Mala građanska zaklada posramila Vladu: Sagradili dvije kuće na Baniji, dovršavaju još šest

Plenković i Horvat još nisu podigli nijednu kuću premda imaju državni proračun i obilat budžet iz fondova EU

FOTO: Pixsell/Telegram

Nekompetentni ljudi, stranački uhljebi, sjede u Hrvatskoj na najodgovornijim pozicijama i zato ne mrdamo naprijed ni s obnovom kao ni s obrazovanjem, zdravstvom, razvojem ili s korupcijom

Čuli ste za Zakladu Solidarna i znate koji ljudi tamo nešto rade? Ne? Niste jedini. A za Andreja Plenkovića i Darka Horvata? Pa naravno da jeste.

Predsjednika Vlade i ministra graditeljstva ne treba predstavljati, to bi stvarno bilo smiješno, ali Zakladu Solidarna treba. Osnovala ju je prije samo šest godina ekipa od 48 aktivista kojima se pridružilo sedam nevladinih organizacija, neke poznate poput Gonga, neke nepoznate poput Udruge Terra.

Solidarna uvjerljivo vodi

E pa Zaklada Solidarna – minijaturni faktor hrvatskog civilnog društva – na Baniji je sagradila dvije nove kuće za obitelji bez krova nad glavom, dovršavaju još šest. To će biti osam. Otkupili su još deset kuća sa zelenom naljepnicom koje su vlasnici oglasili na prodaju da bi ih uredili i u njih smjestili ljude iz kontejnera. Sve što su investirali morali su iskamčiti od naših i stranih donatora.

Za razliku od njih, Plenković i Horvat još nisu podigli nijednu kuću premda imaju državni proračun i obilat budžet za obnovu iz fondova EU.

Ne može ministar biti kriv

Osim Zaklade Solidarna, u stambenom zbrinjavanju na Baniji, gdje 5500 stanovnika i dalje živi u limenkama koje često nemaju ni sanitarni čvor, srčano pomažu i druge udruge i filantropi. A svo to vrijeme naša Vlada nije isporučila ništa.

Okej, ministar Horvat pojadao se nedavno kako se i on ”osjeća tužno, kao i mnogi koji su nastradali u potresu”. No ne smatra se odgovornim za stajanje u mjestu. Pa zaboga, ”ministar graditeljstva ne može biti kriv što se dogodio potres”, objasnio je Horvat svima onim čudacima koji su možda stvarno mislili da je on osobno pokrenuo prirodnu katastrofu.

Jasno je da doista nema smisla komentirati takve pomaknute izjave člana Vlade koji je resorski glavni za sanaciju nakon potresa na Baniji i u Zagrebu, ali jednako je tako besmisleno očekivati od njega i ovog sustava iz kojeg je takav genij proizašao da će nas odjednom početi obasipati velikim djelima. I mada se čini opravdanim što opozicija u Saboru pokreće postupak Horvatove smjene, to je sasvim uzaludno.

Plenković ne zna bolje

Uzaludno je zato što bi ga Plenkovićeva većina poslušnički pokrila sve da je u pitanju i kakav stvor sa četiri noge. I drugo, čak i da premijer naknadno skonta da tog afektiranog mudrijaša mora maknuti, možeš si misliti kakav će biti novi ministar. Onaj tko je, naime, doveo Horvata, dovest će opet jednog takvog jer ne zna bolje, i to je cijela žalosna istina.

Nekompetentni ljudi, stranački uhljebi, sjede u Hrvatskoj na najodgovornijim pozicijama i zato ne mrdamo naprijed ni s obnovom kao ni s obrazovanjem, zdravstvom, razvojem ili s korupcijom. A ta se jalovost onda maskira osnivanjem savjeta, koordinacija i stožera, donošenjem planova revitalizacije i nepreglednim sastančenjima na kojima se ljubi ruka premijeru.

Pokriće za nesposobnost

Zato u strogom centru Zagreba i dandanas strši u nebo beznadna ruševina na uglu Đorđićeve i Palmotićeve s koje padaju cigle na pločnik. Dvije godine poslije potresa u glavnom gradu, Državni inspektorat – na čelu s još jednim Horvatom, Andrijom Mikulićem – odlučio je napokon da će zgradu ukloniti jer je ”opasna”. Ma stvarno? Pa ja bih je do sada razmontirala golim rukama, bez bata i šipke. A da je opasna vidi svatko, ne treba ti za to biti državni inspektor.

I onda nije nikakvo svjetsko čudo da mala Zaklada Solidarna tuče državu sa osam do 18 prema nula gradeći kuće za postradale i otkupljujući ih po istim propisima i zakonima koje Vlada izvlači kao problem kad god joj ustreba kakvo pokriće i opravdanje za lijenost, nesposobnost i nerad.