nego što je danas. Čak se i podrška njezine vlastite centrističke Europske pučke stranke (EPP) doima mlakom.

Izgledi za neočekivani preokret rastu, kako se čini, nakon niza nedavnih pogrešaka, naglašavaju dužnosnici i diplomati. To je priličan preokret od početka godine, s obzirom na to da se tada činilo kako je njena pozicija stabilna.

Von der Leyen nije tako lako svrgnuti

“Periodične greške Ursule von der Leyen, od tzv. Pfizergatea do njezina putovanja u Izrael, dobivaju novo značenje kako se približavamo izborima”, rekao je Alberto Alemanno, profesor prava u čuvenoj francuskoj instituciji HEC Paris.

Ipak, njunije tako lako svrgnuti, piše Politico. Ne samo da je aktualna čelnica, već njezina stranka ima znatno veću potporu od konkurencije. Također je teško vidjeti koji bi je drugi kandidat imao šanse zamijeniti kada se europski lideri sastanu ovog ljeta kako bi delegirali najviše funkcije.

Međutim, kako je naglasio jedan diplomat, ona svoju poziciju ne bi smjela uzimati zdravo za gotovo. Dvojica dužnosnika istaknula su da je stranački kongres u ožujku u Bukureštu bio prekretnica za njenu reputaciju.

Val konzervatizma problem za poziciju

Početkom ožujka europski konzervativci su se sastali u rumunjskoj prijestolnici kako bi službeno podržali bivšu njemačku ministricu obrane kao lice svoje kampanje na izborima. Ali neki, poput francuskog konzervativca Michela Barniera, odbili su to učiniti.

Europski povjerenik Thierry Breton, koji dolazi iz konkurentnih liberala (ali radi pod Ursulom von der Leyen), javno je prozvao EPP zbog “nedovoljne podrške”. Liberali su također dio koalicije koja podupire Ursulu von der Leyen u Europskom parlamentu.

Von der Leyen bila je jedino ime na glasačkom listiću EPP-a. Za njezinu kandidaturu bilo je 400, a 89 protiv. Ukupno je moglo glasati 499 ljudi, a od tada je otpor protiv njezina autoriteta samo rastao.

Pitanje vladavine prava u Mađarskoj

Prvo, međustranačka inicijativa u Europskom parlamentu, u kojoj je bila i njezina stranka, protivila se odluci Komisije da odobri Mađarskoj 10 milijardi eura EU sredstava, koja su bila zamrznuta zbog problema s vladavinom prava u toj zemlji.

Pitanja vladavine prava, tema koja je slaba točka EPP-a, bila su predmet spora između Ursule von der Leyen i Europskog parlamenta, čije glasove treba za drugi mandat. Von der Leyen se također suočila s unutarnjim buntom četvero svojih najviših povjerenika, iz socijaldemokratskih i liberalnih tabora, nakon što je dodijelila unosnu ulogu izaslanika Markusu Pieperu, koji pripada njezinoj njemačkoj stranci, CDU-u.

Takozvani slučaj “Piepergate” postao je aktualan nakon što je Europsko javno tužiteljstvo (EPPO) pokrenulo istragu o njezinoj vrlo spornoj (i izuzetno netransparentnoj) upotrebi SMS-ova za pregovaranje o velikim ugovorima o kupnji cjepiva tijekom pandemije koronavirusa.

Može se osloniti na malu skupinu ljudi

Osim toga, sama je tromo pokrenula svoju kampanju. Imenovala je svoj tim za kampanju tjednima nakon svoje nominacije. Izbor šefa kampanje, Björna Seiberta, koji je bio glavni šef kabineta Europske komisije do 5. travnja, ponovno je izazvao kritike u Bruxellesu.

“Ovo pokazuje da se može osloniti samo na vrlo malu skupinu ljudi. To nikako nije znak povjerenja u vlastitu stranku”, rekao je jedan visoki parlamentarni dužnosnik.

Alexander Winterstein, glavni glasnogovornik njezine kampanje, istaknuo je da ona ima dvostruki posao kao predsjednica i kao kandidatkinja. “Ursula von der Leyen već je putovala u Grčku, Njemačku i Latviju u svojoj kampanji, a još puno toga je pred njom”, rekao je Winterstein.

Mandat pun ekstremnih događanja

S dva mjeseca do izbora, ona još uvijek ima vremena promijeniti situaciju. Kako piše Politico, mogla bi raditi na isticanju svoje ostavštine.

Istaknula se kao najmoćnija predsjednica Komisije od Jacquesa Delorsa, zbog provođenja pandemijskih mjera te upravljanja situacijom s ratom u Ukrajini.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron, koji je bio ključan za to što je dobila fotelju 2019. godine, ovaj put nije tako jasan po pitanju podrške. Što se pak Njemačke tiče, čini se nema drugog izbora osim podržati je, unatoč tome što njezina stranka nije dio vladajuće koalicije u zemlji.

Francuskoj ne odgovara njezin reizbor

U intervjuu za Politico, Macronova europarlamentarka Valerie Hayer odbila je eksplicitno podržati Ursulu von der Leyen za drugi mandat. “Neću isključiti da ću ponovno glasati za nju, ali također ne isključujem mogućnost da neću”, rekla je.

Diplomati kažu da Francuskoj ne odgovara novi mandat Ursule von der Leyen. “Ideja o njemačkoj predsjednici Komisije koja može raditi što god želi tijekom drugog mandata noćna je mora za njih”, rekao je jedan diplomat.

Da bi osvojila drugi mandat, trebat će uvjeriti većinu europskih lidera za stolom Europskog vijeća kako bi je podržali. Iako će vjerojatno dobiti odobrenje od 12 konzervativnih lidera Europe, ostaje vidjeti koliko podrške može okupiti izvan svoje stranke.

Problematična i čvrsta podrška Izraelu

Mađarska i Slovačka stalno kritiziraju politike Komisije, dok je španjolski premijer Pedro Sanchez ponovno bio u sukobu s Komisijom zbog sukoba na Bliskom istoku. Čvrsta podrška Ursuli von der Leyen Izraelu izazvala je negativne reakcije iz Španjolske, Irske, Belgije te s europske ljevice u cjelini.

Od 10. lipnja Ursula von der Leyen će se morati početi “udvarati” novoizabranim europarlamentarcima kako bi osigurala njihove glasove. “Bit će pod ogromnim pritiskom kako bi osvojila njihovu podršku”, rekao je jedan dužnosnik, piše Politico.