Macron okuplja saveznike i intenzivno radi na tome da preuzme premoć u Europskom parlamentu. Moglo bi mu uspjeti

Nova grupacija mogla bi onemogućiti kandidata pučana Manfreda Webera da postane šef Europske komisije

French president-elect Emmanuel Macron (L) arrives to attend the funeral ceremony of French socialist lawmaker Corinne Erhel, at the Saint-Jean-du-Baly church in Lannion, western France, on May 10, 2017.
Corinne Erhel, 50, died on May 5, 2017, after she spoke during a campaign meeting for French presidential election candidate for the En Marche ! movement Emmanuel Macron. / AFP PHOTO / Damien MEYER
FOTO: AFP

Francuski predsjednik Emmanuel Macron, čija će stranka ovoga svibnja prvi puta sudjelovati na europskim izborima, ima ambiciozan postizborni plan: prekinuti dosadašnju dvostranačku vladavinu pučana i socijalista u Europskom parlamentu i pritom iz igre izbaciti desničare i euroskeptike koji žele presudno utjecati na politiku Europske unije u narednih pet godina.

Velika koalicija pučana i socijalista, koja je zadnjih 40 godina upravljala Europskim parlamentom, za desetak dana će, sudeći prema anketama, izgubiti većinu u tom tijelu. Prvi puta otkako se eurozastupnici biraju izravno, desni i lijevi centar više neće imati dovoljno mandata da zajednički vode glavnu riječ u Europskom parlamentu. Macron i njegovi saveznici, uglavnom iz redova europskih liberala, nadaju se da će se u toj novoj ravnoteži snaga pojaviti kao ‘kingmakeri’.

Kraj vladavine pučana i socijalista

Francuski predsjednik i njegova platforma Renesansa nastoje oformiti savez koji će nakon izbora imati stotinjak zastupnika u Europskom parlamentu. Prvo veliko okupljanje imali su prošlog vikenda u Strasbourgu. Predstavnici desetak europskih stranaka – od Njemačke i Nizozemske, do Mađarske i Austrije – potpisali su zajedničku izjavu u kojoj najavljuju stvaranje nove grupacije koja će “biti nova snaga u Europskom parlamentu i prekinuti trenutnu dvostranačku vladavinu socijalista i demokršćana”.

Potpisnice zajedničke deklaracije iz Strasbourga redom su članice ALDE-u, europske grupacije liberalnih političkih stranaka. Guy Verhofstadt, koji vodi ALDE u Europskom parlamentu, već je ranije najavio stvaranje “nove, centrističke političke obitelji”. Ako se to novo partnerstvo materijalizira nakon izbora, ALDE će, tvrdi se neslužbeno, jednostavno promijeniti naziv, a njegove članice – među kojima je i pet stranaka iz Hrvatske – nastaviti surađivati unutar nove skupine.

Podrška i iz tabora socijalista

Macron i ALDE, međutim, računaju i na saveznike izvan liberalnih političkih krugova. Nova grupacija “bit će otvorena za druge strane” koje slično razmišljaju; “spremni smo graditi koaliciju s drugim političkim grupama u Europskom parlamentu koje dijele našu ambiciju”, poručili su u zajedničkoj deklaraciji.

U nastojanju da okupi što širu koaliciju, Macron je već, barem simbolički, pridobio na svoju stranu neke političare iz drugih tabora. Bivši talijanski premijer Matteo Renzi i portugalski premijer Antonio Costa, kako je izvijestio Politico, poslali su video poruku podrške Macronovom skupu u Strasbourgu. Obojica su iz stranaka koje pripadaju europskim socijalistima.

Macron će dominirati novom skupinom

Hrvatske stranke nisu bile na strasburškom okupljanju, ali jasno je da se nadaju da će njihova grupacija nakon izbora biti ojačana savezništvom s francuskim predsjednikom. “Mi nismo prvi pick na draftu s obzirom na našu veličinu, ali voljeli bismo da se nakon izbora formira jedna politička grupa”, komentirali su neslužbeno iz jedne hrvatske liberalne stranke sastanak u Strasbourgu.

Savezništvo s Macronom i njegovom strankom moglo bi za liberalne predstavljati i izazov. Ankete predviđaju da bi na izborima 26. svibnja Macronova platforma mogla osvojiti do 22 mandata u Europskom parlamentu. Članice ALDE-a trenutno imaju između jednog i osam eurozastupnika. Sličan izborni rezultat predviđa im se i na predstojećim izborima. Jasno je, dakle, tko bi u novoj grupaciji vodio glavnu riječ.

Pravi problem za – pučane

No, nova centristička skupina, kako je opisuje Verhofstadt, mogla bi biti pravi problem za – pučane. Europska pučka stranka nominirala je Manfreda Webera za vodećeg kandidata. Računaju da će nakon izbora EPP imati najviše mandata i da će onda taj bavarski političar, kao njihov Spitzenkandidat, dobiti priliku da na čelu Europske komisije naslijedi Jean-Claude Junckera.

Ako, međutim, Macron i njegovi liberalni saveznici doista budu ‘kingmakeri’, imat će daleko veći utjecaj na popunjavanje top pozicija u europskim institucijama. Uključujući i imenovanje sljedećeg predsjednika Komisije. Macron je jasno dao do znanja da se ne osjeća obvezanim modelom Spitzenkandidata, dok je ALDE, u očitom protestu prema tom modelu, nominirao ne jednog, nego sedam vodećih kandidata. Dakle, ako se njih bude pitalo, Weberova pozicija daleko je od sigurne.

Progresivna koalicija ‘od Ciprasa do Macrona’

I Spitzenkandidat europskih socijalista, Nizozemac Frans Timmermans svjestan je, čini se, da mu potpora socijalista neće biti ni približno dovoljna da bi naslijedio Junckera. U središnjoj debati vodećih kandidata, održanoj u srijedu u Bruxellesu, Timmermans je ostavio otvoren prostor za suradnju s Macronovom grupacijom nakon izbora. Govoreći o klimatskim promjenama, Nizozemac je pozvao na stvaranje progresivnog saveza u rasponu od grčkog premijera “Ciprasa pa sve do Macrona” kako bi borba protiv klimatskih promjena bila prioritet sljedeće Komisije.

Uspjeh francuskog predsjednika – najprije na izborima, a potom i u slaganju postizborne koalicije – mogao bi, dakle, značajno promijeniti politički okoliš Europskog parlamenta i EU-a u narednom razdoblju: dokinuti faktično “dvostranačje” u jedinoj izravno biranoj EU instituciji, ostaviti Manfreda Webera kratkih rukama i pokopati ambiciju desnih, populističkih stranaka da nakon izbora presudno utječu na smjer i politike Europske unije.