Ljudima u južnoj Ukrajini ne prijeti samo voda, nego i kolera te plutajuće mine

Mine, ovisno o svom obliku i materijalu, mogu plutati kilometrima

An animal rescue volunteer, moves among floating debris on a boat in floodwaters at Kherson on June 8, 2023, after the city was engulfed by rising water levels following damage sustained at Kakhovka hydroelectric power plant dam. Ukrainian President Volodymyr Zelensky has visited the region flooded by the breached Kakhovka dam, as the regional governor said 600 square kilometres were underwater. (Photo by ALEKSEY FILIPPOV / AFP)
FOTO: AFP

U Ukrajini je pojačan sanitarni nadzor nakon rušenja brane jer je uzročnik kolere prisutan u okolišu, premda zasad nije otkriven nijedan slučaj bolesti, priopćila je u četvrtak Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).

Zbog plavljenja velikog područja nakon rušenja brane Kahovke na rijeci Dnjepru, na jugu Ukrajine, “epidemiološki nadzor bolesti koje se prenose vodom je pojačan”, rekla je dužnosnica za hitne operacije WHO-a Teresa Zakaria na tiskovnoj konferenciji.

WHO navodi da od početka ruske invazije 24. veljače 2022. u Ukrajini nije otkriven nijedan slučaj kolere. No, istaknula je Zakaria, “uzorci uzeti iz okoliša pokazuju da je patogeni agens prisutan, što znači da rizik postoji”.

Prijeti ekološka katastrofa

“Dakle, mogli bismo svaki čas otkriti slučajeve bolesti”, istaknula je, i “dobro surađujemo s ukrajinskim ministarstvom zdravstva kako bismo se uvjerili da su spremni mehanizmi za uvoz cjepiva čim ono bude potrebno”. Kolera je akutna infekcija crijeva koju uzrokuje bakterija Vibrio cholerae, a karakterizira ju težak proljev zbog kojeg bolesnik može umrijeti za nekoliko sati ako ne dobije lijek.

Humanitarne krize, zbog kojih je prekinut sustav opskrbe vodom i pročišćavanja otpadnih voda te fluktuacija ljudi kroz loše opremljene i prekrcane kampove povećavaju opasnost od prenošenja kolere ako je bakterija prisutna ili se unese onamo.

Kijev i Moskva se međusobno optužuju za rušenje brane, ali okolna područja već osjećaju njezine teške posljedice: mnoga sela su poplavljena, tisuće civila hitno evakuirane, a vlasti strahuju od ekološke katastrofe. Osim bolesti povezanih s vodom, poplava može prouzročiti ozljede, utapanje i poremetiti uzimanje lijekova, rekla je Zakaria, napomenuvši da će se svi ti rizici pratiti.

Mine mogu plutati kilometrima

Mine koje je nakon uništenja brane Nova Kahovka poplava povukla za sobom po regiji južne Ukrajine mogle bi predstavljati prijetnju u nadolazećim desetljećima, objavio je u četvrtak Crveni križ. Oslobođena voda za sobom je povukla nebrojene mine postavljene tijekom 15 mjeseci dugog rata, a nitko ne zna gdje se sada nalaze.

“Mine, ovisno o svom obliku i materijalu, mogu plutati kilometrima nizvodno, a one s plastičnim tijelom posebno mogu plutati još i više”, rekao je Erik Tollefsen iz Crvenog križa.
“Prijetnja bi se mogla povećati kad se voda povuče jer bi ruševine mogle prekriti mine, tako da ih ne možete vidjeti. Zbog toga smo izuzetno zabrinuti tom situacijom”, dodao je.

Rat u Ukrajini donio je golemu količinu mina i neeksplodiranih ubojitih sredstava u velike dijelove zemlje – na što aktivisti upozoravaju otkako je Rusija pokrenula invaziju u veljači prošle godine. Osim protupješačkih, obje strane koriste se protutenkovskim minama i topničkim granatama. Točan broj nije poznat, rekao je Tollefsen, dodavši da „samo znaju da su brojevi ogromni”.

Problemi i na okupiranom području

Tollefsen je upozorio da glavni problem s minama nije nužno njihov broj, već mjesto gdje su položene, što je posebno važno u poljoprivrednoj zemlji kao što je Ukrajina. Vlasti postavljene od Rusije, koje kontroliraju dio ukrajinske regije Herson, u četvrtak su upozorile stanovnike da budu na oprezu zbog mina koje donosi poplava.

“Moguć je protok mina i drugih opasnih predmeta”, stoji u priopćenju proruskog centra za hitne slučajeve u regiji Herson. “Čim se voda spusti započinjemo inženjersko istraživanje teritorija. Do tada budite što je moguće oprezniji”, poručile su vlasti.