Lukašenkov kritičar i protivnik na izborima osuđen na 14 godina zatvora

Bjeloruski lider nastavlja se obračunavati s političkim protivnicima. Posljednji je Viktor Babariko

Belarus President Alexander Lukashenko speaks with Russian Prime Minister during their meeting at the Independence Palace in Minsk on September 3, 2020. - Prime Minister Mikhail Mishustin Mishustin arrived on September 3 for a working visit to the Belarusian capital to hold talks with the country's authorities. (Photo by Alexander ASTAFYEV / Sputnik / AFP)
FOTO: AFP

Bjeloruski čelnik Aleksander Lukašenko, kojeg mnogi nazivaju posljednjim europskim diktatorom, nastavlja se obračunavati sa svojim političkim oponentima. Njegov dugogodišnji kritičar i bivši izazivač na predsjedničkim izborima Viktor Babariko osuđen je na 14 godina zatvora, malo više od godinu dana nakon što je uhićen na putu da preda svoju kandidaturu za predsjedničke izbore. Terete ga za primanje mita, pranje novca i utaju poreza, a Babariko tvrdi da su te optužbe izmišljene kako bi ga se spriječilo da se uključi u predsjedničku utrku.

Babariko je bankar koji je bio na čelu bjeloruske podružnice velike ruske energetske tvrtke Gazprom i posljednji je u nizu Lukašenkovih protivnika koji su ili uhićeni ili su morali pobjeći iz Bjelorusije. Tako je u Litvi utočište pronašla Svetlana Tihanovska koja je umjesto Babarika bila Lukašenkova protukandidatkinja na predsjedničkim izborima nakon što je njezin muž, koji se trebao kandidirati, također uhićen.

Lukašenka ne priznaju SAD i EU

Na presudu Babariku žestoko je reagiralo američko veleposlanstvo u Minsku, nazvavši to okrutnim prividom pravosuđa koje pokazuje da Lukašenko neće prezati ni od čega kako bi ostao na vlasti.

SAD i ostatak Zapada, kao i bjeloruska oporba, optužuju Lukašenka za lažiranje izbornih rezultata u kolovozu 2020. te ga Europska unija i Washington ne priznaju kao legitimnog predsjednika Bjelorusije. Nakon tih izbora u zemlji su izbili masovni prosvjedi protiv Lukašenkovog režima i stotine tisuća Bjelorusa izašlo je na ulice gradova diljem zemlje tražeći njegovu ostavku.

Policija ih je redovito brutalno rastjerivala, što je izazvalo žestoke osude međunarodne zajednice. Tijekom prosvjeda deseci tisuća osoba su privedene i pretučene, više ih je ozlijeđeno, a nekoliko ih je i preminulo te se procjenjuje da je trenutno u zemlji oko 400 političkih zatvorenika.

Prisilno preusmjeravanje zrakoplova

Snimke prosvjeda u Bjelorusiji i brutalnost tamošnje policije obišle su svijet, između ostalog, zahvaljujući portalu novinara i oporbenog aktivista Romana Protaševića. Njega su bjeloruske vlasti uhitile nakon što su vojni zrakoplovi prisilno preusmjerili putnički zrakoplov na kojem je bio Protašević na putu prema Litvi iz Grčke. Taj Lukašenkov potez odjeknuo je svijetom i mnogi su ga najoštrije osudili te zbog toga uveli sankcije Bjelorusiji.

Protašević, koji je trenutno u kućnom pritvoru, nakon uhićenja više puta je hvalio Lukašenka i tvrdio da nije pretučen ili prisiljavan na to, iako njegovi najbližnji smatraju da je to jedino moguće objašnjenje.