Mali trgovci u ratu protiv Plenkovićeve prohibicije našli nove rupe u zakonu, mogli bi potpuno legalno svi raditi nedjeljom

Najavljuju 'nove formate' koji će nadići sajamske dane

05.08.2023.., Zagreb - Guzva ispred ducana Konzum na autobusnom kolodvoru. Zbog praznika i novog zakona o  zabarni rada nedjeljom , velike su guzve u rijetkim ducanima koji rade. Photo: Matija Habljak/PIXSELL
FOTO: Matija Habljak/PIXSELL

Udruga trgovine pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP) procjenjuje kako se u prvom tjednu kolovoza zbog dva neradna dana promet u manjim trgovačkim lancima i trgovinama smanjio za 15 posto. Taj zabilježeni gubitak se, prema njihovim procjenama, neće moći nadoknaditi budući da je izostalo prelijevanje potrošnje na druge dane u tjednu, kako je najavljivala Vlada. Veći trgovački lanci su u boljoj poziciji zbog snažnijeg utjecaja turističke sezone.

HUP smatra da bi rad nedjeljom trebalo regulirati tržište, no uz poštivanje zakonskih obaveza i adekvatno plaćanje radnika. Kako piše Glas Istre, zakon ne uvažava ranija stajališta Ustavnog suda po kojima se prekomjernim iznimkama u primjeni zabrana rada nedjeljom diskriminira dio trgovaca. HUP zakon smatra “krutim”, “neživotnim” i “diskriminatornim”, budući da se predviđa niz izuzetaka, čime se stvaraju neravnopravnosti na tržištu, a istovremeno se ignorira “realna dinamika modernog života” i potrebe građana.

HUP: ‘Treba dozvoliti da tržište normalno djeluje’

Glas Istre je razgovarao s Mirkom Budimirom, predstavnikom malih trgovaca u HUP-u, koji kaže kako su male obiteljske trgovine u ovoj situaciji prošle najgore. Budimir kaže kako je HUP u načelu protiv bilo kakvih zabrana, jer one nisu dobre za posao. “Treba dozvoliti da tržište normalno djeluje i da se poštuju svi tržišni zakoni kao što su tržišno natjecanje, pokrivanje svih obaveza prema državi i prema radnicima”, kaže Budimir.

Prema proračunima HUP-a, sljedeće godine zbog nedjelja i praznika trgovine neće raditi 50 dana. U ruralnim i otočnim sredinama trgovine neće raditi 14 posto godine. Premda neradna nedjelja pogađa i velike i male, male obiteljske trgovine su prema Budimirovim trgovinama najpogođenije jer na otocima ili u manjim mjestima lanci nemaju dovoljan interes za otvaranje trgovina.

Budimir nastavlja da, ako gledamo cijelu zemlju, uz Jadran gdje je u jeku špica sezone, trgovci rade nedjeljama kojima mogu i da zbog toga vjerojatno ne osjećaju toliko snažan pad. “Trenutno barem. No, u kontinentalnom dijelu trgovci koji su se odlučili ne raditi imaju manji promet za te dane koje su zatvoreni. Kod nekih je nedjeljom promet bio i jači, ali samo u slučajevima kada im konkurenti, dakle trgovine u njihovoj okolini, nisu radili”, kaže Budimir.

Zbog toga je zapravo teško procijeniti koliko iznosi pad, no činjenica je da on postoji. Budimir objašnjava da će se tek nakon što sezona završi moći vidjeti koliko je konkretno iznosio pad. “Ove godine imamo olakotnu okolnost jer su se izmjene počele primjenjivati od 1. srpnja, međutim, iduća godina će biti jako izazovna”, kaže Budimir.

Mali trgovci se mogu registrirati kao ugostitelji

HUP je u ranijim javnim raspravama isticao kako zakon ima mnogo izuzetaka, te da će to dovesti do stvaranja novih formata trgovina. “Imat ćemo nove supermarkete, ali i minimarkete u vidu kioska i benzinskih pumpi. Možda postoji mogućnost da će stoga manji trgovci imati kombinaciju trgovine i ugostiteljstva kako bi mogli raditi. Vjerojatno će se ljudi snalaziti, čim ima toliko izuzetaka”, kaže Budimir, koji dodaje kako se postavlja pitanje kako se na benzinskoj postaji može peći kruh, a pekare kojima je to osnovna djelatnost ne mogu.

Budimir kaže da se profesionalce ovim zakonom ograničava u radu, no istovremeno se ostavlja prostor za razvoj novih formata trgovina koje će zbog svoje prirode morati imati veće cijene. “Razlike su osjetne, i to je automatski pritisak na budžet građana, a i na povećanje inflacije. Stoga radimo analize utjecaja ovih novih zakonskih rješenja temeljem kojih možemo argumentirano podnijeti ustavnu tužbu”, kaže Budimir.

Podnošenje ustavne tužbe je u planu, kaže, no naglašava činjenicu da imamo zaposlenike koji žele raditi nedjeljom, uz to da se taj rad adekvatno plati. “To je zakonski regulirano na način da se rad nedjeljom i praznikom plaća 50 posto više. Ima poslodavaca kojima to plaćanje stvara probleme i koji, nažalost, neće moći izdržati i zbog toga će zatvoriti nedjeljama. Ali to je tržište”, poručuje Budimir.